Бадминтон на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бадминтон
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеБадминтонски Театар
Денови14 – 21 август 2004
Натпреварувачи168 од 31 земји
«20002008»

Бадминтон на Летните олимписки игри 2004 — дисциплина која се одржала во периодот од 14 – 21 август 2004 во Бадминтонскиот Театар, Атина, Грција.

Учесници[уреди | уреди извор]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи - поединечно
подробно
Тауфик Хидајат
 Индонезија
Сон Синмо
 Јужна Кореја
Сони Дви Кункоро
 Индонезија
Мажи - парови
подробно
 Ким Дон Мун
и Ха Тегвон (KOR)
 Ли Донсу
и Ју Енсон (KOR)
 Енг Хијан
и Фланди Лимпеле (INA)
Жени - поединечно
подробно
Чанг Нин
 Кина
Миа Аудина
 Холандија
Чоу Ми
 Кина
Жени - парови
подробно
 Јан Веј
и Чан Цзевен (CHN)
 Гао Лин
и Хуан Суј (CHN)
 Ли Кунг-вон
и Ра Кинг-мин (KOR)
Мешани парови
подробно
 Гао Лин
и Занг Чун (CHN)
 Гаил Емс
и Натан Робертсон (GBR)
 Јенс Ериксен
и Мете Шелдагер (DEN)

Табела[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Кина (CHN)3115
2 Јужна Кореја (KOR)1214
3 Индонезија (INA)1023
4 Велика Британија (GBR)0101
 Холандија (NED)0101
6 Данска (DEN)0011
Вкупно55515

Надворешни врски[уреди | уреди извор]