Пинг-понг на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинг-понг на Летните олимписки игри
Раководен орган ITTF
Дисциплини 4 (мажи: 2; жени: 2)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Натпреварите во пинг-понг се дел од официјалната програма на Летните олимписки игри од игрите во 1988 одржани во Сеул, каде биле одиграни натпревари во поединечна конкуренција и во двојки за мажи и жени.[1][2] Натпреварувачите од Кина доминираат во овој спорт, освојувајќи вкупно 47 медали од кои 24 златни.

Во машка конкуренција, најуспешен натпреварувач е кинезот Ма Лин кој има освоено 3 златни медали, а најмногу медали има освоено кинезот Ван Хао, вкупно 5 медали (2 златни и 3 сребрени). Во женска конкуренција, на врвот на табелата на медали се наоѓа кинезинката Ванг Нан која има освоено 4 златни медали и еден сребрен медал. Покрај неа, 4 златни медали имаат освоено и кинезинките Денг Јапинг и Жанг Ининг.

Дисциплини[уреди | уреди извор]

На игрите во 1992 година во Барселона, биле доделени по два бронзени медали во секоја дисциплина.

Поради доминацијата на Кина во спортот, форматот на натпреварување бил променет за игрите во 2012 одржани во Лондон, така што една земја можела да испрати само два натпреварувачи во една дисциплина (наместо три). Во овој формат на натпреварување, натпреварувачите од една земја не можат да ги освојат сите можни медали - како што бил случај во поединечните натпревари на игрите во 2008 во Пекинг, кога кинеските натпреварувачи доминирале и ги освоиле сите шест медали.[3] На игрите во Пекинг натпреварите во двојки биле заменети со екипни натпревари.

Дисциплина 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012
Мажи поединечно
Машки двојки    
Мажи екипно
Жени поединечно
Женски двојки    
Жени екипно
Дисциплини 4 4 4 4 4 4 4

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Кина (CHN) 24 15 8 47
2  Јужна Кореја (KOR) 3 3 12 18
3  Шведска (SWE) 1 1 1 3
4  Германија (GER) 0 2 3 5
5  Северна Кореја (PRK) 0 1 2 3
 Сингапур (SIN) 0 1 2 3
7  Кинески Тајпеј (TPE) 0 1 1 2
 Франција (FRA) 0 1 1 2
 Југославија (YUG) 0 1 1 2
10  Хонгконг (HKG) 0 1 0 1
 Јапонија (JPN) 0 1 0 1
12  Данска (DEN) 0 0 1 1
Вкупно 28 28 32 88

Број на натпреварувачи по земја[уреди | уреди извор]

Земја 88 92 96 00 04 08 12 Вкупно
 Алжир (ALG) 2 5 1 3
 Аргентина (ARG) 1 2 2 3 2 1 6
 Австралија (AUS) 3 2 5 9 6 6 6 7
 Австрија (AUT) 2 2 4 5 4 6 6 7
 Белгија (BEL) 2 2 2 2 1 1 1 7
 Бразил (BRA) 2 4 4 3 5 4 6 7
 Босна и Херцеговина (BIH) 1 1 2
 Бугарија (BUL) 2 1 2
 Чиле (CHI) 3 3 4 5 4 1 6
 Чешка (CZE) 3 2 4 2 2 5
 Чехословачка (TCH) 4 5 2
 Данска (DEN) 2 2 1 3 4
 ЈАР (RSA) 2 1
 Доминиканска Република (DOM) 3 1 2 4 1 5
 Џибути (DJI) 1 1
 Еквадор (ECU) 1 1
 САД (USA) 3 5 6 8 7 4 4 7
 Обединета екипа (EUN) 6 1
 Египет (EGY) 3 2 5 5 6 5
 Естонија (EST) 1 1
 Белорусија (BLR) 2 5 5 4 3 5
 Франција (FRA) 2 6 6 5 1 4 3 7
 Независни учесници (IOP) (1992) 5 1
 Гана (GHA) 1 2 2 3
 Грција (GRE) 2 2 4 3 2 5
 Холандија (NED) 2 3 6 2 2 3 3 7
 Хондурас (HON) 1 1
 Хонгконг (HKG) 6 4 4 4 8 6 6 7
 Хрватска (CRO) 2 4 4 3 6 4 6
 Индија (IND) 3 4 2 3 2 2 2 7
 Индонезија (INA) 1 3 2 2 4
 Ирак (IRQ) 1 1
 Иран (IRI) 1 1 1 1 2 5
 Израел (ISR) 1 1
 Јамајка (JAM) 1 1 2 3
 Јапонија (JPN) 7 8 8 9 8 6 6 7
 Јордан (JOR) 1 1 1 1 1 5
 Југославија (YUG) 5 1
 Камерун (CMR) 1 1 2
 Канада (CAN) 3 2 5 6 4 5 4 7
 Катар (QAT) 1 1 1 3
 Казахстан (KAZ) 1 1
 Кина (CHN) 7 8 8 9 9 6 6 7
 ДР Конго (COD) 2 1
 Конго (CGO) 2 3 2
 Јужна Кореја (KOR) 7 8 8 8 9 6 6 7
 Северна Кореја (PRK) 8 7 4 5 6 5
 Колумбија (COL) 1 1 2
 Куба (CUB) 4 5 1 3
 Кувајт (KUW) 1 1 1 3
 Полска (POL) 3 3 2 2 2 4 4 7
 Латвија (LAT) 1 1
 Либан (LIB) 1 1 2
 Либија (LBA) 1 1
 Литванија (LTU) 1 2 1 3
 Луксембург (LUX) 2 1 1 3
 Унгарија (HUN) 5 1 4 3 3 4 4 7
 Малезија (MAS) 2 1
 Мароко (MAR) 1 1
 Маврициус (MRI) 2 1 2
 Мексико (MEX) 1 1 1 3
 Велика Британија (GBR) 4 6 4 1 6 5
 Германија (GER) 5 7 8 8 6 6 6
 Западна Германија (FRG) 6 1
 Нигерија (NGR) 6 6 4 7 8 6 4 7
 Италија (ITA) 1 1 3 5 3 2 6
 Русија (RUS) 4 3 6 5 5 5
 Пакистан (PAK) 1 1
 Парагвај (PAR) 1 1 2
 Перу (PER) 1 4 2 1 4
 Португалија (POR) 3 4 2
 Романија (ROU) 4 5 3 4 4 3 6
 Шпанија (ESP) 4 1 5 5 4
 Швајцарија (SUI) 1 1
 Шведска (SWE) 4 6 7 6 3 3 3 7
 Саудиска Арабија (KSA) 1 1 2
 Сенегал (SEN) 1 1
 Србија (SRB) 1 2 2
 Србија и Црна Гора (SCG) 3 2 3 3
 Сингапур (SIN) 1 2 4 6 6 5
 Словачка (SVK) 1 1 2
 Словенија (SLO) 1 1 1 3
 СССР (URS) 5 1
 Судан (SUD) 1 1
 Кинески Тајпеј (TPE) 6 6 7 4 5 3 6
 Тајланд (THA) 1 1 1 1 4
 Того (TOG) 1 1
Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI) 1 1 2
 Турција (TUR) 2 2 2
 Тунис (TUN) 4 3 1 1 2 5
 Туркменистан (TKM) 1 1 2
 Уганда (UGA) 1 3 1 3
 Нов Зеланд (NZL) 2 3 1 3 2 5
 Украина (UKR) 1 3 4 3
 Узбекистан (UZB) 1 1
 Вануату (VAN) 1 2 2
 Венецуела (VEN) 2 1 2 2 1 1 5
 Виетнам (VIE) 1 1 2
Земји 41 48 51 48 50 56 57
Натпреварувачи 129 159 166 171 172 171 173
Летни олимписки игри 88 92 96 00 04 08 12

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Olympics at Sports-Reference.com - Table Tennis“. http://www.sports-reference.com/. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 2016-06-22. Посетено на 2010-06-25. Надворешна врска во |work= (help)
  2. „Olympics Medalists“. http://www.olympic.org/. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2010-06-25. Надворешна врска во |work= (help)
  3. http://www.globaltimes.cn/content/719870.shtml