Африканско првенство во ракомет за жени 1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1987
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
Екипи8
Конечен исход
Првак Брег на Слоновата Коска (1 титула)
Второпласиран Камерун
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Тунис

Африканско првенство во ракомет за жени 1987 — 7-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Рабат, Мароко. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Брегот на Слоновата Коска победил на турнирот.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Мароко

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Место Екипа
 Брег на Слоновата Коска
 Камерун
 Конго
4  Тунис
5  Ангола
6  Египет
7  Габон
8  Мароко

Надворешни врски[уреди | уреди извор]