Прејди на содржината

Ватерполо на Летните олимписки игри 1960

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1960
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1960 — официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Рим, Италија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил Италија, второто СССР и третото Унгарија.

Медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Италија
Амедео Амброн
Данио Барди
Џузепе Д'Алтруи
Салваторе Џонта
Џанкарло Гверини
Франко Лаворатори
Џани Лонци
Лујџи Манели
Росарио Пармеџани
Ералдо Пицо
Данте Роси
Брунело Спинели
СССР
Виктор Агеев
Џиви Чикванаја
Лери Гоголаѕе
Борис Гојкман
Јури Григоровски
Анатолиј Карташов
Петар Мшевенијераѕе
Вјачеслав Куреној
Владимир Новиков
Јевгениј Салцин
Владимир Семјонов
Унгарија
Андраш Боднар
Ото Борош
Золтан Деметер
Ласло Фелкаји
Деже Џармати
Ласло Јенеи
Иштван Хевеши
Тивадар Канижа
Џерџ Карпати
Андраш Катона
Јанош Конрад
Калман Марковитш
Михал Мајер
Петар Рушоран

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А
Екипа Бод Н П Н И Г+ Г-
Италија 6 3 3 0 0 21 8
Романија 4 3 2 0 1 12 5
Обединета Арапска Република 1 3 0 1 2 7 17
ЈАР 1 3 0 1 2 5 15
25 август
Јапонија 3–3 ЈАР
Италија 4–3 Романија
26 август
Романија 5–0 ОАР
Јапонија 1–8 Италија
27 август
Италија 9–4 ОАР
Романија 4–1 Јапонија
Група Б
Екипа Бод Н П Н И Г+ Г-
СССР 6 3 3 0 0 20 10
Германија 4 3 2 0 1 15 9
Аргентина 1 3 0 1 2 7 14
Бразил 1 3 0 1 2 7 16
25 август
Аргентина 2–2 Бразил
СССР 5–4 Германија
26 август
Германија 6–3 Бразил
27 август
СССР 7–4 Аргентина
29 август
СССР 8–2 Бразил
Германија 5–1 Аргентина
Група Ц
Екипа Бод Н П Н И Г+ Г-
Југославија 6 3 3 0 0 15 4
Холандија 3 3 1 1 1 9 8
ЈАР 3 3 1 1 1 7 12
Австралија 0 3 0 0 3 7 14
25 август
Југославија 2–1 Холандија
ЈАР 3–2 Австралија
26 август
Холандија 5–3 Австралија
27 август
Југославија 7–1 ЈАР
29 август
Холандија 3–3 ЈАР
Југославија 6–2 Австралија
Група Д
Екипа Бод Н П Н И Г+ Г-
Унгарија 6 3 3 0 0 27 9
САД 4 3 2 0 1 17 13
Франција 2 3 1 0 2 10 23
Белгија 0 3 0 0 3 8 17
26 август
Белгија 2–3 Франција
Унгарија 7–2 САД
27 август
САД 10–4 Франција
Унгарија 9–4 Белгија
29 август
САД 5–2 Белгија
Унгарија 11–3 Франција

Полуфинална фаза[уреди | уреди извор]

Група 1
Екипа Бод Н П Н И Г+ Г-
Италија 6 3 3 0 0 9 3
СССР 4 3 2 0 1 8 8
Романија 1 3 0 1 2 8 10
Германија 1 3 0 1 2 7 11
30 август
СССР 3–2 Романија
Италија 3–0 Германија
31 август
Романија 3–3 Германија
СССР 0–2 Италија
Група 2
Екипа Бод Н П Н И Г+ Г-
Југославија 6 3 3 0 0 10 4
Унгарија 4 3 2 0 1 11 5
САД 2 3 1 0 2 11 19
Холандија 0 3 0 0 3 8 12
30 август
Унгарија 3–1 Холандија
Југославија 6–2 САД
1 септември
Холандија 6–7 САД
Унгарија 1–2 Југославија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Бод Н П Н И Г+ Г-
Италија 5 3 2 1 0 7 4
СССР 3 3 1 1 1 7 8
Унгарија 2 3 0 2 1 7 8
Југославија 2 3 1 0 2 6 7
2 септември
СССР 3–3 Унгарија
Италија 2–1 Југославија
3 септември
СССР 4–3 Југославија
Италија 3–3 Унгарија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја
1  Италија (ITA)
2  СССР (URS)
3  Унгарија (HUN)
4  Југославија (YUG)
5  Романија (ROU)
6  Германија (GER)
7  САД (USA)
8  Холандија (NED)
9  Аргентина (ARG)
 ЈАР (RSA)
 Франција (FRA)
 Египет (EGY)
13  Јапонија (JPN)
 Бразил (BRA)
 Австралија (AUS)
 Белгија (BEL)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]