Слободно скијање на Зимските олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слободно скијање на Зимските олимписки игри
Раководен орган FIS
Дисциплини 8 (мажи: 4; жени: 4)
Игри
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1994 1998
2002 2006 2010 2014
Белешка: Со закосени се напишани годините кога бил показен спорт
Освојувачи на медали

Слободното скијање е дел од официјалната програма на Зимските олимписки игри од игрите во 1992 одржани во Албервил. Спортот бил показен на игрите во 1988 во Калгари, каде биле одржани дисциплините могул, акробатски скокови и ски-балет. На игрите во 1992 година, за дисциплината могул биле доделени медали, а акробатските скокови и ски-балетот останале показни дисциплини. На игрите во 1994 во Лилехамер, акробатските скокови станале официјална дисциплина за која биле доделени медали а ски-балетот бил исфрлен од програмата. На игрите во 2010 во Ванкувер, дисциплината ски-крос била додадена на олимписката програма, додека пак на игрите во 2014 во Сочи, биле додадени дисциплините полуцевка и слоупстајл.[1]

Александар Билодо од Канада станал првиот натпреварувач во слободно скијање кој успеал да го одбрани олимпискиот златен медал, откако тој успеал да ги освои златните медали во дисциплината могул на Зимските олимписки игри во 2010 и 2014.[2] Во женска конкуренција, норвежанката Кари Тро се наоѓа на врвот на табелата на медали со освоени вкупно три медали, сите во дисциплината могул.

Дисциплини[уреди | уреди извор]

= официјална дисциплина на програмата, (п) = показна дисциплина

Дисциплина 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 Години
Могул за мажи (п) 7
Акробатски скокови за мажи (п) (п) 6
Ски-крос за мажи 2
Полуцевка за мажи 1
Слоупстајл за мажи 1
Ски-балет за мажи (п) (п)             -
Могул за жени (п) 7
Акробатски скокови за жени (п) (п) 6
Ски-крос за жени 2
Полуцевка за жени 1
Слоупстајл за жени 1
Ски-балет за жени (п) (п)             -
Вкупно дисциплини 6 6 4 4 4 4 6 10

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (USA) 8 7 6 21
2  Канада (CAN) 8 7 3 18
3  Австралија (AUS) 3 2 2 7
4  Белорусија (BLR) 3 1 2 6
5  Швајцарија (SUI) 3 0 1 4
6  Франција (FRA) 2 4 6 12
7  Норвешка (NOR) 2 2 4 8
8  Кина (CHN) 1 4 3 8
9  Финска (FIN) 1 2 1 4
10  Јапонија (JPN) 1 0 2 3
11  Чешка (CZE) 1 0 0 1
 Узбекистан (UZB) 1 0 0 1
13  Русија (RUS) 0 1 3 4
14  Шведска (SWE) 0 1 1 2
15  Австрија (AUT) 0 1 0 1
 Германија (GER) 0 1 0 1
 Обединета екипа (EUN) 0 1 0 1
Вкупно 34 34 34 102

Број на натпреварувачи по земја[уреди | уреди извор]

Земја 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 Години
 Аргентина (ARG)                               1 1 1 3
 Ерменија (ARM)                               1 1
 Австралија (AUS)                               2 5 5 7 9 11 21 7
 Австрија (AUT)                               1 2 1 1 9 11 6
 Белорусија (BLR)                               4 6 5 6 6 6 6
 Белгија (BEL)                               1 1
 Бразил (BRA)                               1 1
 Британски Девствени Острови (IVB)                               1 1
 Канада (CAN)                               7 11 12 14 14 18 26 7
 Чиле (CHI)                               2 1
 Кина (CHN)                               2 5 7 8 8 9 6
 Чешка (CZE)                               1 2 3 7 6 5
 Данска (DEN)                               1 1 1 3
 Финска (FIN)                               4 3 4 4 4 4 9 7
 Франција (FRA)                               6 8 7 6 5 11 21 7
 Германија (GER)                               4 5 3 2 5 10 6
 Велика Британија (GBR)                               5 3 3 3 3 6 6
 Италија (ITA)                               6 6 2 1 6 1 4 7
 Јамајка (JAM)                               1 1
 Јапонија (JPN)                               1 3 7 8 9 10 10 7
 Казахстан (KAZ)                               1 2 1 3 5 8 6
 Латвија (LAT)                               1 1
 Холандија (NED)                               1 1
 Нов Зеланд (NZL)                               2 1 8 3
 Норвешка (NOR)                               2 4 2 3 2 6 11 7
 Парагвај (PAR)                               1 1
 Полска (POL)                               1 1 2
 Португалија (POR)                               1 1
 Порторико (PUR)                               2 1
 Романија (ROU)                               1 1
 Русија (RUS)                               6 9 12 13 12 26 6
 Словачка (SVK)                               2 1
 Словенија (SLO)                               2 1 1 2 3 1 6
 Јужна Кореја (KOR)                               1 1 5 3
 Шпанија (ESP)                               2 2 1 1 1 5
 Швајцарија (SUI)                               5 6 4 6 4 14 24 7
 Шведска (SWE)                               4 8 8 4 4 8 11 7
 Украина (UKR)                               3 7 3 7 6 7 6
 Обединета екипа (EUN)                               8 1
 САД (USA)                               8 12 14 14 14 18 26 7
 Узбекистан (UZB)                               3 1 2
Земји - - - - - - - - - - - - - - - 18 21 25 21 22 30 35
Натпреварувачи - - - - - - - - - - - - - - - 71 97 110 104 119 172 276
Година 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://sports.espn.go.com/action/freeskiing/news/story?id=6273652
  2. Вил Гривс (2014-02-10). „Canada's Alex Bilodeau takes gold in men's moguls, first two-time freestyle Olympic champion“. Associated Press. The Republic. Архивирано од изворникот на 2014-02-22. Посетено на 2015-11-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]