Меѓународна скијачка федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународна скијачка федерација
Fédération Internationale de Ski
Эмблема ФИС.png
Основана1924
ТипСпортска федерација
СедиштеОберхофен ам Тунерзе, Швајцарија
Членство123 членки
Службени јазицианглиски, француски, германски, руски
ПретседателЏан-Франко Каспер
Мреж. местоfis-ski.com

Меѓународна скијачка федерација (француски: Fédération Internationale de Ski, скратено ФИС) – меѓународно здружение на национални скијачки сојузи кое управува со меѓународните зимски спортови. Федерацијата е основана во 1924 година и е одговорна за олимписките дисциплини во алпско скијање, нордиско скијање, скијачки скокови, нордиска комбинација, слободно скијање и сноубордање. ФИС е исто така одговорна за поставување на меѓународните натпреварувачки правила. Федерацијата денес брои 123 членки и нејзиното седиште е во Оберхофен ам Тунерзе во Швајцарија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]