Марит Малм Фрафјорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марит Малм Фрафјорд
Marit Malm Frafjord.jpg
Лични податоци
Роден(а) 25 ноември 1985 (1985-11-25) (37 г.)
Тромсе, Норвешка
Националност Норвешка Норвешка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција пивот
Клупски податоци
Тековен клуб Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Број 13
Младински клубови
Рап
Сениорски клубови
2002-2010
2010-2014
2014-2017
2017-2018
2018-
Бјасен Бјасен
Виборг Виборг
Ларвик Ларвик
ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Репрезентација
2005–2016 Норвешка Норвешка 197 (406)

Марит Малм Фрафјорд (родена на 25 ноември 1985) е норвешка ракометарка, пивот на Тим Есбјерг.

Таа исто така е и поранешна репрезентативка на Норвешка, со која освоила златен медал на Светското првенство 2011, Европските првенства во 2006, 2008, 2010 и 2016, како и на Олимписките игри во 2008 и 2012.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Норвешка Ларвик[уреди | уреди извор]

Данска Виборг[уреди | уреди извор]

Романија ЧСМ Букурешт[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Норвешка Норвешка[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]