Вимблдон 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вимблдон 2011
{{{величина лога}}}
Датум:  
Издание:   125то
Категорија:   Гренд Слем (ИТФ)
Шампиони
Мажи Сингл
Србија Новак Џоковиќ
Жени Сингл
Чешка Петра Квитова
Мажи Дабл
САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан
Жени Дабл
Чешка Квета Пешке / Словенија Катариан Среботник
Мешано Дабл
Австрија Јурген Мелцер / Чешка Ивета Бенешова
Вимблдон
 < 2010 2012 > 

Вимблдон 2011 е тениски турнир кој се игра на тревна подлога, на отворено. Ова е 125тото издание на Вимблдон, и третГренд Слем настан оваа година. Тој се одржа Лондон, Англија, од 20 јуни до 3 јули 2011.

Во професионалниот дел од турнирот имаше двајца нови шампиони во поединечна конкуренција за првпат после 2002: Новак Џоковиќ и Петра Квитова. Со стигнувањето до финалето Џоковиќ исто така се промовира во нова светски рекет бр. 1 на АТП листата, додека Квитова е првата личност од Чешка што осовоила некој главен турнир после Јана Новотна во 1998. Во двојки браќата Брајан ја освоија титулата по вторпат, и го изедначија рекордот за најмногу освоени Гренд Слем титули со 11 поставен од Вудови, Марк Вудфорд и Тод Вудбриџ. Во жени двојки Катарина Среботник ја освои нејзината прва поголема титула после учествата во четири финалиња. Среботник победи заедно со Квета Пешке. Ова беше прва поголема титула за Пешке. Во мешани двојки Јурген Мелцер ја освои својата втора поголема титула, и прва во мешани двојки, заедно со Ивета Бенешова која стигна до нејзината прва поголема титула. Вкупно, играчите од Чешка Република (Квитова, Пешке и Бенешова) беа шампиони во три од петте главни настани на турнирот.

Во јуниорскиот турнир двете титули во жени и мажи поединечно титулите беа освоени од Австралијанци. Лук Савил освои во категорија на момчиња, додека Ешлеј барти стана првата Австралијка во 31 година што освоија титула во категорија девојчиња. Во двојки имаше успех на домаќините откако Британецот Џорџ Морган и Хрватот Мате Павиќ ја освоија титулата во момчиња двојки. Во категорија на девојчиња двојки титулата ја освоија Канаѓанката Еугение Бухард и Американката Грејс Мин.

Во натпреварите со инвалидски колички Естер Вергер и Шерон Валравен ја одбранија титулата во двојки. Ова за Вергер е трет последователен успех на Вимблдон и тоа значи дека таа сѐ уште нема изгубено на Вимблдон. Во машките натпревари Маикел Шеферс и Роналд Винк го комплетираа кариерниот Гренд Слем, откако ја освоија последната титула која претходно ја немаа освоено како тим.

Во натпреварувањата за легенди победија тимовите од: Линдзи Девенпорт и Мартина Хингис, Холандскито пар Јако Елтинг и Пол Хархуис и Аввстралискито пар Пет Кеш и Марк Вудфорд.

Бодови и парични награди[уреди | уреди извор]

Распределба на бодови[уреди | уреди извор]

Ниво Мажи поединечно[1] Мажи двојки[1] Жени поединечно[2] Жени двојки[2]
Шампиони 2000
Вице-шампион 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четвртфинале 360 500
Рунда од 16 180 280
Рунда од 32 90 160
Рунда од 64 45 0 100 5
Рунда од 128 10 5
Кваификант 25 60
Квалификации 3та рунда 16 50
Квалификации 2ра рунда 8 40
Квалификации 1ва рунда 0 2

Парични награди[уреди | уреди извор]

[3]

Мажи и Жени поединечно[уреди | уреди извор]

 • Шампион: £1,100,000
 • Вице-шампион: £550,000
 • Полуфиналист: £275,000
 • Четвртфиналист: £137,500
 • Четврта Рунда: £68,750
 • Трета Рунда: £34,375
 • Втора Рунда: £20,125
 • Прва Рунда: £11,500
 • Трета Рунда (Квалификации): £7,000
 • Втора Рунда (Квалификации): £3,500
 • Прва Рунда (Квалификации): £1,750

Мажи и Жени Двојки[уреди | уреди извор]

 • Шампиони: £250,000
 • Вице-шампиони: £125,000
 • Полуфиналисти: £62,500
 • Четвртфиналисти: £31,250
 • Трета Рунда: £16,000
 • Втора Рунда: £9,000
 • Прва Рунда: £5,250

Мешани Двојки[уреди | уреди извор]

 • Шампиони: £92,000
 • Вице-шампиони: £46,000
 • Полуфиналисти: £23,000
 • Четвртфиналисти: £10,500
 • Трета Рунда: £5,200
 • Втора Рунда: £2,600
 • Прва Рунда: £1,300

Сингл играчи[уреди | уреди извор]

Мажи Поединечно

Жени Поединечно

Дневни резимеа[уреди | уреди извор]

Ден 1 (јуни 20)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда Шпанија Рафаел Надал [1] САД Мајкл Расел 6–4, 6–2, 6–2
Жени поединечно 1ва рунда Италија Франческа Скијавоне [6] Австралија Јелена Докич 6–4, 1–6, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Шпанија Даниел Химено-Травер 4–6, 6–3, 6–0, 6–0
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда Русија Вера Ѕвонарева [2] САД Алисон Риске 6–0, 3–6, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда Чешка Томаш Бердих [6] Италија Филип Воландри 6–2, 6–2, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда Германија Андреас Бек [Q] против САД Енди Родик [8] Откажан
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда САД Венус Вилијамс [23] Узбекистан Акгул Амармурадова 6–3, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда Франција Гаел Монфилс [9] Германија Матиас Бахинер 6–4, 7–6(7–3), 6–3
Жени поединечно 1ва рунда Словачка Магдалена Рибарикова против Белорусија Викторија Азаренка [4] 4–6, 2–3, прекинат
Мажи поединечно 1ва рунда Чешка Радек Штепанек против Шпанија Фернандо Вердаско [21] Откажан

Ден 2 (јуни 21)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда САД Серена Вилијамс [7] Франција Араване Резаи 6–3, 3–6, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Казахстан Микаил Кукушкин 7–6(7–2), 6–4, 6–2
Мажи поединечно 1ва рунда Србија Новак Џоковиќ [2] Франција Џереми Чарди 6–4, 6–1, 6–1
Жени поединечно 1ва рунда Русија Марија Шарапова [5] Русија Ана Чакветдатзе 6–2, 6–1
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда САД Енди Родик [8] Германија Андреас Бек [Q] 6–4, 7–6(8–6), 6–3
Жени поединечно 1ва рунда Данска Каролине Возниацки [1] Шпанија Аранткса Пара Сантоња 6–2, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда Шведска Робин Содерлинф [5] Германија Филип Пецшнер 6–4, 6–4, 2–6, 7–6(7–5)
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда Шпанија Фернандо Вердаско [21] Чешка Радек Штепанек 2–6, 4–6, 6–3, 7–6(8–6), 9–7
Жени поединечно 1ва рунда Белорусија Викторија Азаренка [4] Словачка Магдалена Рибарикова 6–4, 3–2, пре.
Мажи поединечно 1ва рунда Франција Михаел Љодра [19] Обединето Кралство Џејмс Вард [WC] 6–3, 7–6(7–4), 6–3
Жени поединечно 1ва рунда Кина Ли На [3] Русија Ала Кудравцева 6–3, 6–3

Ден 3 (јуни 22)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда САД Венус Вилијамс [23] Јапонија Кимико Дате-Крум 6–7(6–8), 6–3, 8–6
Мажи поединечно 2ва рунда Шпанија Рафаел Надал [1] САД Рајан Свитинг 6–3, 6–2, 6–4
Мажи поединечно 2ва рунда САД Енди Родик [8] Романија Виктор Ханеску 6–4, 6–3, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда Чешка Томаш Бердих [6] Франција Жулиен Бенето 6–1, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 2ва рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Германија Тобиас Камке 6–3, 6–3, 7–5
Жени поединечно 2ра рунда Чешка Петра Квитова [8] Обединето Кралство Ане Кеотаванг 6–2, 6–1
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда САД Мерди Фиш [10] Узбекистан Денис Истомин 7–6(8–6), 6–4, 6–4
Жени поединечно 2ра рунда Русија Вера Ѕвонарева [2] Русија Елена Веснина 6–1, 7–6(7–5)
Мажи поединечно 2ва рунда Аргентина Хуан Мартин дел Потро [24] против Белгија Оливиер Рохус 6–7(7–9), прекинат

Ден 4 (јуни 23)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда Шведска Робин Содерлинг [5] Австралија Лејтон Хјуит 6–7(5–7), 3–6, 7–5, 6–4, 6–4
Жени поединечно 2ра рунда Германија Сабине Лисицки Кина Ли На [3] 3–6, 6–4, 8–6
Мажи поединечно 2ва рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Франција Адријан Манарино 6–2, 6–3, 6–2
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда Србија Новак Џоковиќ [2] Јужна Африка Кевин Андерсон 6-3, 6-4, 6-2
Мажи поединечно 2ва рунда Франција Жо Вилфред-Цонга [12] Бугарија Григор Димитров 6–7(4–7), 6–4, 6–4, 7–6(10–8)
Жени поединечно 2ра рунда Обединето Кралство Лаура Робсон против Русија Марија Шарапова [5] Откажан
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда САД Серена Вилијамс [7] Романија Симона Халеп 3–6, 6–2, 6–1
Мажи поединечно 2ва рунда Аргентина Хуан Мартин дел Потро [24] Белгија Оливиер Рохус 6–7(7–9), 6–1, 6–0, 6–4
Мажи поединечно 2ва рунда Шпанија Давид Ферер [7] против САД Рајан Харисон 6–7(8–6), 6–1, 4–6, 4–2, прекинат
Жени поединечно 2ра рунда Данска Каролине Возниацки [1] против Франција Вирџиние Рацано Откажан

Ден 5 (јуни 24)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3та рунда Шпанија Фелисиано Лопес САД Енди Родик [8] 7–6(7–2), 7–6(7–2), 6–4
Жени поединечно 3та рунда Белорусија Викторија Азаренка [4] Словачка Даниела Хантукова [25] 6–3, 3–6, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Хрватска Иван Љубичич 6–4, 4–6, 6–1, 7–6(7–4)
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда Русија Марија Шарапова [5] Обединето Кралство Лаура Робсон [WC] 7–6(7–4), 6–3
Жени поединечно 3та рунда САД Венус Вилијамс [23] Шпанија Марија Хосе Мартинес Санчес 6–0, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Шпанија Рафаел Надал [1] против Луксембург Жил Милер [WC] 7–6(8–6), прекинат
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда Данска Каролине Возниацки [1] Франција Вирџиние Рацано 6–1, 6–3
Мажи поединечно 2ра рунда Шпанија Давид Ферер [7] САД Рајан Харисон [LL] 6–7(8–6), 6–1, 4–6, 6–3, 6–2
Жени поединечно 3та рунда Бугарија Цветана Пронкова [32] Русија Вера Ѕвонарева [2] 6–2, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда Аргентина Хуан Мартин дел Потро [24] против Франција Жил Симон [15] 7–6(10–8), 2–4, прекинат

Ден 6 (јуни 25)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Данска Каролине Возниацки [1] Австралија Јармила Гајдошова [27] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Аргентина Давид Налбандијан [28] 6–4, 6–2, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда Србија Новак Џоковиќ [2] Кипар Маркос Багдатис [32] 6–4, 4–6, 6–3, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3та рунда Шпанија Рафаел Надал [1] Луксембург Жил Милер [WC] 7–6(8–6), 7–6(7–5), 6–0
Жени поединечно 3та рунда САД Серена Вилијамс [7] Русија Марија Кириленко [26] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда Австралија Бернард Томич [Q] Шведска Робин Содерлинг [5] 6–1, 6–4, 7–5
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда Русија Марија Шарапова [5] Чешка Клара Закопалова 6–2, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда Аргентина Хуан Мартин дел Потро [24] Франција Жил Симон [15] 7–6(10–8), 7–6(7–5), 7–5
Мажи поединечно 3та рунда Франција Жо-Вилфред Цонга [12] Чиле Фернандо Гонсалес [PR] 6–3, 6–4, 6–3

Слободна Недела (јуни 26)[уреди | уреди извор]

Како што налага традицијата, оваа недела ќе биде ден за одмарање, така што нема да се игра ниту еден натпревар. Играта ќе се продолжи наредниот ден.

Ден 7 (јуни 27)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда Обединето Кралство Енди Мареј [4] Франција Ричард Гаскет [17] 7–6(7–3), 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда Бугарија Цветана Пиронкова [32] САД Венус Вилијамс [23] 6–2, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда Шпанија Рафаел Надал [1] Аргентина Хуан Мартин дел Потро [24] 7–6(8–6), 3–6, 7–6(7–4), 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда Франција Марион Бартоли [9] САД Серена Вилијамс [7] 6–3, 7–6(8–6)
Мажи поединечно 4та рунда Србија Новак Џоковиќ [2] Франција Михаел Љодра [19] 6–3, 6–3, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда Швајцарија Роџер Федерер [3] Русија Михаил Јужни [18] 6–7(5–7), 6–3, 6–3, 6–3
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда Русија Марија Шарапова [5] Кина Пенг Шуи [20] 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда Словачка Доминика Цибулкова [24] Данска Каролине Возниацки [1] 1–6, 7–6(7–5), 7–5
Мажи поединечно 4та рунда САД Мерди Фиш [10] Чешка Томаш Бердих [6] 7–6(7–5), 6–4, 6–4
Мешани двојки 2ра рунда Шпанија Фелисијано Липез
Германија Андреа Петковиќ
Шпанија Давид Мареро
Чешка Андреа Хлавачкова [16]
7–6(7–2), 6–4

Ден 8 (јуни 28)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Германија Сабине Лисицки [WC] Франција Марион Бартоли [17] 6–4, 6–7(4–7), 6–1
Жени поединечно Четвртфинале Русија Марија Шарапова [5] Словачка Доминика Цибулкова [24] 6–1, 6–1
Жени двојки 3та рунда Индија Саниа Мирза [4]
Русија Елена Веснина [4]
Словачка Даниела Хантукова [13]
Полска Агнешка Радванска [13]
6–4, 6–3
Жени поединечно Четвртфинале Белорусија Викторија Азаренка [4] Австрија Тамара Пашек 6–3, 6–1
Мешани двојки 2ра рунда Индија Рохан Бопана [6] / Индија Саниа Мирза [6] против
Обединето Кралство Џејми Мареј / Австралија Јармија Гајдошова
Откажан
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале Чешка Петра Квитова [8] Бугарија Цветана Пиронкова [32] 6–3, 6–7(5–7), 6–2
Мешани двојки 3та рунда САД Боб Брајан [1] / САД Лизел Хубер [1] против
Шпанија Фелисиано Лопес / Германија Андреа Петкович
Откажан
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи двојки 3та рунда САД Боб Брајан [1] / САД Мајк Брајан [1] против
Шведска Симон Аспелин / Австралија Пол Хенли
6–3, 4–6, 6–7(5–7), 6–3, 3–3,
прекинат
Мешани двојки 3та рунда Австрија Јурген Мелцер [9] / Чешка Ивета Бенешова [9] против
САД Рајив Рам / Романија Александра Дулгеру
Откажан

Ден 9 (јуни 29)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Четвртфинале Франција Жо-Вилфред Цонга [12] Швајцарија Роџер Федерер [3] 3-6, 6-7(3-7), 6-4, 6-4, 6-4
Мажи поединечно Четвртфинале Обединето Кралство Енди Мареј [4] Шпанија Фелисиано Лопес 6–3, 6–4, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Четвртфинале Србија Новак Џоковиќ [2] Австралија Бернард Томич [Q] 6–2, 3–6, 6–3, 7–5
Мажи поединечно Четвртфинале Шпанија Рафаел Надал [1] САД Мерди Фиш [10] 6–3, 6–3, 5–7, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени двојки 3та рунда Германија Сабине Лисицки
Австралија Саманта Стосур
Романија Сорана Кирстеа
Јапонија Ајума Морита
6–4, 6–3
Мажи двојки 3та рунда САД Боб Брајан [1]
САД Мајк Браја [1]
Шведска Симон Аспелин
Австралија Пол Хенли
6–3, 4–6, 6–7(5–7), 6–3, 16–14
Мешани двојки 2ра рунда Индија Рохан Бопана [6]
Индија Саниа Мирза [6]
Обединето Кралство Џејми Мареј
Австралија Јармила Гајдошова
7–6(7–5), 6–2
Мешани двојки 2ра рунда Австралија Пол Хенли
Хсиу Су-веи
Белорусија Макс Мирнји [2]
Казахстан Јарослава Шведова [2]
6–4, 5–7, 6–4

Ден 10(Јуни 30)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Полуфинале Чешка Петра Квитова [8] Белорусија Викторија Азаренка [4] 6–1, 3–6, 6–2
Жени поединечно Полуфинале Русија Марија Шарапова [5] Германија Сабине Лисицки [WC] 6–4, 6–3
Мажи двојки Полуфинале Шведска Роберт Линдштед [8]
Романија Хорија Текау [8]
Германија Кристофер Кас
Австрија Александар Пеја
6–3, 7–6(7–3), 6–2
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Четвртфинале САД Боб Брајан [1]
САД Мајк Брајан [1]
Австрија Јурген Мелцер [5]
Германија Филип Пецшнер [5]
6–3, 6–4, 6–4
Жени двојки Четвртфинале Чешка Квета Пешка [2]
Словенија Катарина Среботник [2]
Кина Пенг Шуи [8]
Кина Зенг Ји [8]
6–2, 6–7(7–9), 6–4
Мешани двојки 3та рунда Австрија Јурген Мелцер [9]
Чешка Ивета Бенешова [9]
САД Рајив Рам
Романија Алекандра Дулгеру
6–4, 6–3
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мешани двојки 3та рунда Индија Рохан Бопана [6]
Индија Саниа Мирза [6]
Чешка Мартин Дам [Alt]
Чешка Рената Ворачова [Alt]
6–3, 6–0
Мажи двојки Четвртфинале Франција Михаел Љодра [6]
Србија Ненад Зимојниќ [6]
САД Џејмс Керетани
Германија Филип Маркс
6–7(3–7), 7–6(9–7), 7–6(7–5), 7–5
Мешани двојки 3та рунда Израел Џонатан Ерлих
Израел Шахар Пе’ер
Обединето Кралство Колин Флеминг [WC]
Обединето Кралство Џозелин Рае [WC]
6–4, 7–5
Мешани двојки 3та рунда Индија Леандер Паез [14]
Кара Блек [14]
Србија Ненад Зимојниќ [3]
Словенија Катариа Среботник [3]
Предадена

Ден 11 (јули 1)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Полуфинале Србија Новак Џоковиќ [2] Франција Жо-Вилфред Цонга [12] 7–6(7–4), 6–2, 6–7(9–11), 6–3
Мажи поединечно Полуфинале Шпанија Рафаел Надал [1] Обединето Кралство Енди Мареј [4] 5–7, 6–2, 6–2, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Полуфинале САД Боб Брајан [1]
САД Мајк Брајан [1]
Франција Михаел Љодра [6]
Србија Ненад Зимојниќ [6]
6–4, 6–4, 6–7(8–10), 6–7(4–7), 9–7

Ден 12 (јули 2)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Финале Чешка Петра Квитова [8] Русија Марија Шарапова [5] 6–3, 6–4
Мажи двојки Финале САД Боб Брајан [1]
САД Мајк Брајан [1]
Шведска Роберт Линдстед [8]
Романија Хориа Текау [8]
6–3, 6–4, 7–6(7–2)
Жени двојки Финале Чешка Квета Пешке [2]
Словенија Катарина Среботник [2]
Германија Сабине Лисицки
Австралија Саманта Стосур
6–3, 6–1
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мешани двојки Полуфинале Индија Махеш Бупати [4]
Русија Елена Веснина [4]
Австралија Пол Хелни
Хсиу Су-веи
6–2, 3–6, 7–5
Мешани двојки Полуфинале Австрија Јурген Мелцер [9]
Чешка Ивета Бенешова [9]
Канада Даниел Нестор [8]
Чанг Јунг-јан [8]
6–4, 6–4

Ден 13 (Јули 3)[уреди | уреди извор]

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале Србија Новак Џоковиќ [8] Шпанија Рафаел Надал [5] 6–4, 6–1, 1–6, 6–3
Мешани двојки Финале Австрија Јурген Мелцер [9]
Чешка Ивета Бенешова [9]
Индија Махеш Бупати [4]
Русија Елена Веснина [4]
6–3, 6–2

Настани[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

Србија Новак Џоковиќ го победи Шпанија Рафаел Надал, 6–4, 6–1, 1–6, 6–3

 • Ова за Џоковиќ е 8ма титула оваа сезона и 26та во неговата кариера. Ова е негов 2ор Гренд Слем годинава и 3 во неговата акриера. Ова за него е прва титула на Вимблдон.

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

Чешка Петра Квитова ја победи Русија Марија Шарапова, 6–3, 6–4

 • Ова за Квитова е прва поголема титула, 4-та година и 5-та во нејзината кариера. Таа исто така е првиот Гренд Слем шампион од двата пола кој е роден во 1990-тите.

Мажи двојки[уреди | уреди извор]

Во финалето браќата Брајан ја освоија нивната втора титула; и го изедначиоја рекордот од Отворената Ера на Вудови од 11 Гренд сле титули во двојки; откако победија во 3 сета. Ова за нив е 79ти турнир кои тие го посветила на нивниот дедо.[4]

САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан ги победија Шведска Роберт Линдстед / Романија Хориа Текау, 6–3, 6–4, 7–6(7–2)[5]

Жени двојки[уреди | уреди извор]

Пешке и Сребтоник победија во 2 сета за да ја освојат нивната прва Гренд Слем титула во жени двојки. Pe[6]

Чешка Квета Пешке / Словенија Катарина Среботник гi победија Германија Сабине Лисицки / Австралија Саманта Стосур, 6–3, 6–1[7]

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

Во финалето Мелцер и Бенешова победија во 2 сета за 51 минута за да победат во турнирот без загубен сет.[8]

Австрија Јурген Мелцер / Чешка Ивета Бенешова против Индија Махеш Бупати / Русија Елена Веснина, 6–3, 6–2[9]

Пренос[уреди | уреди извор]

Турнирот ќе биде пренесуван во 185 држави.[10] Домашен преносител е ББЦ и бидејќи турнирот е поврзан со Сони, турниот ќе бие пренесуван во 3Д за првпат.[11] За да се обележи 125тата годишнина ББЦ пренесуваше документарец, именуван "125 години Вимблдон: Ти не можеш да бидеш сериозен"; во кој се прикажани најважните моменти во ноќта пред да почне турнирот, на 19 јуни.[12]

Во САД, Вимблдон беше пренесуван од НБЦ за 43ти и последен пат. Мрежата изјави дека се откажуваат од наддавањето за правата за идни преноси.[13] Спортскиот канал ЕСПН, кој веќе заедно го пренесуваше Вимблдон со НБЦ, ќе стане ексклузивен преносител за САД за наредните 12 години почувајќи од 2012. Под тој договор сите натпревари ќе бидат пренесувани во живо, што е спротивно на НБЦ, кои некои натпревари ги пренесуваа како снимки и беа критикувани за тоа.[14]

Публика[уреди | уреди извор]

Војводата и Војвотката од Кембриџ гледаат натпревар од Кралската ложа на Централниот терен
Членови од Британската Кралската Фамилија присуствуваа на Вимблдон. Војвотката од Корнвол присуствуваше на првата Сабота, во официјална должност, каде таа се сретна со шест момчиња и девојчиња на теренот пред да ги гледа натпреварите на Централниот Терен од Кралската Ложа.[15] На вториот Понеделник Војводата и Војвотката од Кембриџ присуствуваа на Вимблдон, додека беа на приватна посета. Парот ги гледаше сите три натпревари на Централниот Терен.[16] После првиот натпревар на кој победи Британецот Енди Мареј парот се сретна со него, откако Шкотлаѓанецот се поклони пред нив додека беше на теренот, на крајот од натпреварот.[17]

На вториот Понеделник температурата достигна над 30 степени и 146 луѓе им беше укажана медицинска помош до 16:30, поради жештината. Ова е голем пораст спрема претходните денови, откако во претходните два дена на Вимблдон помош им беше укажана на 90 и 87 луѓе, соодветно.[18]

Протести[уреди | уреди извор]

Во Саботата на 25 јуни 14 луѓе беа уапсени на вратите кога пробувале да се пробијат до терените. Англискиот Клуб ги затворил вратите од терените и ги принудил гледачите кои кампувале преку ноќ да чекаат надвор 45 минути пред да бидат пуштени внатре во 11:45. Групата носела жолти блузи и имале боја и друга опрема за правење банери откако ќе влезат на терените. Извор тврди дека групата планирала да демонстрира според политиката на владата.[19]

Сингл носители[уреди | уреди извор]

Следиве играчи се носители и поважните играчи кои се откажале од турнирот.

Мажи Поеднечно[уреди | уреди извор]

Носителите во мажи оединечно се одредуваа според системот заснован на подлога за да се добија поточни достигнувања на играчите на тревна подлога чиј рејтинг се пресметува според следнава формула:

 • Бодови на АТП Листата во неделата пред Вимблдон
 • Се додаваат 100% од бодовите добиени на сите турнири на тревна подлога во минатите 12 месеци.
 • Се додаваат 75% од бодовите добиени на сите турнири на тревна подлога во минатите 12 месеци пред тоа.[20]
Носител[20] Ранкинг[21] Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Шпанија Рафаел Надал
12070
2000
1200
11270
Вице-шампион, изгуби од Србија Новак Џоковиќ [2]
2 2 Србија Новак Џоковиќ
12005
720
2000
13285
Шампион, го победи Шпанија Рафаел Надал [1]
3 3 Швајцарија Роџер Федерер
9230
360
360
9230
Четвртфинале изгуби од Франција Жо-Вилфред Цонга [12]
4 4 Обединето Кралство Енди Мареј
6855
720
720
6855
Полуфинале изгуби одШпанија Рафаел Надал [1]
5 5 Шведска Робин Седерлинг
4595
360
90
4325
Трета Рунда изгуби од Австралија Бернард Томич (Q)[22]
6 7 Чешка Томаш Бердих
3490
1200
180
2470
Четврта Рунда изгуби од САД Мерди Фиш [10][23]
7 6 Шпанија Давид Ферер
4150
180
180
4150
Четврта Рунда изгуби од Франција Жо-Вилфред Цонга [12][24]
8 10 САД Енди Родик
2200
180
90
2110
Трета Рунда изгуби од Шпанија Фелисијано Лопес[25]
9 8 Франција Гаел Монфилс
2780
90
90
2780
Трета Рунда изгуби од Полска Лукаш Кубот (Q)[26]
10 9 САД Мерди Фиш
2335
45
360
2650
Четвртфинале изгуби од Шпанија Рафаел Надал [1]
11 11 Австрија Јурген Мелцер
2175
180
90
2085
Трета Рунда изгуби од Белгија Ксавиер Малис
12 19 Франција Жо-Вилфред Цонга
1585
360
720
1945
Полуфинале изгуби од Србија Новак Џоковиќ [2]
13 12 Србија Виктор Троицки
1930
45
45
1930
Втора Рунда изгуби од Лу Јен-хсун
14 14 Швајцарија Станислас Вавринка
1900
10
45
1935
Втора Рунда изгуби од Италија Симоне Болели (LL)
15 16 Франција Жил Симон
1745
90
90
'1745
Трета Рунда изгуби од Аргентина Хуан Мартин дел Потро [24]
16 15 Шпанија Николас Алмагро
1875
10
90
1955
Трета Рунда изгуби од Русија Микаил Јужни [18]
17 13 Франција Ричард Гаскет
1925
0
180
2105
Четврта Рунда изгуби од Обединето Кралство Енди Мареј [4]
18 17 Русија Микаил Јужни
1740
45
180
1875
Четврта Рунда изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
19 35 Франција Михаел Љодра
1195
45
180
1330
Четврта Рунда изгуби од Србија Новак Џоковиќ [2]
20 18 Германија Флоријан Мајер
1600
90
45
1555
Втора Рунда изгуби од Белгија Ксавиер Малис
21 23 Шпанија Фернандо Вердаско
1425
10
45
1460
Втора Рунда изгуби од Холандија Робин Хасе
22 21 Украина Александр Долгопогов
1405
45
10
1370
Прва Рунда изгуби од Чиле Фернандо Гонсалес (PR)
23 29 Србија Јанко Типсаревиќ
1305
10
10
1305
Прва Рунда изгуби од Хрватска Иво Каровиќ
24 22 Аргентина Хуан Мартин дел Потро
1445
0
180
11625
Четврта Рунда изгуби од Шпанија Рафаел Надал [1]
25 20 Аргентина Хуан Игнасио Чела
1475
10
45
1505
Втора Рунда изгуби од САД Алекс Богомолов
26 31 Шпанија Гуљелмо Гаарсија-Лопес
1120
10
45
1155
Втора Рунда изгуби од Словачка Карол Бек (Q)
27 26 Хрватска Марин Чилич
1345
10
10
1345
Прва Рунда изгуби од Хрватска Иван Љубичич
28 24 Аргентина Давид Налбандијан
1425
0
90
1515
Трета Рунда изгуби од Швајцарија Роџер Федерер [3]
29 27 Русија Николај Давиденко
1330
45
10
1295
Прва Рунда изгуби од Австралија Бернард Томич
30 28 Бразил Томаз Белучи
1305
90
10
1225
Прва Рунда изгуби од Германија Реинер Шутлер
31 25 Канада Милош Раонич
1354
0
45
1399
Втора Рунда изгуби од Луксембург Жил Милер (WC)
32 30 Кипар Маркос Багдатис
1295
10
90
1375
Трета Рунда изгуби од Србија Новак Џоковиќ [2]

Жени Поеднечно[уреди | уреди извор]

За женските носители, се одредени според ранкинг листата, освен таму кадеспоед мислење на Комитетот, потребна е промена за да се постигне балансирана жрепка.

Носител[20][27] Ранкинг[28] Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1 Данска Каролине Возниацки
9915
280
280
9915
Четврта Рунда изгуби од Словачка Доминика Цибулкова [24]
2 3 Русија Вера Ѕвонарева
7935
1400
160
6695
Трета Рунда изгуби од Бугарија Цветана Пиронкова [32]
3 4 Кина Ли На
6255
500
100
5855
Втора Рунда изгуби од Германија Сабине Лисицки (WC)
4 5 Белорусија Викторија Азаренка
5725
160
900
6445
Полуфинале изгуби од Чешка Петра Квитова [8]
5 6 Русија Марија Шарапова
5021
280
1400
6141
Вице-шампион, изгуби од Чешка Петра Квитова [8]
6 7 Италија Франческа Скијавоне
4705
5
160
4860
Трета Рунда изгуби од Австрија Тамира Пашек
7 25 САД Серена Вилијамс
2060
2000
280
340
Четврта Рунда изгуби од Франција Марион Бартоли [9]
8 8 Чешка Петра Квитова
4337
900
2000
5437
Финале, ја победи Русија Марија Шарапова [5]
9 9 Франција Марион Бартоли
4010
280
500
4230
Четвртфинале изгуби од Германија Сабине Лисицки (WC)
10 10 Австралија Саманта Стосур
3405
5
5
3405
Прва Рунда изгуби од Унгарија Мелинда Цинг (PR)
11 13 Германија Андреа Петкович
3150
5
160
3305
Трета Рунда изгуби од Русија Ксенија Первак
12 12 Русија Светлана Кузнецова
3160
100
160
3220
Трета Рунда изгуби од Белгија Јанина Викмејер [19]
13 11 Полска Агнешка Радванска
3175
280
100
2995
Втора Рунда изгуби од Чешка Петра Цетковска
14 14 Русија Анастасија Павличенкова
3055
160
100
2995
Втора Рунда изгуби од Русија Надја Петрова
15 15 Србија Јелена Јанковиќ
3050
280
5
2775
Прва Рунда изгуби од Шпанија Марија Хосе Мартинес Санчз
16 16 Германија Жулија Горгес
2560
5
160
2715
Трета Рунда изгуби од Словачка Доминика Цибулкова [24]
17 17 Естонија Каиа Канепи
2466
500
5
1971
Прва Рунда изгуби од Италија Сара Ерани
18 18 Србија Ана Ивановиќ
2400
5
160
2555
Трета Рунда изгуби од Чешка Петра Цетковска
19 19 Белгија Јанина Викмејер
2350
160
280
2470
Четврта Рунда изгуби од Чешка Петра Квитова [8]
20 20 Кина Пенг Шуи
2300
0
280
2580
Четврта Рунда изгуби од Русија Марија Шарапова (5)
21 21 Италија Флавија Пенета
2220
160
160
2220
Трета Рунда изгуби од Франција Марион Бартоли [9]
22 22 Израел Шахар Пе’ер
2170
100
5
2075
Прва Рунда изгуби од Русија Ксенија Первак
23 30 САД Венус Вилијамс
1680
500
280
1460
Четврта Рунда изгуби од Бугарија Цветана Пиронкова [32]
24 24 Словачка Доминика Цибулкова
2115
160
500
2495
Четвртфинале против Русија Марија Шарапова [5]
25 23 Словачка Даниела Хантукова
2135
100
160
2195
Трета Рунда изгуби од Белорусија Викторија Азаренка [4]
26 27 Русија Марија Кириленко
1985
160
160
1985
Трета Рунда изгуби од САД Серена Вилијамс [7]
27 28 Австралија Јармила Гајдошова
1940
280
160
1820
Трета Рунда изгуби од Данска Каролине Возиацки [1]
28 38 Русија Екатерина МАкарова
1381
100
5
1286
Прва Рунда изгуби од САД Кристина МекХејл
29 29 Италија Роберта Винчи
1925
100
160
1985
Трета Рунда изгуби од Чешка Петра Квитова [8]
30 31 САД Бетани Матек-Сандс
1643
5
5
1643
Прва Рунда изгуби од Јапонија Мисаки Дои (Q)
31 32 Чешка Луси Шафарова
1585
5
100
1680
Втора Рунда изгуби од Чешка Клара Закопалова
32 33 Бугарија Цветана Пиронкова
1551
900
500
1251
Четвртфинале изгуби од Чешка Петра Квитова [8]

Откажуваања[уреди | уреди извор]

Ранкинг Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови поеми Се откажа поради
2 Белгија Ким Клајстер
8125
500
0
7625
повреда на ногата [29]
26 Русија Алиса Клејабанова
2005
160
0
1845
болест [30]

Покани од организаторот[уреди | уреди извор]

Подолу е листата од доделените покани од организаторот за главната жрепка.[31][32]

Доделени покани за мажи поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Франција Арнод Клемент
 2. Обединето Кралство Даниел Кокс
 3. Обединето Кралство Даниел Еванс
 4. Колумбија Алехандро Фаља
 5. Луксембург Жил Милер
 6. Израел Дуди Села
 7. Обединето Кралство Џејмс Вард

Доделени покани за жени поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Обединето Кралство Наоми Броди
 2. Грција Елени Данилиду
 3. Германија Сабине Лисицки
 4. Обединето Кралство Кејти О’Брајан
 5. Обединето Кралство Лаура Робсон
 6. Обединето Кралство Хитер Ватсон
 7. Обединето Кралство Емили Вембли-Смит

Доделени покани за мажи двојки[уреди | уреди извор]

 1. Обединето Кралство Даниел Кокс / Обединето Кралство Џејмс Вард
 2. Обединето Кралство Џејми Делгадо / Обединето Кралство Џонатан Мареј
 3. Обединето Кралство Крис Итон / Обединето Кралство Џошуа Годал
 4. Обединето Кралство Колин Флеминг / Обединето Кралство Рос Хатчинс
 5. Австралија Лејтон Хјуит / Австралија Петер Луцак[33]

Доделени покани за жени двојки[уреди | уреди извор]

 1. Обединето Кралство Сара Борвел / Обединето Кралство Мелани Саут
 2. Обединето Кралство Наоми Броди / Обединето Кралство Емили Вембли-Смит
 3. Обединето Кралство Ане Кеотаванг / Обединето Кралство Лаура Робсон
 4. Обединето Кралство Џозелин Рае / Обединето Кралство Хитер Ватсон

Доделени покани за мешани двојки[уреди | уреди извор]

 1. Обединето Кралство Џејми Делгадо / Обединето Кралство Мелани Саут
 2. Обединето Кралство Колин Флеминг / Обединето Кралство Џозелин Рае
 3. Обединето Кралство Рос Хатчинс / Обединето Кралство Хитер Ватсон
 4. Обединето Кралство Џонатан Мареј / Обединето Кралство Ане Кеотаванг
 5. Обединето Кралство Кен Скупски / Обединето Кралство Елена Балтача

Квалификувани учесници[уреди | уреди извор]

Квалификувани учесници во мажи поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Германија Андреас Бек
 2. Словачка Керол Бек
 3. Белгија Рубен Бемелманс
 4. Италија Флавио Кипола
 5. Канада Франк Данчевич
 6. Франција Кени де Шипер
 7. Јужна Африка Рик де Вост
 8. Австрија Мартин Фишер
 9. Полска Лукаш Кубот
 10. Словачка Лукаш Лацко
 11. Австралија Маринко Матошевич
 12. Ирска Конор Ниланд
 13. Франција Едоард Роџер-Васелин
 14. Холандија Игор Сијслинг
 15. Германија Цедрик-Марсел Стебе
 16. Австралија Бернанрд Томич

Следниве играчи ги добија местата на среќни губитници:

 1. Италија Симоне Болели
 2. Франција Марк Гицкел
 3. САД Рајан Харисон
 4. Јапонија Го Соеда
 5. Словенија Грега Жемља

Квалификувани учесници во жени поединечно[уреди | уреди извор]

 1. Германија Мона Бартел
 2. Чанг Каи-чен
 3. Русија Виталија Диатченко
 4. Јапонија Мисаки Дои
 5. Нов Зеланд