ZDF

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ZDF

Втора германска телевизија (германскиː Zweites Deutsches Fernsehen) — јавен телевизиски канал во Германија со седиште во Мајнц. Го води независна, непрофитна агенција создадена од германските федерални провинции. Се финансирала преку претплата и рекламирање. [1]

Радиодифузната станица започнала да емитува на 1 април 1963 година во Ашборн, а во 1967 година започнала со емитување програми во боја. Во 1974 година, по кратко време емитувана од Визбаден, се преселила во Мајнц.


Референци[уреди | уреди извор]

  1. „European Benchmarking: Public Service Broadcasters in the Digital Era“ (PDF). Circom Regional. мај 2002. стр. 46. Архивирано од изворникот (PDF) на 09. 10. 2009. конс. 19. 7. 2009.. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]