Ватерполо на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во ватерполо на Летните олимписки игри 2016 се одржале од 6-20 август во Водниот центар „Марија Ленк“ во Бара да Тижука. Вкупно 20 екипи (12 вомашка и 8 во женска конкуренција) ќе се натпреваруваат на турнирот.[1] Натпреварите што ќе завршат нерешено ќе бидат одлучувани со изведување на казнени удари, откако продолженијата биле укинати во 2013 година.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Квалификации Датум Домаќин Места Земја
Земја-домаќин 2 октомври 2009 Данска Копенхаген 1  Бразил
Светска лига воватерполо 2015 23-28 јуни 2015 Италија Бергамо 1  Србија
Панамерикански игри 2015 7-15 јули 2015 Канада Торонто 1  САД
Светско првенство во водени спортови 2015 27 јули - 8 август 2015 Русија Казан 2  Хрватска
 Грција
Континентален избор на Океанија[2] 19 октомври 2015 Австралија Перт 1  Австралија
Азиско првенство 2015 16–20 декември 2015 Кина Фошан 1  Јапонија
Европско првенство во ватерполо 2016 10–23 јануари 2016 Србија Белград 1  Црна Гора
Светски квалификациски турнир 3–10 април 2016 Италија Трст 4  Унгарија
 Италија
 Шпанија
 Франција
Вкупно 12

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Квалификации Датум Домаќин Места Земја
Земја-домаќин 2 октомври 2009 Данска Копенхаген 1  Бразил
Континентален олимписки избор[2] 19 октомври 2015 Австралија Перт 1  Австралија
Азиско првенство 2015 16–17 декември 2015 Кина Фошан 1  Кина
Европско првенство во ватерполо 2016 10–22 јануари 2016 Србија Белград 1  Унгарија
Светски квалификациски турнир 21–28 март 2016 Холандија Гауда 4  САД
 Италија
 Русија
 Шпанија
Вкупно 8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016 – FINA Water Polo Qualification System“ (PDF). ФИНА. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-05-28. Посетено на 30 септември 2014.
  2. 2,0 2,1 „Breakdown of anticipated athletes by sport“. Australian Olympic Committee. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на 19 January 2016.