Бадминтон на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Olympic rings with white rims.svg

Натпреварите во бадминтон на Летните олимписки игри 2012 се одржаа од 28 јули до 5 август 2012 година. Натпреварувањето се одржа во Вембли аренатата во Лондон пред 6,000 гледачи.

На натпреварите во бадминтон учествуваа 172 натпреварувачи во пет дисциплини: мажи поединечно, жени поединечно, мажи парови, жени парови и мешани парови.[1]

Badminton pictogram.svg

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувачите се поделени во шеснаесет групи, каде секој натпреварувач игра против секој. Победниците на групи се пласираат во елиминационата фаза.

Се игра во два добиени сета. За победник во сет се смета оној натпреварувач кој прв ке стигне до 21 поен. Доколку резултатот е 20:20, тогаш се игра на 2 разлика, а доколку се дојде до резултат 29:29, победник е тој натпреварувач што ке го земе триесетиот поен.

Извлекувањето на групите за турнирите во бадминтон било извршено на 23 јули, 2012 година.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

ГФ Групна Фаза О Осминафинале ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Ф Финале
Датум → 28 јули 29 јули 30 јули 31 јули 1 август 2 август 3 август 4 август 5 август
Дисциплина ↓ У П В У П В У П В У П В У П В У П В У П У П У П
Мажи поединечно ГФ О ¼ ½ Ф
Машки парови ГФ ¼ ½ Ф
Мешани парови ГФ ¼ ½ Ф
Жени поединечно ГФ О ¼ ½ Ф
Женски парови ГФ ¼ ½ Ф
У = Утрински термин, П = Попладневен термин, В = Вечерен термин


Дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Мажи Поеднинечно
подробно
Кина Лин Дан
Кина (CHN)
Малезија Ли Чонг Веи
Малезија (MAS)
Кина Чен Лонг
Кина (CHN)
Машки парови
подробно
 Кина (CHN)
Каи Јун
Фу Хаифенг
 Данска (DEN)
Матијас Бое
Карстен Могенсен
 Јужна Кореја (KOR)
Јунг Јае-сунг
Ли Јонг-дае
Жени поединечно
подробно
Кина Ли Хуеруи
Кина (CHN)
Кина Ванг Јихан
Кина (CHN)
Индија Саина Нехвал
Индија (IND)
Женски парови
подробно
Flag of the People's Republic of China.svg Кина
Тјен Чинг
Џао Јинлеј
Flag of Japan.svg Јапонија
Мизуки Фуџи
Реика Какива
Flag of Russia.svg Русија
Валерија Сорокина
Нина Вислова
Мешани парови
подробно
Кина Џанг Нан
Џао Јинлеј
Кина (CHN)
Кина Ксу Чен
Ма Јин
Кина (CHN)
Данска Јоаким Фишер Нилсен
Кристина Педерсен
Данска (DEN)

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 5 2 1 8
2 Flag of Denmark.svg Данска 0 1 1 2
3 Flag of Japan.svg Јапонија 0 1 0 1
Flag of Malaysia.svg Малезија 0 1 0 1
5 Flag of India.svg Индија 0 0 1 1
Flag of Russia.svg Русија 0 0 1 1
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 0 0 1 1
Вкупно 5 5 5 15

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Olympics“. http://bwfbadminton.org/page.aspx?id=14900. конс. 8 април 2011. 
  2. „Draw announced for Olympic Badminton competition“. london2012.com. 2012–07–23. архивирано од оригиналот на 4 декември 2012. https://archive.is/2CxC. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]