Прејди на содржината

Авганистан на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авганистан на Олимписките игри

Знаме на Авганистан
МОК-код  AFG
НОК Авганистански национален олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Авганистан испратил делегација да се натпреварува на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, кои се одржале од 13 до 29 август 2004 година. Ова бил единаесетти настап на нацијата на Летните олимписки игри и нивно прво од нивното враќање во Меѓународниот олимписки комитет во 2003 година по четиригодишна забрана заради дискриминација на талибанската влада кон жените и нивното спротивставување да не играат спорт. Делегацијата се состоела од пет спортисти: спринтерите Масуд Азизи и Робина Мукимјар, боксерот Башармал Султани, џудистката Фриба Резаје и борачот Башир Ахмад Рахмати. Вклучувањето на Мукимјар и Резаје во авганистанската делегација го означило првиот пат кога земјата испрати жена спортист на Летни олимписки игри. Сите пет не успеале да напредуваат подалеку од прелиминарната рунда во нивните спортови и најдобриот настап на Авганистан на Игрите бил направен од Мукимјар, која поставила нов рекорд на 100 метри во женска конкуренција за својата земја.

Позадина

[уреди | уреди извор]

Авганистан за прв пат испратил делегација да се натпреварува на Летните олимписки игри во Берлин 1936 година . Оттогаш тие учествувале на секоја летна олимпијада, пропуштајќи ги Олимписките игри само во пет наврати помеѓу 1936 и 2004 година. Тие биле во 1952, 1976, 1984, 1992 и 2000 година.[1] Авганистан бил суспендиран од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) во октомври 1999 година и потоа на земјата и било забрането учеството на Олимписките игри во Сиднеј во 2000 година, поради дискриминација на жените под власт на талибанците и забрана за спортување на жените.[2][3] По падот на талибанците во 2001 година, МОК им помогнал на локалните власти да формираат нов Национален олимписки комитет .[2] Овие напори довеле до тоа да МОК на својот 115-ти состанок во главниот град на Чешка во Прага на 29 јуни 2003 година и даде шанска на земјата право на учество и но како предуслов за идно учество на Олимписките игри било вклучување на жените во нивната делегација.[4][5]

Летните игри во Атина 2004 година, кои се одржале од 13 до 29 август 2004 година, биле единаесетти настап на Авганистан на Олимписки игри. Нацијата испратила пет спортисти на Олимписките игри: спринтерите Масуд Азизи и Робина Мукимјар, боксерот Башармал Султани, џудистката Фриба Резаје и борачот Башир Ахмад Рахмати.[6] Вклучувањето на Мукимјар и Резаје во тимот било првпат Авганистан да испрати жени спортистки на Летни олимписки игри. Сите пет спортисти тренирале во Авганистан, а подоцна и со ирански тренери во Техеран пред да отпатуваат за Солун во пресрет на Игрите. Сургатар, тренер на авганистанскиот тим, бил носител на знамето на церемонијата на отворањето,[7] додека друг тренер, Косија Акаши, го носел на завршната церемонија .[8]

Натпреварувајќи се на своите први Олимписки игри на возраст од 18 години, Масуд Азизи бил единствениот маж спортист што се натпреварувал за Авганистан во атлетска конкуренција.[9] Тој се пласирал на Игрите во Атина откако добил вајлд-карта, бидејќи неговото најдобро време од 11,16 секунди поставено за време на тренингот на 100 метри мажи било за 0,88 секунди побавно од олимпискиот стандард за „Б-квалификации“ на настанот.[10][11] Во едно интервју пред игрите, Азизи изјавил: „Многу сум горд што сум со другите светски шампиони. Ќе им се претставам. “, и„ Се обидувам да вратам нешто дома. Секој сака да добие медал, но дури и ако не го добие, тоа не е прашање на победа или загуба. Главната работа е да учествувате. Азизи го претставувал Авганистан уште двапати на Летните олимписки игри 2008 и 2012 година.[9]

18-годишната Робина Мукимјар била единствената натпреварувачка во атлетика која го претставувала Авганистан на Летните олимписки игри 2004 година.[12] Таа се пласирала на Олимпијадата откако МОК и и дала вајлд-карта бидејќи нејзиното најдобро време од 13,76 секунди било за 1,74 секунди побавно од олимпискиот стандард за „Б-квалификации“ на 100 метри жени Нејзиното семејство се согласило да се натпреварува во Атина.[13][14] Џудистот Стиг Травик ја учела на Мукимјар, која започнала да тренира на влошена патека на стадионот Гази двапати неделно, понекогаш боса, но секогаш далеку од мажите, стравувајќи од малтретирање и напад.[15][16] Пред Игрите, таа изјавила за Светската служба на БиБиСи за нејзината желба да биде пример за авганистанските жени.[17] На 20 август 2004 година, Мукимјар учествувала и завршила на седмото место од осум тркачи, со национален рекорд од 14,14 секунди.[18] Таа била елиминирана од конкуренцијата бидејќи само трите најдобри од секоја линија и следните десет најбрзи во генералниот пласман се пласирале во следната рунда. Таа повторно го претставувала Авганистан на Игрите во Пекинг 2008 година .[12]

Мажи
Атлетичар Настан Група Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Масуд Азизи 100 м 11,66 8 Не се квалификувал[19]
Жени
Атлетичар Настан Група Четврт финале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Робина Муќимиар 100 м 14,14 НР 7 Не се квалификувала[5]
Боксер Дисциплина Коло 32 коло 16 Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Пласман
Башарман Султани - 69 кг Мохамед Хикал
Египет (2004)
Пор 12:40[20]
Не се квалификувал = 17 / 28 [1]
Башир Ахмед Рахмати
−55 кг
Црвени Сини Квал. поени Техн. поени
Башир Ахмед Рахмати Дишлод Мансуров 0:4 СП 0:11
Мавлет Батиров Башир Ахмед Рахмати 4:0 СП 20:0

СП = Супериорна победа 10 поени разликa, пораз без поени; БО = Поени освоени без технички поени

Табела 6 групa

[уреди | уреди извор]
Рвач Поб Пор. Квал. поени Квал. поени
Мавлет Батиров Русија (2004) 2 0 7 13
Дишлод Мансуров Узбекистан (2004) 1 1 5 12
Башир Ахмед Рахмати Предлошка:AVG 0 2 0 0
Џудист Дис. Коло 32 Коло 16 Четвртфинале Полуфин. 1 2 Натпревар за
бронза
Финале Детали
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Плас.
Фриба Разаје − 70 кг Бланко
Шпанија (2012.)
Пор 0000—1100
Није се квалификувала [2]
 1. „Afghanistan“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 24 July 2018. Посетено на 23 September 2018.
 2. 2,0 2,1 Zeiss Stange, Mary; K. Oyster, Carol; E. Sloan, Jane, уред. (9 јануари 2013). The Multimedia Encyclopedia of Women in Today's World. SAGE Publications. ISBN 978-1-4522-7037-1. Архивирано од изворникот на 24 септември 2018. Посетено на 23 септември 2018.
 3. Baker, Aryn (11 April 2004). „A Run to The Future“. Time. Архивирано од изворникот на 13 November 2017. Посетено на 23 September 2018.
 4. „Afghanistan back in Olympics“. BBC News. 29 June 2003. Архивирано од изворникот на 1 October 2007. Посетено на 23 September 2018.
 5. 5,0 5,1 Adelson, Andrea (21 August 2004). „Islamic women stride into history“. Deseret News. Associated Press. Архивирано од изворникот на 23 September 2018. Посетено на 23 September 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. Orkin, Lisa (18 June 2004). „Athens Olympic journey for five“. The Spokesman-Review. Associated Press. Архивирано од изворникот на 23 September 2018. Посетено на 23 September 2018.
 7. „Flag bearers for Opening Ceremony“. Rediff.com. 13 August 2004. Архивирано од изворникот на 1 April 2016. Посетено на 25 October 2017.
 8. „Flag Bearers for the Closing Ceremony“. International Olympic Committee. 29 August 2018. Архивирано од изворникот на 15 August 2016. Посетено на 16 April 2018.
 9. 9,0 9,1 „Masoud Azizi Bio, Stats, and Results“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 23 September 2018. Посетено на 23 September 2018.
 10. Robbins, Liz (7 June 2004). „Olympics; Unveiling New Face of Afghan Freedom“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 24 September 2018. Посетено на 23 September 2018.Robbins, Liz (7 June 2004). "Olympics; Unveiling New Face of Afghan Freedom". The New York Times. Archived from the original on 24 September 2018. Retrieved 23 September 2018.
 11. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". International Association of Athletics Federations. 5 February 2008. Архивирано од изворникот на 11 September 2018. Посетено на 23 September 2018.
 12. 12,0 12,1 „Robina Muqim Yaar Bio, Stats, and Results“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 23 September 2018. Посетено на 23 September 2018.
 13. de Quetteville, Harry (5 July 2004). „Running free after escaping iron rule of the Taliban“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 23 September 2018. Посетено на 23 September 2018.de Quetteville, Harry (5 July 2004). "Running free after escaping iron rule of the Taliban". The Daily Telegraph. Archived from the original on 23 September 2018. Retrieved 23 September 2018.
 14. Lopresti, Mike (17 August 2004). „Afghan women making Olympic history“. USA Today. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 23 September 2018.
 15. Ford, Peter; Halpern, Orly; Kazem, Halima (19 August 2004). „For Iraqi and Afghan Olympians, victory is just being there“. The Christian Science Monitor. Архивирано од изворникот на 23 September 2018. Посетено на 23 September 2018.Ford, Peter; Halpern, Orly; Kazem, Halima (19 August 2004). "For Iraqi and Afghan Olympians, victory is just being there". The Christian Science Monitor. Archived from the original on 23 September 2018. Retrieved 23 September 2018.
 16. McGeachy Fox, Ashley (21 August 2004). „For Afghan runner, an unforgettable Games“. The Philadelphia Inquirer. Knight Ridder News Service. стр. K0592. Посетено на 23 September 2018 – преку Gale Power Search.
 17. „Afghan women's Olympic dream“. BBC News. 22 June 2004. Архивирано од изворникот на 11 March 2012. Посетено на 23 September 2018.
 18. „Today's Track and Field Results: August 20, 2004“. ESPN. 28 September 2004. Архивирано од изворникот на 28 September 2004. Посетено на 23 September 2018.
 19. „Olympic results for 21 August: Results – 21/08/2004“. BBC Sport. 21 August 2004. Архивирано од изворникот на 10 May 2007. Посетено на 23 September 2018."Olympic results for 21 August: Results – 21/08/2004". BBC Sport. 21 August 2004. Archived from the original on 10 May 2007. Retrieved 23 September 2018.
 20. Резултати бикса на ЛОИ 2004

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]