Знаме на Того

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Того.

Знамето на Того е националното знаме на државата и било усвоено на 27 април 1960. Знамето се состои од пет хоризонтални ленти во зелена и жолта боја. На горниот лев агол се наоѓа црвен квадрат со бела ѕвезда. Боите се панафрикански. Знамето е дизајнирано од Ахил Паул[1]

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Flag of Togo“. FOTW.us. Flags Of The World. Архивирано од изворникот на 2007-06-07. Посетено на 2007-06-09.

Поврзано[уреди | уреди извор]