Африканско првенство во ракомет за жени 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 2008
Податоци за првенството
Домаќини Ангола
Траење8–16 јануари
Репрезентации8
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Ангола (9 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Тунис
Статистики за првенството
Натпревари20
Дадени голови1060 (53 по натпр.)
Најуспешни стрелциБрег на Слоновата Коска Мамбо Елодие
(39 гола)
Најдобар играчАнгола Наир Алмеида

Африканско првенство во ракомет за жени 2008 — 18-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градовите Луанда, Хуамбо и Бенгела во Ангола, во периодот од 8 јануари до 16 јануари. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Кина, во 2009 година како и за Летните олимписки игри кои се одржале во 2008 година во Пекинг, Кина.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Луанда Хуамбо
Спортска сала Луанда Спортска сала Хуамбо
Капацитет: 6,873 Капацитет:
Бенгела
Спортска сала Бенгела
Капацитет:

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 3 3 0 0 110 63 +47 6
0  Конго 3 2 0 1 88 74 +14 4
0  Алжир 3 1 0 2 70 90 −20 2
0  Габон 3 0 0 3 43 84 −41 0
8 јануари 2008
10:00
Конго  30–14  Габон Спортска сала Луанда, Луанда
(18–5)

8 јануари 2008
20:30
Ангола  42–24  Алжир Спортска сала Луанда, Луанда
(20–11)

11 јануари 2008
16:00
Алжир  21–20  Габон Спортска сала Бенгела, Бенгела
(14–9)

11 јануари 2008
18:00
Ангола  35–30  Конго Спортска сала Бенгела, Бенгела
(16–17)

12 јануари 2008
16:00
Ангола  33–9  Габон Спортска сала Бенгела, Бенгела
(16–3)

12 јануари 2008
18:00
Конго  28–25  Алжир Спортска сала Бенгела, Бенгела
(11–15)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Брег на Слоновата Коска 3 2 1 0 77 55 +22 5
0  Тунис 3 1 2 0 87 72 +15 4
0  ДР Конго 3 1 0 2 70 90 −20 2
0  Камерун 3 0 1 2 62 79 −17 1
10 јануари 2008
16:00
Брег на Слоновата Коска  26–16  ДР Конго Спортска сала Хуамбо, Хуамбо
(14–7)

10 јануари 2008
18:00
Тунис  23–23  Камерун Спортска сала Хуамбо, Хуамбо
(12–11)

11 јануари 2008
16:00
Брег на Слоновата Коска  24–24  Тунис Спортска сала Хуамбо, Хуамбо
(14–11)

11 јануари 2008
18:00
Демократска Република Конго  29–24  Камерун Спортска сала Хуамбо, Хуамбо
(16–9)

12 јануари 2008
16:00
Тунис  40–25  ДР Конго Спортска сала Хуамбо, Хуамбо
(20–8)

12 јануари 2008
18:00
Брег на Слоновата Коска  27–15  Камерун Спортска сала Хуамбо, Хуамбо
(10–5)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Ангола 44  
  Тунис 26  
 
      Ангола 39
    Брег на Слоновата Коска 27
Трето место
  Конго 28   Тунис  25
  Брег на Слоновата Коска 29     Конго  30
5–8 место
  5–8 место 5 место
             
  Алжир 34  
  Камерун 32  
 
      Алжир 28
    ДР Конго 32
7 место
  Габон 11   Камерун  25
  ДР Конго 21     Габон  22

5–8 место[уреди | уреди извор]

14 јануари 2008
15:00
Демократска Република Конго  21–11  Габон Спортска сала Бенгела, Бенгела
(7–6)

14 јануари 2008
17:00
Алжир  34–32  Камерун Спортска сала Бенгела, Бенгела
(17–18)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

15 јануари 2008
16:00
Брег на Слоновата Коска  29–28  Конго Спортска сала Луанда, Луанда
(13–13)

15 јануари 2008
20:00
Ангола  44–26  Тунис Спортска сала Луанда, Луанда
(19–9)

7 место[уреди | уреди извор]

15 јануари 2008
15:00
Камерун  25–22  Габон Спортска сала Бенгела, Бенгела
(12–14)

5 место[уреди | уреди извор]

15 јануари 2008
17:00
Демократска Република Конго  32–28  Алжир Спортска сала Бенгела, Бенгела
(14–16)

3 место[уреди | уреди извор]

16 јануари 2008
16:00
Конго  30–25  Тунис Спортска сала Луанда, Луанда
(14–15)

Финале[уреди | уреди извор]

16 јануари 2008
18:00
Ангола  39–27  Брег на Слоновата Коска Спортска сала Луанда, Луанда
(18–13)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Екипа Место
Gold medal icon.svg  Ангола
Silver medal icon.svg  Брег на Слоновата Коска
Bronze medal icon.svg  Конго
4  Тунис
5  ДР Конго
6  Алжир
7  Камерун
8  Габон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]