Никола Карабатиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франција Никола Карабатиќ
NikolaKarabatic.jpg
Карабатиќ во 2015 година
Лични податоци
Роден(а) 11 април 1984 (1984-04-11) (35 г.)
Ниш, Југославија
Националност Франција Французин
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001960000001,96 м
Позиција Среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Париз Сен-Жермен
Број 44
Сениорски клубови
2000–2005
2005–2009
2009–2013
2013
2013–2015
2015–
Монпење
Кил
Монпеље
Pays d'Aix
Барселона
Париз Сен-Жермен
Репрезентација
2002– Франција Франција 289 (1149)

Никола Карабатиќ (хрватски: Nikola Karabatić; 11 април 1984, Ниш, СФРЈ) — француски ракометар од српско и хрватско потекло кој игра за Париз Сен-Жермен и за француската репрезентација. Карабатиќ е висок 196 цм, а тежок 102 кг.

Биографија[уреди | уреди извор]

Карабатиќ е роден на 11 април 1984 година, во Ниш. Тој има српско и хрватско потекло, зашто мајка му Радмила е србинка, а татко му Бранко е хрват. Татко му бил познат хрватски ракометен голман (роден во Врсина), кој бранел за нишкиот клуб "Железничар" и во Ниш ја запознал својата идна сопруга, која тогаш студирала медицина. Кога Никола имал 3,5 години, неговото семејство се преселило во Франција. Карабатиќ е во врска со Жералдин Пије. Неговиот помлад брат, Лука, исто така е ракометар и член на француската репрезентација. Во 2010 година, Карабатиќ започнал дизајнерска кариера, креирајќи ја долната облека "Суперстоун".[1]

Во февруари 2015 година, Јавното обвинителство во Париз побарало од судот Карабатиќ, заедно со уште 16 други лица, да бидат обвинети за местење натпревари. Карабатиќ бил осомничен дека учествувал во местење на натпреварот на неговиот тогашен клуб „Монпелје“ против „Цесон“, одигран во 2012 година. Тогаш, Карабатиќ се обложил дека неговиот клуб ќе загуби, а тоа и се случило, при што, Карабатиќ и соработниците заработиле 80.000 евра.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Со француската репрезентација, Карабатиќ има освоено два олимписки златни медали, два златни медал на светските првенства и три злата на европските првенства .[3]

На светското првенство во 2011 година, Карабатиќ бил избран за најкорисен играч, а во изборот на познатиот француски весник "Екипа", бил избран за најдобар спортист на Франција за 2011 година.[4] [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наташа Спирова, "Ракометната ѕвезда стана дизајнер на долна облека", Антена, број 825, 17.4.2014, стр. 13.
  2. „Карабатиќ сепак ќе одговара за местење натпревари“, Дневник, година XIX, број 5686, сабота-недела, 7-8 февруари 2015, стр. 23.
  3. Наташа Спирова, "Ракометната ѕвезда стана дизајнер на долна облека", Антена, број 825, 17.4.2014, стр. 13.
  4. Daily.mk - Избран идеалниот тим на СП 2011, Карабатиќ МВП (пристапено на 2.6.2014)
  5. Буквар - Карабатич најдобар спортист на Франција (пристапено на 2.6.2014)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]