Карен Хачанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карен Хачанов
Земја Русија
Место на живеење Дубаи, ОАЕ
Дата на раѓање 21 мај 1996 година
Место на раѓање Москва, Русија
Висина 1,98 м
Тежина 87 кг
Професионалец 2013-
Игра со Десна рака, дворачен бекхенд
Заработка 8.920.658 $
Синглови
Резултат: 229–171
Титули во кариера: 4
Највисок дострел: Бр. 8
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3К (2019, 2020)
Ролан Гарос ЧФ (2019)
Вимблдон 4К (2018)
УС Опен 3К (2018, 2020)
Двојки
Резултат: 55–73
Титули во кариера: 4
Највисок дострел: Бр. 64 (21 мај 2018)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
{{{надоградено на}}}.

Олимписки медали
Натпреварувач за Русија
Тенис
Олимписки игри за млади
Сребрен медал – второ место Нанкинг 2014 година Машки парови

Карен Хачанов ( руски: Карен Абгарович Хачанов; роден на 21 мај 1996 година, Москва ) е руски тенисер.

Карен Хачанов на Ролан Гарос 2019 година

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој освои четири АТП- титули во поединечна конкуренција. Хачанов во моментов е седумнаесетти тенисер во светот.

Некое време негов тренер беше Игор Бисенко во Москва и Ведран Мартиќ од Сплит. Во 2014 година беше под водство на Гало Бланко.[1][2] Од 2017 година тренира со неговиот претходен тренер Ведран Мартиќ.[3]

На АТП мастерс турнирите, тој го постигна најдобриот резултат во Париз 2018 година кога го освои турнирот победувајќи во финалето на Новак Ѓоковиќ .[4]

Семејството[уреди | уреди извор]

Од април 2016 година е во брак со Вероника Шклијаева.[5][6]

Финале на АТП мастерс 1000 серија[уреди | уреди извор]

Синглови: 1 (1: 0)[уреди | уреди извор]

Исход Бр. Година Турнир Подлога Противник Резултат
Победник 1 2018 година Париз Тврда (с) Србија Новак Ѓоковиќ 7: 5, 6: 4

Парови: 2 (0: 2)[уреди | уреди извор]

Исход Бр. Година Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1 2018 година Мајами Тврда Русија Андреј Рублев САД Боб БрајанСАДМајк Брајан
6: 4, 6: 7 (5: 7), [4:10]
Финалист 2 2019 година Париз Тврда (с) Русија Андреј Рублев Франција Пјер-Иг ЕрберФранцијаНикола Маи
4: 6, 1: 6

АТП финале[уреди | уреди извор]

Синглови: 4 (4: 0)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП мастерс 1000 (1: 0)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (3: 0)
Финалиња сподед подлога
Тврда (4: 0)
Земја (0: 0)
Трева (0: 0)
Финалиња според локација
Отворено (1: 0)
Сала (3: 0)
Исход Бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат
Победник 1 2 октомври 2016 година Ченгду, Кина Тврда Шпанија Алберт Рамос-Вињолас 6: 7 (4: 7), 7: 6 (7: 3), 6: 3
Победник 2 25 февруари 2018 година Марсеј, Франција Тврда (с) Франција Лука Пуј 7: 5, 3: 6, 7: 5
Победник 3 21 октомври 2018 година Москва, Русија Тврда (с) ФранцијаАдријан Манарино 6: 2, 6: 2
Победник 4 4 ноември 2018 година Париз, Франција Тврда (с) Србија Новак Ѓоковиќ 7: 5, 6: 4

Парови: 2 (0: 2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП мастерс 1000 (0: 2)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (0: 0)
Финалиња според подлога
Тврда (0: 2)
Земја (0: 0)
Трева (0: 0)
Финалиња според локација
Отворено (0: 1)
Сала (0: 1)
Исход Бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1 31 март 2018 година Мајами, САД Тврда Русија Андреј Рублев САДБоб Брајан
САДМајк Брајан
6: 4, 6: 7 (5: 7), [4:10]
Финалист 2 3 ноември 2019 година Париз, Франција Тврда (с) Русија Андреј Рублев Франција Пјер-Иг ЕрберФранцијаНикола Маи
4: 6, 1: 6

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Гало Бланко: Если Хачанов выиграл турнир ATP, выиграет и Рублёв“ [Galo Blanco: If Khachanov has won the ATP title, so Rublev can do it]. Sport-Express. 6. 10. 2016. Посетено на 26. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. Filippova, Anastasia (29. 4. 2016). „Гало Бланко: номером 1 нужно родиться, а в топ-50 можно попасть“ [Galo Blanco: As No. 1 you should be born, and the top 50 you can enter]. Championat.com. Архивирано од изворникот на 2017-09-08. Посетено на 26. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. „Хачанов работает с бывшим тренером Иванишевича“ [Khachanov works with Ivanišević's former coach]. Sports.ru. 21. 12. 2017. Посетено на 26. 2. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. „Đokovića stigao umor – Hačanovu titula u Parizu“. b92 sport. 4. 11. 2018. Посетено на 4. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  5. Khachanov: Married and Dangerous
  6. „«Я уже год как женат». Карен Хачанов шокировал Владаса Ташева и Анну Чакветадзе свежачком“ ["One year since marriage". Karen Khachanov shocked Vladas Tashev and Anna Chakvetadze with a news] (Video). Eurosport. 19. 6. 2017. Посетено на 1. 11. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]