Карлинг на Зимските олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлинг на Зимските олимписки игри
Curling pictogram.svg
Раководен орган WCF
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1994 1998
2002 2006 2010 2014
Белешка: Со закосени се напишани годините кога бил показен спорт
Освојувачи на медали

Карлингот бил вклучен во програмата на Зимските олимписки игри уште од нивното прво издание во 1924 во Шамони.[1] Резултатите од натпреварите не биле сметани за официјални од Меѓународниот олимписки комитет сè до 2006 година. Карлингот бил показен спорт на игрите во 1932, а потоа по подолга пауза и на игрите во 1988 и 1992. Спортот конечно бил додаден на официјалната олимписка програма на игрите во 1998 во Нагано.

Спортот се состои од две конкуренции, машка и женска. Третата, мешани двојки, се сметало дека ќе биде вклучена во програмата на Зимските олимписки игри 2010. Сепак, предлогот бил одбиен бидејќи комисијата за олимписка програма сметала дека не е доволно развиена.[2][3] Мешаните двојки биле одобрени за вклучување во програмата на Зимските олимписки игри 2018 по состанокот на МОК во јуни 2015 година.[4]

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Машки турнир
Држава 1924 1998 2002 2006 2010 2014 2018 Години
Канада Silver medal icon.svg Silver medal icon.svg Gold medal icon.svg Gold medal icon.svg Gold medal icon.svg 5
Кина 8 4 2
Данска 7 9 6 3
Финска 5 Silver medal icon.svg 2
Франција Bronze medal icon.svg 10 7 3
Германија 8 6 8 6 10 5
Велика Британија Gold medal icon.svg 7 8 4 5 Silver medal icon.svg 6
Италија 7 1
Јапонија 6 1
Норвешка Bronze medal icon.svg Gold medal icon.svg 5 Silver medal icon.svg 5 5
Нов Зеланд 10 1
Русија 7 1
Јужна Кореја 1
Шведска Silver medal icon.svg* 5 4 9 4 Bronze medal icon.svg 6
Швајцарија Gold medal icon.svg Bronze medal icon.svg 6 Bronze medal icon.svg 8 5
САД 4 9 Bronze medal icon.svg 10 9 5

*Две шведски екипи добиле два посебни сребрени медали.

Women's tournament
Држава 1998 2002 2006 2010 2014 2018 Години
Канада Gold medal icon.svg Bronze medal icon.svg Bronze medal icon.svg Silver medal icon.svg Gold medal icon.svg 5
Кина Bronze medal icon.svg 7 2
Данска Silver medal icon.svg 9 9 5 6 5
Германија 8 5 6 3
Велика Британија 4 Gold medal icon.svg 5 7 Bronze medal icon.svg 5
Италија 10 1
Јапонија 6 8 7 8 5 5
Норвешка 5 7 4 3
Русија 10 6 9 9 4
Јужна Кореја 8 2
Шведска Bronze medal icon.svg 6 Gold medal icon.svg Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg 5
Швајцарија Silver medal icon.svg Silver medal icon.svg 4 4 4
САД 7 4 8 10 10 5

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали по Зимските олимписки игри 2014.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Канада (CAN) 5 3 2 10
2  Шведска (SWE) 2 3* 2 7*
3  Велика Британија (GBR) 2 1 1 4
4  Швајцарија (SUI) 1 2 2 5
5  Норвешка (NOR) 1 1 1 3
6  Данска (DEN) 0 1 0 1
 Финска (FIN) 0 1 0 1
8  Кина (CHN) 0 0 1 1
 Франција (FRA) 0 0 1 1
 САД (USA) 0 0 1 1
Total 11 12 11 34

Белешка: Две шведски екипи освоиле сребрен медал во 1924.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Шамони 1924
подробно
 Велика Британија (GBR)  Шведска (SWE) I
 Шведска (SWE) II1
 Франција (FRA)
1928 → 1994 не бил вклучен во олимписката програма
Нагано 1998
подробно
 Швајцарија (SUI)  Канада (CAN)  Норвешка (NOR)
Солт Лејк Сити 2002
подробно
 Норвешка (NOR)  Канада (CAN)  Швајцарија (SUI)
Торино 2006
подробно
 Канада (CAN)  Финска (FIN)  САД (USA)
Ванкувер 2010
подробно
 Канада (CAN)  Норвешка (NOR)  Швајцарија (SUI)
Сочи 2014
подробно
 Канада (CAN)  Велика Британија (GBR)  Шведска (SWE)
Пјонгчанг 2018
подробно

Белешки
  1. ^ Два сребрени медали биле доделени на две шведски екипи.

Жени[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Нагано 1998
подробно
 Канада (CAN)  Данска (DEN)  Шведска (SWE)
Солт Лејк Сити 2002
подробно
 Велика Британија (GBR)  Швајцарија (SUI)  Канада (CAN)
Торино 2006
подробно
 Шведска (SWE)  Швајцарија (SUI)  Канада (CAN)
Ванкувер 2010
подробно
 Шведска (SWE)  Канада (CAN)  Кина (CHN)
Сочи 2014
подробно
 Канада (CAN)  Шведска (SWE)  Велика Британија (GBR)
Пјонгчанг 2018
подробно

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Пјонгчанг 2018
подробно

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Heidrick, Shaun (2014-01-08). „Sochi 2014 Olympic Winter Games: A History of Curling at the Games - Yahoo Sports“. Sports.yahoo.com. Архивирано од изворникот на 2014-02-08. Посетено на 2014-02-01.
  2. „Olympic Programme Updates“. Olympic.org. 2006-11-28. Посетено на 2008-08-20.
  3. National Lead Writer (2014-01-27). „Sochi Olympics: Popularity, Buzz and Drama of Curling with NBC's Andrew Catalon“. Bleacher Report. Посетено на 2014-02-01.
  4. „Mixed Doubles curling confirmed for PyeongChang 2018 Olympics“. World Curling Federation. 8 June 2015. Посетено на 8 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]