Африканско првенство во ракомет за жени 1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1994
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Репрезентации6
Конечен исход
Прваци Ангола (3 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Конго

Африканско првенство во ракомет за жени 1994 — 11-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Тунис, Тунис во периодот од 5 ноември до 24 ноември. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во австрија и Унгарија, во 1995 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Тунис


Ангола  24–18  Брег на Слоновата Коска

Final ranking[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1995
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Ангола
Silver medal icon.svg  Брег на Слоновата Коска
Bronze medal icon.svg  Алжир
4  Конго
5  Нигерија
6  Тунис

Надворешни врски[уреди | уреди извор]