Знаме на Мавританија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Мавританија
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 1 април 1959
Опис зелено знаме со златни полумесечина и ѕвезда.

Знамето на Мавританија е националното знаме на државата. Ова знаме било усвоено на 1 април 1959[1] Знамето било направено по препорака на Моктар Улд Дадах,[2].

Опис[уреди | уреди извор]

Зелената и златната боја се сметаат за пан-африкански бои. Исто така, зелената боја се користи за означување на исламот, што воено е и најголема религија во државата. Златната боја се користи да се означи пустината Сахара. Полумесечината и ѕвездата се симболи на исламот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (Flag of) Mauritania на Flags of the World Accessed 27 август 2009.
  2. France: Colonial Empire на Flags of the World . Jaume Ollé and Nozomi Kariyasu, 17 June 1998. Accessed 27 август 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]