Прејди на содржината

Икер Ромеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанија Икер Ромеро
Лични податоци
Име и презиме Икер Ромеро
Роден(а) 15 јуни 1980(1980-06-15)(44 г.)
Виторија, Баскија, Шпанија
Спорт Ракомет
Висина 1.97 м
Тежина 100 килограми
Позиција Лев Бек
Клупски податоци
Сениорски клубови
1997–2000
2000–2001
2001–2003
2003–2011
2011–2015
Шпанија Ваљадолид
Шпанија Адемар Леон
Шпанија Сиудад Реал
Шпанија Барселона
Германија Фуксе Берлин
Репрезентација
  Шпанија Шпанија 200 (753)

Икер Ромеро Фернандес (роден на 15 јуни 1980) во Виторија) е поранешен шпански ракометар, кој моментално е помошник-тренер во германскиот бундеслигаш Хановер-Бургдорф. Тој играл на позицијата лев бек.

Ромеро во својата кариера играл за клубовите Ваљадолид, Адемар Леон, Сиудад Реал, Барселона и Фуксе Берлин. Тој станал светски шампион со репрезентацијата на Шпанија на Светското првенство 2005 во Тунис.[1]

Клубови[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најдобар млад играч во шпанското првенство: 2000, 2001 и 2002
  • Најдобар лев бек на Светското јуниорско првенство 2001
  • Најдобар лев бек на Европското првенство 2006
  • Најдобар лев бек во шпанското првенство: 2005 и 2006
  • Најдобар стрелец во шпанското првенство: 2008

Наводи[уреди | уреди извор]