Јоханес Битер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоханес Битер
Медали

Johannes Bitter in 2014.
Натпреварувач за  Германија
Men's Handball
Светско првенство
Златен медал - прво место 2007 Германија Team Competition

Јоханес Битер (роден на 2 септември 1982 година во Олденбург) - ракометен голман на германскиот тим, кој игра за ТВБ 1898 Штутгарт и германската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Битер ја започна својата сениорска кариера со СГ ВТБ Алтјерхен во 1999 година, пред да се пресели во Вилхелмсхајнер ХВ три години подоцна. По само една сезона во Вилхелмсхафен, тој потпиша со СЦ Магдебург во 2003 година, со кого го освои Купот на ЕХФ. По тој успех, Битер на крајот се пресели во ХСВ Хамбург летото 2007 година. Во 2016 година Битер се пресели од Хамбург во ТВБ 1898 Штутгарт.[1] Таму, тој го продолжи договорот за една година да остане со клубот до 30 јуни 2018 година.[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Битер дебитираше за германската репрезентација на 4 јануари 2002 година во Балинген против Швајцарија. Тој е светски првак од 2007 година со Германија. Учествувал на германскиот тим кој заврши на 4-то место на Европското првенство во ракомет за мажи во 2008 година. Битер ја претставуваше Германија на Летните олимписки игри во 2008 година во Пекинг, Кина.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sport1.de. „Handball: Johannes Bitter wechselt vom HSV Hamburg zum TVB 1898 Stuttgart“. Sport1.de (германски). Архивирано од изворникот на 2017-09-08. Посетено на 2017-06-22.
  2. Germany, kicker online, Nürnberg. „Weltmeister Bitter hängt ein weiteres Jahr dran“. kicker online (германски). Посетено на 2017-06-22.
  3. Staff (2008-07-04), Team Hamburg - Athleten (германски), Team Hamburg of the Hamburg Sport Federation and the Olympic point Hamburg/Schleswig-Holstein, Архивирано од изворникот на 2008-08-16, Посетено на 2008-08-17