Отворено тениско првенство на Франција 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ролан Гарос 2011
Датум:  
Издание:   110то
Категорија:   Гренд Слем (ИТФ)
Локација:   Париз
Шампиони
Мажи поединечно
Шпанија Рафаел Надал
Жени поединечно
Кина Ли На
Мажи двојки
Белорусија Макс Мирнји / Канада Даниел Нестор
Жени двојки
Чешка Андреа Хлавачкова / Чешка Луси Храдечка
Мешано Дабл
САД Скот Липски / Австралија Кејси Делакуа
Ролан Гарос
 < 2010 2012 > 

2011 Франција Опен (попознато како Ролан Гарос, именувано по славниот француски воздухопловец) е тениски турнир кој се игра на земјена подлога, на отворено. Ова е 110тото издание на Ролан Гарос, и втор Гренд Слем настан оваа година. Тој се одржа на Стадионот Ролан Гарос во Париз, Франција, од 22 мај до 5 јуни 2011.[1]

Бодови и парични награди[уреди | уреди извор]

Распределба на бодови[уреди | уреди извор]

Ниво Мажи поединечно[2] Мажи двојки[2] Жени поединечно[3] Жени двојки[3]
Шампиони 2000
Вице-шампион 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четвртфинале 360 500
Рунда од 16 180 280
Рунда од 32 90 160
Рунда од 64 45 0 100 5
Рунда од 128 10 5
Кваификант 25 60
Квалификации 3та рунда 16 50
Квалификации 2ра рунда 8 40
Квалификации 1ва рунда 0 2

Парични награди[уреди | уреди извор]

[4]

Мажи и Жени поединечно[уреди | уреди извор]

 • Шампион: €1,200,000
 • Вице-шампион: €600,000
 • Полуфиналист: €300,000
 • Четвртфиналист: €150,000
 • Четврта Рунда: €75,000
 • Трета Рунда: €42,000
 • Втора Рунда: €25,000
 • Прва Рунда: €15,000
 • Трета Рунда (Квалификации): €8,000
 • Втора Рунда (Квалификации): €4,000
 • Прва Рунда (Квалификации): €2,500

Мажи и Жени Двојки[уреди | уреди извор]

 • Шампиони: €330,000
 • Вице-шампиони: €165,000
 • Полуфиналисти: €82,500
 • Четвртфиналисти: €42,000
 • Трета Рунда: €22,000
 • Втора Рунда: €12,000
 • Прва Рунда: €7,500

Мешани Двојки[уреди | уреди извор]

 • Шампиони: €100,000
 • Вице-шампиони: €50,000
 • Полуфиналисти: €25,000
 • Четвртфиналисти: €13,000
 • Втора Рунда: €7,000
 • Прва Рунда: €3,500

Сингл играчи[уреди | уреди извор]

Мажи Поединечно

Жени Бодовинечно

Дневни резимеа[уреди | уреди извор]

Ден 1 (мај 22)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда Австралија Саманта Стосур [8] Чешка Ивета Бенешова 6–2, 6–3
Мажи бодовинечно 1ва рунда Шпанија Давид Ферер [7] Финска Јарко Ниемиен 6–3, 6–3, 6–1
Мажи бодовинечно 1ва рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [17] Чешка Јан Хајек 6–3, 6–2, 6–2
Жени бодовинечно 1ва рунда Германија Жулија Горгес [17] Франција Матилде Јохансон 6–1, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда Франција Ализе Корнет Чешка Рената Ворачова 6–4, 6–2
Мажи бодовинечно 1ва рунда Шпанија Алберт Монтањес Франција Марк Гицкел [LL] 6–4, 6–4, 6–2
Жени бодовинечно 1ва рунда Србија Јелена Јанковиќ [10] Украина Алона Бондаренко 6–3, 6–1
Мажи бодовинечно 1ва рунда Франција Жулиен Бенету Португалија Руи Мачадо 4–6, 6–1, 6–2, 6–0

Ден 2 (мај 23)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда Италија Франческа Скијавоне [5] САД Мелани Удин 6–2, 6–0
Мажи бодовинечно 1ва рунда Србија Новак Ѓоковиќ [2] Холандија Тиемо де Бакер 6–2, 6–1, 6–3
Мажи бодовинечно 1ва рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Шпанија Фелисиано Лопес 6–3, 6–4, 7–6(3)
Жени бодовинечно 1ва рунда Франција Марион Бартоли [11] Грузија Ана Татишвили 1–6, 6–2, 6–1
Жени бодовинечно 1ва рунда Данска Каролине Возниацки [1] Јапонија Кимико Дате Крум 6–0, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда Романија Ирина-Камила Бегу Франција Араване Резаи 6–3, 6–3
Жени бодовинечно 1ва рунда Русија Вера Ѕвонарева [3] Шпанија Лудрес Домингес Лино 6–3, 6–3
Мажи бодовинечно 1ва рунда Франција Гаел Монфилс [9] Германија Бјорн Фау [Q] 4–6, 6–3, 7–5, 6–0
Мажи бодовинечно 1ва рунда Франција Ришард Гаскет [13] Чешка Радек Штепанек 7–5, 6–3, 6–0

Ден 3 (мај 24)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда Австралија Јармила Гајдошова [24] Франција Виџиние Рацано 6–3, 6–1
Жени бодовинечно 1ва рунда Русија Марија Шарапова [7] Хрватска Мирјана Лучич 6–3, 6–0
Мажи бодовинечно 1ва рунда Шпанија Рафаел Надал [1] САД Џон Иснер 6–4, 6(2)–7, 6(2)–7, 6–2, 6–4
Мажи бодовинечно 1ва рунда Франција Жил Симон [18] САД Мајкл Расел 6–3, 4–6, 6–1, 6–0
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи бодовинечно 1ва рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Франција Ерик Продон 6–4, 6–1, 6–3
Жени бодовинечно 1ва рунда Шведска Јохана Ларсон Србија Ана Ивановиќ [20] 7–6(3), 0–6, 6–2
Мажи бодовинечно 1ва рунда Шведска Робин Содерлинг [5] САД Рајан Харисон[5] 6–1, 6(5)–7, 6–3, 7–5
Жени бодовинечно 1ва рунда Белгија Ким Клајстерс [2] Белорусија Анастасија Јакимова 6–2, 6–3

Ден 4 (мај 25)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 2ра рунда Данска Каролине Возниацки [1] Канада Александра Возниак [Q] 6–3, 7–6(6)
Мажи бодовинечно 2ра рунда Франција Гаел Монфилс [9] Франција Гиљерме Руфин [WC] 6–3, 1–6, 6–1, 6–3
Мажи бодовинечно 2ра рунда Србија Новак Џоковиќ [2] Романија Виктор Ханеску 6–4, 6–1, 2–3(r)
Жени бодовинечно 2ра рунда Италија Франческа Скијавоне [5] Русија Весна Долонтс 6–1, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи бодовинечно 2ра рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Франција Максиме Теиксера [WC] 6–3, 6–0, 6–2
Жени бодовинечно 2ра рунда Шпанија Нуриа Љагостерас Вивес [Q] Франција Ализе Корнет 6–0, 6–2
Жени бодовинечно 2ра рунда Франција Марион Бартли [11] Белорусија Олга Говорцова [Q] 6–4, 6(1)–7, 6–2
Мажи бодовинечно 2ра рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [17] Русија Игор Андреев 6–3, 7–6(4), 6–3

Ден 5 (мај 26)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 2ра рунда Холандија Аранткса Рус Белгија Ким Клајстерс [2] 3-6, 7-5, 6-1
Мажи бодовинечно 2ра рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Италија Симоне Болели [LL] 7-6(3), 6-4, 7-5
Жени бодовинечно 2ра рунда Русија Марија Шарапова [7] Франција Каролине Гарсија [WC] 3–6, 6–4, 6–0
Мажи бодовинечно 2ра рунда Франција Жил Симон [18] Франција Џереми Чарди 4–6, 6–4, 6–1, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи бодовинечно 2ра рунда Шведска Робин Содерлинг [5] Шпанија Алберт Рамос (Q) 6-3, 6-4, 6-4
Жени бодовинечно 2ра рунда Кина Ли На [6] Шпанија Силија Солер Еспиноза [Q] 6–4, 7–5
Мажи бодовинечно 2ра рунда Шпанија Рафаел Надал [1] Шпанија Рабло Андухар 7–5, 6–3, 7–6(4)
Жени бодовинечно 2ра рунда Белорусија Викторја Азаренка [4] Франција Паулин Парментие [WC] 6–0, 6–1

Ден 6 (мај 27)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Аргентина Гизела Дулко Австралија Саманта Стосур [8] 6–4, 1–6, 6–3
Жени поединечно 3та рунда Франција Марион Бартоли [11] Германија Џулија Горгес [17] 3–6, 6–2, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда Швајцарија Станислас Вавринка [14] Франција Жо-Вилфред Цонга [17] 4–6, 6(3)–7, 7–6(5), 6–2, 6–3
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Италија Франческа Скијавоне [5] Кина Пенг Шуи [29] 6–3, 1–2, предадено
Мажи поединечно 3та рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Србија Јанко Типсаревиќ [29] 1-6, 4-6, 3-6
Жени поединечно 3та рунда Словачка Даниела Хантукова [28] Данска Каролине Возниацки [1] 6–1, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда Франција Ришард Гаскет [13] Бразил Томаз Белучи [23] 6–2, 6–3, 3–6, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда Аргентина Хуан Мартин дел Потро [25] против Србија Новак Џоковиќ [2] 3–6, 6–3, прекинат

Ден 7 (мај 28)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Белорусија Викторија Азаренка [4] Италија Роберта Винчи [30] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Шпанија Рафаел Надал [1] Хрватска Антонио Веич [Q] 6–1, 6–3, 6–0
Мажи поединечно 3та рунда Франција Жил Симон [18] САД Мерди Фиш [10] 6–3, 6–4, 6–2
Жени поединечно 3та рунда Русија Марија Шарапова [7] ЧанГ Јунг-јан [Q] 6–2, 6–3
Мешани двојки 1ва рунда Австралија Јармила Гајдошова
Бразил Томаз Белучи
Франција Ализе Корнет [WC]
Франција Жил Симон [WC]
7–5, 5–7, [10–1]
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Кина Ли На [6] Романија Сорана Кирстеа 6–2, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Германија Михаел Берер 6–2, 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Србија Новак Џоковиќ [2] Аргентина Хуан Мартин дел Потро [25] 6–3, 3–6, 6–3, 6–2
Жени поединечно 3та рунда Полска Агнешк Радванска [12] Белгија Јанина Викмејер [21] 6–4, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда Шведска Робин Содерлинг [5] Аргентина Леонардо Мејер [Q] 6–1, 6–4, 6–3

Ден 8 (мај 29)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда Русија Анастасија Павличенкова [14] Русија Вера Ѕвонарева [3] 7–6(4), 2–6, 6–2
Мажи поединечно 4та рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Швајцарија Станислас Вавринка [14] 6–3, 6–2, 7–5
Мажи поединечно 4та рунда Србија Новак Џоковиќ [2] Франција Ришард Гаскет [13] 6–4, 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда Франција Марион Бартоли [11] Аргентина Гизела Дулко 7–5, 1–0, предадено
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Италија Фабио Фоњини Шпанија Алберт Монтањес 4–6, 6–4, 3–6, 6–3, 11–9
Жени поединечно 4та рунда Италија Франческа Скијавоне [5] Србија Јелена Јанковиќ [10] 6–3, 2–6, 6–4
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Давид Ферер [7] против Франција Гаел Монфилс [9] 4–6, 6–2, 5–7, 2–0, прекинат

Ден 9 (Мај 30)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда Кина Ли На [6] Чешка Петра Квитова [9] 2–6, 6–1, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Рафаел Надал [1] Хрватска Иван Љубичич 7–5, 6–3, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда Шведска Робин Содерлинг [5] Франција Жил Симон [18] 6–2, 6–3, 7–6(7–5)
Жени поединечно 4та рунда Русија Марија Шарапова [7] Полска Агнешка Радванска [12] 7-6(7-4), 7-5
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Аргентина Хуан Игнасио Чела Колумбија Алехандро Фаља [Q] 4–6, 6–2, 1–6, 7–6(7–5), 6–2
Мажи поединечно 4та рунда Франција Гаел Монфилс [9] Шпанија Давид Ферер [7] 6–4, 2–6, 7–5, 1–6, 8–6
Жени поединечно 4та рунда Белорусија Цикторија Азаренка [4] Русија Екатерина Макарова 6–2, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] против Србија Виктор Троицки [15] 4–6, 4–6, 6–3, 6–2, прекинат

Ден 10 (Мај 31)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Италија Франческа Скијавоне [5] Русија Анастасија Павличенкова [14] 1-6, 7-5, 7-5
Мажи поединечно Четвртфинале Швајцарија Роџер Федерер [3] Франција Гаел Монфилс [9] 6–4, 6–3, 7–6(7–3)
Мажи двојки Четвртфинале Белорусија Макс Мирнји [2]
Канада Даниел Нестор [2]
Шведска Роберт Линдстед
Романија Хорија Текау [9]
6–4, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Србија Виктор Троицки [15] 4–6, 4–6, 6–3, 6–4, 7-5
Мажи двојки Четвртфинале Франција Михел Љодра [4]
Србија Ненад Зимојниќ [4]
САД Скот Липски
САД Рајив Рам
2-6, 6-3, 6-1
Жени поединечно Четвртфинале Франција Марион Бартоли [11] Русија Светлана Кузнецова [13] 7–6(7–4), 6–4
Мажи двојки Четвртфинале САД Боб Брајан [1] / САД Мајк Брајан [1] против
Индија Рохан Бопана [5] / Аисам ул-Хак Куреши [5]
6–7(2–7), 6–3, 5–5, прекинат

Ден 11 (јуни 1)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Кина Ли На [6] Белорусија Викторија Азаренка [4] 7–5, 6–2
Мажи поединечно Четвртфинале Шпанија Рафаел Надал [1] Шведска Робин Содерлинг [5] 6–4, 6–1, 7–6(3)
Жени двојки Полуфинале Чешка Андреа Хлавачкова
Чешка Луси Храдечка
САД Ваниа Кинг [3]
Казахстан Јарослава Шведова [3]
6–3, 6–3
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Русија Марија Шарапова [7] Германија Андреа Петковиќ [15] 6–0, 6–3
Мажи поединечно Четвртфинале Обединето Кралство Енди Мареј [4] Аргентина Хуан Игнасио Чела 7–6(2), 7–5, 6–2
Жени двојки Полуфинале Индија Саниа Мирза [7]
Русија Елена Веснина [7]
САД Лизел Хубер [4]
САД Лиза Рејмонд [4]
6–3, 2–6, 6–4

Ден 12 (јуни 2)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Полуфинале Кина Ли На [6] Русија Марија Шарапова [7] 6-4, 7-5
Жени поединечно Полуфинале Италија Франческа Скијавоне [5] Франција Марион Бартоли [11] 6–3, 6–3
Мешани двојки Финале Австралија Кејси Делакуа
САД Скот Липски
Словенија Катарина Среботник [1]
Србија Ненад Зимојниќ [1]
7–6(8–6), 4–6, [10–7]
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Полуфинале Белорусија Макс Мирнји [2]
Канада Даниел Нестор [2]
Франција Михаел Љодра [4]
Србија Ненад Зимојниќ [4]
7-6(7-4), 7-6(7-5)
Мажи двојки Полуфинале Колумбија Хуан Себастијан Кабал
Аргентина Едуардо Шванк
САД Боб Брајан [1]
САД Мајк Брајан [1]
7–6(7–4), 6-3

Ден 13 (Јуни 3)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Полуфинале Шпанија Рафаел Надал [1] Обединето Кралство Енди Мареј [4] 6–4, 7–5, 6–4
Мажи поединечно Полуфинале Швајцарија Роџер Федерер [3] Србија Новак Џоковиќ [2] 7–6(7–5), 6–3, 3–6, 7–6(7–5)
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени двојки Финале Чешка Андреа Хлавачкова
Чешка Луси Храдечка
Индија Саниа Мирза [7]
Русија Елена Веснина [7]
6–3, 6–4

Ден 14 (Јуни 4)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Финале Кина Ли На [6] Италија Франчска Скијавоне [5] 6–4, 7–6(7–0)
Мажи двојки Финале Белорусија Макс Мирнји [2]
Канада Даниел Нестор [2]
Колумбија Хуан Себастијан Кабал
Аргентина Едуардо Шванк
7–6(7–3), 3–6, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат

Ден 15 (Јуни 5)[уреди | уреди извор]

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале Шпанија Рафаел Надал [1] Швајцарија Роџер Федерер [3] 7–5, 7–6(7–3), 5–7, 6–1
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат

Шампиони[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Шпанија Рафаел Надал го победи Швајцарија Роџер Федерер, 7–5, 7–6(7–3), 5–7, 6–1

 • Во финалето, Надал ја освои својата шеста титула на Роланд Гарос со победа на светскиот број 3 за да ја одбрани титулата.[6] Ова е трета титула за Надал оваа сезона и 46та во неговата кариера .[7] Ова е прв негов гренд слем оваа сезона и 10-ти во неговата кариера.[8]

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Кина Ли На ја победи Италија Франческа Скијавоне, 6–4, 7–6(7–0)

 • Во финалето Ли На играше против бранителката на титулата Франчеса Скијавоне и ја победи во 2 сета.[9] Во тајбрејкот од финалето Ли На победи со 7-0. Ова е 2ра титула на Ли оваа година и 5та во нејзината кариера. Ли стана првата Кинескина и прв победник на гред слем турнир од Азија.[9] Ова е второ гренд слем финале за Ли, откако стаса до финалето на 2011 Австралија Опен.[9] После победата На Ли рече дека “секој во Кина ќе биде многу возбуден“.[10]

Мажи двојки[уреди | уреди извор]

Белорусија Макс Мирнји / Канада Даниел Нестор ги победија Колумбија Хуан Себастија Кабал / Аргентина Едуардо Шванк, 7–6(7–3), 3–6, 6–4

 • Мирнји и Нестор ја освоија нивната трета титула на Ролан Гарос. Мирнји има освоено пет гренд слем титули, додека Нестор седум.

Жени двојки[уреди | уреди извор]

Чешка Андреа Хлвачковв / Чешка Луси Храдечка ги победија Индија Саниа Мирза / Русија Елена Веснина, 6–4, 6–3

 • И Хлавачкова и Храдечка ја освоија нивната прва гренд слем титула.

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

Австралија Кејси Делакуа / САД Скот Липски ги победија Словенија Катарина Среботник / Србија Ненад Зимојниќ, 7–6(8–6), 4–6, [10–7]

 • И Делакуа и Липски ја освоија нивната прва гренд слем титула.

Публика[уреди | уреди извор]

Пренос[уреди | уреди извор]

Публика[уреди | уреди извор]

Сингл носители[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се носители и поважни играчи кои се откажаа од турнирот. Ранкингзите се од 17 мај, а бодовите од 23 мај,2011.

Мажи Поединечно[уреди | уреди извор]

Носител Ранкинг[11] Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Шпанија Рафаел Надал 12070 2000 2000 12070 Шампион,победи против Швајцарија Роџер Федерер [3]
2 2 Србија Новак Џоковиќ 11665 360 720 12025 Полуфинале изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
3 3 Швајцарија Роџер Федерер 8390 360 1200 9230 Вице-шампион, изгуби од Шпанија Рафаел Надал [1]
4 4 Обединето Кралство Енди Мареј 6085 180 720 6625 Полуфинале изгуби од Шпанија Рафаел Надал [1]
5 5 Шведска Робин Содерлинг 5435 1200 360 4595 Четвртфинале изгуби од Шпанија Рафаел Надал [1]
6 6 Чешка Томаш Бедрих 4200 720 10 3490 Прва Рунда изгуби од Франција Стефане Роберт[12]
7 7 Шпанија Давид Ферер 4060 90 180 4150 Четврта Рунда изгуби од Франција Гаел Монфилс [9]
8 8 Австрија Јурген Мелцер 2850 720 45 2175 Втора Рунда изгуби од Чешка Лукаш Росол
9 9 Франција Гаел Монфилс 2465 45 360 2780 Четвртфинале изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
10 10 САД Марди Фиш 2395 45 90 2440 Трета Рудна изгуби од Франција Жил Симон [18]
11 12 Шпанија Николас Алмагро 2225 360 10 1875 Прва Рунда изгуби од Полска Лукаш Кубот
12 13 Русија Микаил Јужни 2010 360 90 1740 Трета Рудна изгуби од Шпанија Алберт Монтањес
13 14 Франција Ришард Гаскет 1755 10 180 1925 Четврта Рунда изгуби од Србија Новак Џоковиќ [2]
14 15 Швајцарија Станислас Вавринка 1920 180 180 1920 Четврта Рудна изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
15 16 Србија Виктор Троицки 1840 90 180 1930 Четврта Рудна изгуби од Обединето Кралство Енди Мареј [4]
16 17 Шпанија Фернандо Вердаско 1515 180 90 1425 Трета Рунда изгуби од Хрватска Иван Љубичиќ
17 18 Франција Жо-Вилфред Цонга 1570 180 90 1480 Трета Рудна изгуби од Швајцарија Станислас Вавринка [14]
18 19 Франција Жил Симон 1565 0 180 1745 Четврта Рунда изгуби од Шведска Робин Содерлинг [5]
19 20 Хрватска Марин Чилич 1515 180 10 1345 Прва Рунда изгуби Шпанија Рубен Рамирес Идалго[13]
20 21 Германија Флоријан Мејер 1555 0 45 1600 Втора Рунда изгуби од Колумбија Алехандро Фаља
21 23 Украина Александр Долгопогов 1450 90 90 1450 Трета Рунда изгуби од Србија Виктор Троицки [15]
22 24 Франција Михаел Љодра 1400 10 10 1400 Прва Рунда изгуби од Белгија Стив Дарцис[14]
23 25 Бразил Томаз Белучи 1395 180 90 1350 Трета Рунда изгуби од Франција Ришард Гаскет [13]
24 26 САД Сем Кјури 1325 10 45 1360 Втора Рунда изгуби од Хрватска Иван Љубичич
25 27 Аргентина Хуан Мартин дел Потро 1355 0 90 1445 Трета Рунда изгуби од Србија Новак Џоковиќ [2]
26 28 Канада Милош Раонич 1342 (18) 10 1334 Прва Рунда изгуби од Германија Михаел Берер[15]
27 29 Кипар Маркос Багдатис 1295 90 45 1250 Втора Рунда изгуби од Аргентина Леонардо Мејер
28 30 Русија Николај Давиденко 1285 0 45 1330 Втора Рунда изгуби од Хрватска Антонио Веич
29 32 Србија Јанко Типсаревиќ 1225 10 90 1305 Трета Рунда изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
30 33 Шпанија Гуљелмо Гарсија-Лопес 1205 45 90 1250 Трета Рунда изгуби од Италија Фабио Фоњини
31 34 Украина Сергиј Стакховски 1145 10 90 1225 Трета Рудна изгуби од Шпанија Давид Ферер [7]
32 35 Јужна Африка Кевин Андерсон 1150 10 45 1185 Втора Рунда изгуби од Аргентина Хуан Игнасио Чела

Откажани Играчи[уреди | уреди извор]

Ранкинг Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Откажан поради
11 САД Енди Родик 2290 90 0 2200 повбреда на десното рамено[16]
22 Аргентина Давид Налбандијан 1425 0 0 1425 боелст[17]
31 Шпанија Томи Робредо 1245 10 0 1235 Повреда на левата нога[18]

Жени Поединечно[уреди | уреди извор]

Носител Ранкинг[19] Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Данска Каролине Возниацки 10255 500 160 9915 Трета Рунда изгуби од Словачка Даниела Хантукова [28]
2 2 Белгија Ким Клајстерс 8115 0 100 8215 Втора Рунда изгуби од Холандија Аранткса Рус
3 3 Русија Вера Ѕвонарева 7755 100 280 7935 Четврта Рунда изгуби од Русија Анастасијa Павличенкова [14]
4 4 Белорусија Викторија Азаренка 5425 5 500 5920 Четвртфинале изгуби од Кина Ли На [6]
5 5 Италија Франческа Скијавоне 5246 2000 1400 4646 Вице-шампион, изгуби од Кина Ли На [6]
6 6 Кина Ли На 4635 160 2000 6475 Шампион, победи против Италија Франческа Скијавоне [5]
7 7 Русија Марија Шарапова 4481 160 900 5221 Полуфинале изгуби од Кина Ли На [6]
8 8 Австралија Саманта Стосур 4645 1400 160 3405 Трета Рунда изгуби од Аргентина Гизела Дулко
9 9 Чешка Петра Квитова 3743 5 280 4018 Четврта рунда изгуби од Кина Ли На [6]
10 10 Србија Јелена Јанковиќ 3670 900 280 3050 Четврта Рунда изгуби од Италија Франческа Скијавоне [5]
11 11 Франција Марион Бартоли 3000 160 900 3740 Полуфинале изгуби од Италија Франческа Скијавоне [5]
12 12 Полска Агнешка Радванска 2876 100 280 2056 Четврта Рунда изгуби одРусија Марија Шарапова [7]
13 13 Русија Светлана Кузнецова 2870 160 500 3210 Четвртфинале против Франција Марион Бартоли [11]
14 14 Русија Анастасија Павличенкова 2715 160 500 3055 Четвртфинале изгуби од Италија Франческа Скијавоне [5]
15 15 Германија Андреа Петкович 2890 100 500 3290 Четвртфинале изгуби од Русија Марија Шарапова [7]
16 16 Естонија Каиа Канепи 2540 160 160 2540 Трета Рунда изгуби од Русија Екатерина Макарова
17 18 Германија Џулија Горгес 2500 100 160 2560 Трета Рунда изгуби од Франција Марион Бартоли [11]
18 19 Италија Флавија Пенета 2495 280 5 2220 Прва рунда изгуби од САД Вавара Лепченко[20]
19 20 Израел Шахар Пе’ер 2445 280 5 2170 Прва Рунда изгуби од Шпанија Марија Хосе Мартинес Санчес[21]
20 21 Србија Ана Ивановиќ 2425 100 5 2330 Прва Рунда изгуби од Шведска Јохана Ларсон
21 22 Белгија Јанина Викмејер 2350 160 160 2350 Трета Рунда изгуби од Полска Агнешка Радванска [12]
22 23 Словачка Доминика Цибулкова 2210 160 5 2055 Прва Рунда изгуби од САД Ваниа Кинг
23 24 Русија Алиса Клејбанова
2165
160
0
2005
се откажа поради болест[22]
24 25 Австралија Јармила Гајдошова 2060 280 160 1940 Трета Рунда изгуби од Германија Андреа Петкович [15]
25 26 Русија Марија Кириленко 1985 280 280 1985 Четврта Рунда изгуби од Германија Андреа Петкович [15]
26 27 Русија Надја Петрова 1940 500 5 1445 Прва Рудна пораз од Австралија Анастасија Радионова[23]
27 28 Романија Александра Дулгеру 1515 160 100 1455 Втора Рунда изгуби од Романија Сорана Кристеа
28 29 Словачка Даниела Хантукова 1875 280 280 1875 Четврта Рунда изгуби од Русија Светлана Кузнецова [13]
29 30 Кина Пенг Шуи 2080 0 160 2240 Трета Рунда изгуби од Италија Франческа Скијавоне [5]
30 32 Италија Роберта Винчи 1615 100 160 1675 Трета Рудна против Белорусија Викторија Азаренка [4]
31 33 Чешка Клара Закопалова 1600 100 5 1505 Прва рунда изгуби од Чан Јунг-јан[24]
32 34 Бугарија Цветанa Пиронкова 1463 5 100 1558 Втора Рунда изгуби од Аргентина Гизела Дулко

Откажани играчи[уреди | уреди извор]

Ранкинг Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Откажана поради
17 САД Серена Вилијамс 2500 500 0 2000 Проблем со белите дробови[25]
24 Русија Алиса Клејбанова 2165 160 0 2005 Болест[22]
29 САД Венус Вилијамс 1840 280 0 1560 Повреда на колкот[26]

Покани од организаторор[уреди | уреди извор]

Подолу се листите од учесниците поканети од организаторот во главната жрепка.

Доделени вајлдкарти во мажи поединечно[уреди | уреди извор]

 1. САД Тим Шмуцек[27]
 2. Австралија Бернард Томиќ[28]
 3. Франција Арнолд Клемет [29]
 4. Франција Беноит Паире [29]
 5. Франција Максиме Теиксера [29]
 6. Франција Едоар Роџер-Васелин [29]
 7. Франција Гиљерме Руфин [29]
 8. Франција Винсент Миљот [29]

Доделени вајлдкарти во жени поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Австралија Кејси Делакуа[28]
 2. САД Ириан Фалкони[27]
 3. Франција Паулин Парментие [29]
 4. Франција Каролине Гарсија [29]
 5. Франција Кристина Младенович [29]
 6. Франција Ирина Бредмонд [29]
 7. Франција Стефани Форец Гакон [29]
 8. Франција Оливија Санчес [30]

Доделени вајлдкарти во мажи двојки[уреди | уреди извор]

 1. Франција Адријан Манарино / Франција Беноит Паире [31]
 2. Франција Џереми Чарди / Франција Арнолд Клемент [31]
 3. Франција Гаел Монфилс / Франција Џозелин Оуна [31]
 4. Франција Марк Гицкел / Франција Едоард Роџер-Васелин [31]
 5. Франција Пјер-Хугс Херберт / Франција Николас Ренаванд [31]
 6. Франција Гиљерме Руфин / Франција Александре Сидоренко [31]
 7. Франција Оливиер Патиенс / Франција Ерик Продон [31]

Доделени вајлдкарти во жени двојки[уреди | уреди извор]

 1. Франција Жулие Коин / Франција Матилде Јохасон [31]
 2. Франција Ирена Павлович / Франција Лаура Торпе [31]
 3. Франција Каролиен Гарсја / Франција Аурели веди [31]
 4. Франција Кристина Младенович / Франција Паулин Парментие [31]
 5. Франција Клаир Фојенштајн / Франција Стефани Форец Гакон [31]
 6. Франција Викторија Лариере / Франција Ализ Лим [31]
 7. Франција Одреј Бегот / Франција Ирина Бредмонт [31]

Квалификувани учесници[уреди | уреди извор]

Квалификувани учесници во мажи поединчно[уреди | уреди извор]

 1. Канада Франк Данчевич
 2. Белгија Стив Дарцис
 3. Колумбија Алехандро Фаља
 4. Франција Огустин Генсе
 5. Германија Денис Гремелмајр
 6. Франција Давид Гуез
 7. Полска Лукаш Кубот
 8. Шпанија Хавир Марти
 9. Аргентина Леонардо Мејер
 10. Германија Бјоирн Фау
 11. Франција Ерик Продон
 12. Шпанија Алберт Рамос
 13. Франција Стефане Роберт
 14. Чешка Лукаш Росол
 15. Холандија Томас Шурел
 16. Хрватска Антонио Веич

Следниве играчи го добија местото на среќни губитници:

 1. Германија Андреас Бек
 2. САД Алекс Богомолов
 3. Италија Симоне Болели
 4. Франција Марк Гицкел [32]
 5. САД Рајан Харисон[5]
 6. Турција Марсел Илхан [33]

Квалификувани учесници во жени поединчно[уреди | уреди извор]

 1. Германија Мона Бартел
 2. Чунг Јунг-јан
 3. Грција Елини Данилиду
 4. Италија Коприна Дентони
 5. Нов Зеланд Марина Еракович
 6. Белорусија Олга Говорцова
 7. Германија Сабиен Лисицки
 8. Шпанија Нуриа Љагостеа Вивес
 9. Шпанија Силвија Солес Еспиноза
 10. САД Слоане Стефенс
 11. Обединето Кралство Хитер Ватсон
 12. Канада Александра Возниак

Следниве играчи го добија местото на среќни губитници:

 1. Русија Анастасија Пивоварова[22]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Роланд Гарос“. Архивирано од изворникот на 2010-12-25. Посетено на јануари 21, 2011.
 2. 2,0 2,1 „Објаснување на ранкингот“. atpworldtour.com. Посетено на 8 јануари 2011.
 3. 3,0 3,1 „Правила на ВТА Турот“ (PDF). wtatour.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-01-24. Посетено на 8 јануари 2011.
 4. „Парични Награди“. Архивирано од изворникот на 2011-05-24. Посетено на 2011-05-25.
 5. 5,0 5,1 „Харисон како Среќен Губитник против Содерлинг“. tennis.com. 2011-05-23. Посетено на 2011-05-24.
 6. „ББЦ Спорт - Ролан Гарос: Рафаел Надал го победи Федерер за да го освои Ролан Гарос“. ББЦ Њус. Лондон: ББЦ. 5 јуни 2011. Посетено на 5 јуни 2011.
 7. „Ролан Гарос 2011 Мажи финале: Рафаел Надал v Роџер Федерер“. Гардијан. Лондон: Гардијан. 5 јуни 2011. ISSN 0261-3077. OCLC 60623878. Посетено на 5 јуни 2011.
 8. „Надал го победи Роџер Федерер за шеста титула на Ролан Гарос“. news.stv.tv. 2011. Архивирано од изворникот на 2012-03-29. Посетено на 5 јуни 2011.
 9. 9,0 9,1 9,2 „Ли На ја надигра Скиајвоне“. Њујорк Тајмс. 4 јуни 2011. Посетено на 4 јуни 2011.
 10. „Ли На ја победи Скијавоне и го освои Ролан Гарос“. Тајмс оф Индија. 4 јуни 2011. Посетено на 4 јуни 2011.
 11. Машки ранкинг
 12. „Бедрих исфрлен од Француси квалификант во Париз“. ЕуроСпорт. 2011-05-23. Посетено на 2011-05-23.
 13. „Ролан Гарос 2011: Марин Чилич отпадна во 3 сета од Рубен Идалго“. Гардијан. 2011-05-22. Посетено на 2011-05-22.
 14. „Љодра вклучен во расправијата со посредникот“. Ројтерс. 2011-05-23. Архивирано од изворникот на 2012-10-04. Посетено на 2011-05-23.
 15. „Раонич отпадна од Ролан Гарос“. toronrosun.com. 2011-05-23. Архивирано од изворникот на 2011-05-27. Посетено на 2011-05-23.
 16. „Родик и Фереро се откажаа од Ролан Гарос“. Јаху Спорт. Архивирано од изворникот на 2011-05-22. Посетено на 2011-05-19.
 17. „Аргентинецот Давид Налбандијан го пропушта Ролан Гарос“. Јаху Спорт. Архивирано од изворникот на 2011-05-17. Посетено на 2011-05-11.
 18. „Томи Робредо не се натпреварува на Ролан Гарос“. Марка. 2011-05-20. Посетено на 2011-05-20.
 19. Женски Ранкинг
 20. „Лесен старт за Стосур“. sportinglife.com. 2011-05-22. Посетено на 2011-05-22.[мртва врска]
 21. „Сам Стосур со рутинска победа“. ЕСПН. 2011-05-22. Посетено на 2011-05-22.
 22. 22,0 22,1 22,2 „Вести од Франција, дел VIII“. rolandgarros.com. 2011-05-21. Посетено на 2011-05-21.
 23. „Родионова ја изненади Петрова“. АБЦ. 2011-05-23. Посетено на 2011-05-23.
 24. „Тајванката Чан ја победи Закопалова“. taipeitimes.com. 2011-05-23. Посетено на 2011-05-23.
 25. „Серена Вилијамс го пропушта Ролан Гарос; се надева на летно враќање“. Yahoo Sports. Архивирано од изворникот на 2011-05-16. Посетено на 2011-05-13.