Бермуда на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бермуда на Олимписките игри

Знаме на Бермуда
МОК-код  BER
НОК Олимписки комитет на Бермуда
Порталwww.olympics.bm
Олимписка историја
Летни олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Бермуда првпат настапила на Олимписките игри во 1936 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри за првпат настапиле во 1992 година.

Националниот олимписки комиотет на Бермуди бил основан во 1935 година и бил признаен во 1936 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ]] Olympic rings.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Берлин 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
Рим 0 0 0 0
Токио 0 0 0 0
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 1 1
Москва Не учествувале
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон
Вкупно 0 0 1 1

Освоени медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЗОИ]] Olympic rings.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на месали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.
  • „Олимписки комитет на Бермуда“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.