Уве Генсхајмер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уве Генсхајмер
Uwe Gensheimer 4644.jpg
Лични податоци
Роден(а) 26 октомври 1986 (1986-10-26) (34 г.)
Манхајм, Германија
Националност Германија Германец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000000018799991,88 м
Тежина 89 кг
Позиција Лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб Франција Париз Сен-Жермен
Број 3
Сениорски клубови
2003–2016
2016–
Германија Рајн-Некар Левен
Франција Париз Сен-Жермен
Репрезентација
2005– Германија 138 (623)

Уве Генсхајмер (роден на 26 октомври 1986 г.) — германски ракометар кој игра за фрнацускиот клуб Париз Сен-Жермен и за репрезентацијата на Германија. Својот прв натпревар за репрезентацијата на Германија тој го одиграл на 25 ноември 2005 година против репрезентацијата на Словенија.[1][2]

Постигнувања[уреди | уреди извор]

 • Летни олимписки игри:
  •  Бронзен: 2016
 • Европско јуниорско првенство:
  •  Златен: 2006
 • Германско првенство:
  • Победник: 2016 (со Рајн-Некар Левен)
 • ЕХФ куп:
  • Победник: 2013 (со Рајн-Некар Левен)

Награди[уреди | уреди извор]

 • Најдобар стрелец на Светско кадетско првенство: 2004
 • Најдобар играч на Европско јуниорско првенство: 2007
 • Најдобар стрелец во ЕХФ Лигата на шампионите: 2011 (118 голови)[3]
 • Најдобар германски играч: 2011, 2012, 2013, 2014

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Uwe Gensheimer Profile“. Европска ракометна федерација. Посетено на 14 January 2012.
 2. DHB profile
 3. „2010–11 EHF Champions League Top 50 scorers“. Европска ракометна федерација. Посетено на 14 January 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]