Прејди на содржината

Ватерполо на Летните олимписки игри 1928

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1928
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1928 — седмиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Амстердам, Холандија. На турнирот учествувале вкупно 14 репрезентации.

Првото место го освоил Германија, второто Унгарија и третото Франција.

Учесници[уреди | уреди извор]

Медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Германија Макс Аман
Карл Бар
Емил Бенек
Јохан Бланк
Ото Кордес
Фриц Гунст
Ерих Радемахер
Јоаким Радемахер
Унгарија
Иштван Барта
Оливер Халаши
Мартон Хомонаји
Шандор Ивади
Алајош Кешери
Ференц Кешери
Јожеф Вертеши
Франција
Émile Bulteel
Henri Cuvelier
Paul Dujardin
Jules Keignaert
Henri Padou
Ernest Rogez
Albert Thévenon
Achille Tribouillet
Albert Vandeplancke

Резултати[уреди | уреди извор]

Осминафинале   Четвртфинале   Полуфинале   Финале
  Чехословачка 2  
  Велика Британија 4       Велика Британија 5  
  Швајцарија 1       Холандија 3  
  Холандија 11         Велика Британија 5  
  Белгија 11         Германија 8  
  Ирска 1       Белгија 3
  Германија 5  
      Германија 5
      Унгарија 2
  САД 0  
  Унгарија 14       Унгарија 5  
  Аргентина 0         Унгарија 5
  Малта 3         Франција 3  
  Луксембург 1       Малта 0 Трето место
  Шпанија 0       Франција 16     Велика Британија 1
  Франција 4     Франција 8

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја
1  Германија (GER)
2  Унгарија (HUN)
3  Франција (FRA)
4  Велика Британија (GBR)
5  САД (USA)
 Холандија (NED)
 Белгија (BEL)
 Малта (MLT)
9  Аргентина (ARG)
 Чехословачка (TCH)
 Шпанија (ESP)
 Швајцарија (SUI)
Ирска Ирска (IRL)
 Луксембург (LUX)