Прејди на содржината

Африканско првенство во ракомет за мажи 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за мажи 1987
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
Датуми3 – 12 јули
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Алжир (4. титула)
Второпласиран Египет
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Конго

Африканско првенство во ракомет за мажи 1987 — 7-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Рабат, Мароко во периодот од 3 јули до 12 јули. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Сеул, Јужна Кореја, во 1988 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Мароко

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (Месно време).

     Екипата се пласира за следната фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Алжир 3 3 0 0 78 55 +23 6
0  Египет 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Брег на Слоновата Коска 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Мароко 0 0 0 0 0 0 0 0
3 јули 1987 Алжир  23 – 16  Мароко Рабат

5 јули 1987 Алжир  22 – 12  Египет Рабат

7 јули 1987 Алжир  33 – 27  Брег на Слоновата Коска Рабат

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Конго 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Тунис 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Сенегал 0 0 0 0 0 0 0 0

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
јули – Рабат
 
 
 Алжир16
 
12 јули – Рабат
 
 Тунис15
 
 Алжир22
 
јули – Рабат
 
 Египет16
 
 Конго
 
 
 Египет
 
Трето место
 
 
јули – Рабат
 
 
 Тунис
 
 
 Конго

Полуфинале[уреди | уреди извор]

... јули 1987 Алжир  16 – 15  Тунис Рабат

... јули 1987 Конго   Египет Рабат

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

... јули 1987 Тунис   Конго Рабат

Финале[уреди | уреди извор]

12 јули 1987 Алжир  22 – 16  Египет Рабат

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Екипата се квалификува за Светското првенство во 1989 година, Група Б
Место Екипа
 Алжир
 Египет
 Тунис
4  Конго
5  Ангола
6  Брег на Слоновата Коска
7  Сенегал
8  Мароко

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball VII Africa Championship 1987 Morocco“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.