Африканско првенство во ракомет за жени 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 1987
Податоци за првенството
Домаќини Мароко
Репрезентации8
Конечен исход
Прваци Брег на Слоновата Коска (1 титула)
Второпласиран Камерун
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Тунис

Африканско првенство во ракомет за жени 1987 — 7-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Рабат, Мароко. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Брегот на Слоновата Коска победил на турнирот.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Мароко Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Мароко" does not exist

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Брег на Слоновата Коска
Silver medal icon.svg  Камерун
Bronze medal icon.svg  Конго
4  Тунис
5  Ангола
6  Египет
7  Габон
8  Мароко

Надворешни врски[уреди | уреди извор]