Африканско првенство во ракомет за мажи 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 2012
Податоци за првенството
Домаќини Мароко
Траење11–20 January
Репрезентации12
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Тунис (9. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Мароко
Статистики за првенството
Натпревари44
Дадени голови2173 (49.39 по натпр.)
Најуспешни стрелциКамерун Вилијам Фанкоа
Најдобар играчМароко Суфџан Саџад

Африканско првенство во ракомет за мажи 2012 — 20-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Рабат и Сале во Мароко, во периодот од 11 јануари до 20 јануари. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лондон, во 2012 година.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Рабат Рабат
Сала Мулај Абделах Сала Ибн Јасин
Капацитет: 10,000 Капацитет: 5,000
Tifo FAR de Rabat.JPG Rabat Tour Hassan Mausolee.jpg
Сале

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Мароко" does not exist

Спортска сала Сале
Капацитет: 2,000
Remparts de Salé.jpg

Екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B

 Тунис
 DR Congo
 Мароко
 Габон
 Конго
 Сенегал

 Египет
 Алжир
 Ангола
 Камерун
 Брег на Слоновата Коска
 Буркина Фасо

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Ждрепката била извршена на 24 септември 2011 година во Казабланка, Мароко.[1]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 5 5 0 0 155 92 +63 10
0  Мароко 5 4 0 1 128 117 +11 8
0  DR Congo 5 3 0 2 123 127 −4 6
0  Сенегал 5 2 0 3 134 132 +2 4
0  Конго 5 1 0 4 110 148 −38 2
0  Габон 5 0 0 5 108 140 −32 0
11 јануари 2012
11:00
DR Congo  26 – 21  Сенегал Сала Мулај Абделах, Рабат
(9–13)


17:00
Тунис  35 – 18  Габон Сала Ибн Јасин, Рабат
(18–9)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон


20:30
Мароко  28 – 24  Конго Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–10)

12 јануари 2012
15:00
Габон  20 – 25  DR Congo Сала Мулај Абделах, Рабат
(14–11)


17:00
Сенегал  26 – 31  Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–12)


20:00
Конго  15 – 32  Тунис Сала Ибн Јасин, Рабат
(5–17)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

13 јануари 2012
15:00
Габон  20 – 21  Конго Сала Мулај Абделах, Рабат
(9–9)


17:00
Тунис  30 – 21  Сенегал Сала Ибн Јасин, Рабат
(16–9)
Suspension 1×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон


20:00
DR Congo  17 – 25  Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(5–9)

15 јануари 2012
11:00
DR Congo  35 – 31  Конго Сала Мулај Абделах, Рабат


13:00
Сенегал  33 – 26  Габон Сала Мулај Абделах, Рабат
(16–14)


20:00
Мароко  18 – 26  Тунис Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–13)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2012
11:00
Конго  19 – 33  Сенегал Сала Мулај Абделах, Рабат
(9–19)


15:00
Мароко  26 – 24  Габон Сала Ибн Јасин, Рабат
(17–11)


17:00
Тунис  32 – 20  DR Congo Сала Ибн Јасин, Рабат
(17–11)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Египет 5 4 1 0 154 101 +53 9
0  Алжир 5 4 1 0 149 103 +46 9
0  Ангола 5 3 0 2 118 93 +25 6
0  Камерун 5 2 0 3 119 118 +1 4
0  Брег на Слоновата Коска 5 1 0 4 112 146 −34 2
0  Буркина Фасо 5 0 0 5 69 160 −91 0
11 јануари 2012
13:00
Египет  25 – 14  Камерун Сала Ибн Јасин, Рабат
(13–8)


15:00
Ангола  27 – 17  Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале, Сале
(11–6)


15:00
Алжир  33 – 16  Буркина Фасо Сала Ибн Јасин, Рабат
(18–10)

12 јануари 2012
13:00
Брег на Слоновата Коска  21 – 40  Египет Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–19)


13:00
Буркина Фасо  7 – 30  Ангола Сала Мулај Абделах, Рабат
(2–15)


15:00
Камерун  18 – 27  Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(8–14)

13 јануари 2012
11:00
Камерун  32 – 19  Брег на Слоновата Коска Сала Мулај Абделах, Рабат
(17–9)


13:00
Египет  32 – 18  Буркина Фасо Сала Ибн Јасин, Рабат
(12–8)


15:00
Алжир  21 – 15  Ангола Сала Ибн Јасин, Рабат
(11–6)

15 јануари 2012
11:00
Буркина Фасо  15 – 30  Камерун Спортска сала Сале, Сале
(7–19)


15:00
Алжир  34 – 20  Брег на Слоновата Коска Сала Ибн Јасин, Рабат
(19–9)


17:00
Ангола  14 – 23  Египет Сала Ибн Јасин, Рабат
(8–10)

16 јануари 2012
15:00
Ангола  32 – 25  Камерун Спортска сала Сале, Сале
(21–16)


19:00
Брег на Слоновата Коска  35 – 13  Буркина Фасо Сала Мулај Абделах, Рабат
(16–6)


20:00
Египет  34 – 34  Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(20–16)

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Пласман[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 јануари        
  Тунис  26
19 јануари
  Камерун  17  
  Тунис  28
17 јануари
    Мароко  16  
  Мароко  24
20 јануари
  Ангола  22  
  Тунис  23
17 јануари
    Алжир  20
  Алжир  33
19 јануари
  DR Congo  31  
  Алжир  26 Трето место
17 јануари
    Египет  25  
  Сенегал  19   Мароко  15
  Египет  31     Египет  29
20 јануари


5–8 место
  Полуфинале 5 место
             
18 јануари
  Камерун 23  
  Ангола 24  
 
19 јануари
      Ангола 27
    Сенегал 28
7 место
18 јануари 19 јануари
  DR Congo 32   Камерун  29
  Сенегал 33     DR Congo  25

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

17 јануари 2012
12:00
Египет  31 – 19  Сенегал Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–8)

17 јануари 2012
14:30
DR Congo  31 – 33  Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–14)

17 јануари 2012
17:00
Тунис  26 – 17  Камерун Сала Ибн Јасин, Рабат
(11–7)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2012
20:00
Ангола  22 – 24  Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(11–11)

5–8 место[уреди | уреди извор]

18 јануари 2012
09:00
Камерун  23 – 24  Ангола Спортска сала Сале, Сале
(8–13)

18 јануари 2012
11:00
DR Congo  32 – 33  Сенегал Спортска сала Сале, Сале
(15–14)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 јануари 2012
17:00
Египет  25 – 26  Алжир Сала Ибн Јасин, Рабат
(14–12)

19 јануари 2012
20:00
Тунис  28 – 16  Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(15–7)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

11 место[уреди | уреди извор]

17 јануари 2012
11:00
Габон  26 – 20  Буркина Фасо Спортска сала Сале, Сале
(13–5)

9 место[уреди | уреди извор]

17 јануари 2012
13:00
Конго  31 – 20  Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале, Сале
(18–10)

7 место[уреди | уреди извор]

19 јануари 2012
13:00
Камерун  29 – 25  DR Congo Спортска сала Сале, Сале
(13–15)

5 место[уреди | уреди извор]

19 јануари 2012
17:00
Ангола  27 – 28  Сенегал Спортска сала Сале, Сале

3 место[уреди | уреди извор]

20 јануари 2012
17:00
Египет  29 – 15  Мароко Сала Ибн Јасин, Рабат
(16–5)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

20 јануари 2012
20:00
Алжир  20 – 23  Тунис Сала Ибн Јасин, Рабат
(6–12)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа Рекорд
Gold medal icon.svg  Тунис 8–0–0
Silver medal icon.svg  Алжир 6–1–1
Bronze medal icon.svg  Египет 6–1–1
4  Мароко 5–0–3
5  Сенегал 4–0–4
6  Ангола 4–0–4
7  Камерун 3–0–5
8  DR Congo 3–0–5
9  Конго 2–0–4
10  Брег на Слоновата Коска 1–0–5
11  Габон 1–0–5
12  Буркина Фасо 0–0–6

Медалисти[уреди | уреди извор]

 Шампион 

Тунис
9-та титула
Најдобар играч
Мароко Суфјан Сајад

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Results of the draw : 20th Africa Nations Cup for Seniors 2012“. cahbonline.info. 24 септември 2011. Архивирано од изворникот на 28 октомври 2011. Посетено на 24 септември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]