Прејди на содржината

Алекс Кореча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алекс Кореча
Роден(а)11 април 1974(1974-04-11)(50 г.)
Барселона, Шпанија
СедиштеБарселона, Шпанија
Висина1,80 м

Алекс Кореча (11 април 1974) е поранешен шпански тенисер. Тој бил двапати финалист на Ролан Сеул во натпреварот, и е освојувач на бронзен медал на Олимписките игри 2000 година.

Алекс Кореча освоил мастер куп  во 1998 година, а во 1999 година достигна највисоко сместување на рејтинг во својата кариера. Одиграл клучна улога во освојувањето на првиот Дејвис Куп  за Шпанија, во 2000 година. година. На Олимписки игри во Сиднеј во 2000 година заедно со сонародникот Албертом Костом освоил бронза во конкуренција со машки парови.

Кореча се повлекол од професионалниот тенис 24 септември 2005 година. Во својата кариера тој вкупно има освоено 17 поединечни титули, 3 титула во конкуренција на парови. По тенис кариерата бил тренер на Британската тенисерка  Енди Марија од април 2008 година. до 29 март 2011 година. кога тие се одлучиле да го прекинат договорот за тренирање. На крајот на 2011 година бил избран за тренер на репрезентацијата на Дејвис Куп тимот во Шпанија.[1]

Од 2015 година тој соработува со Еуроспорт и прави интервјуа со тенисерите послем нивните турнири.

  1. „Blic:Aleks Koreča novi selektor Dejvis kup reprezentacije Španije“. sport.blic.rs. Посетено на 15 јуни 2012.