Африканско првенство во ракомет за мажи 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за мажи 1998
Податоци за турнирот
Домаќини ЈАР
Датуми19 – 28 октомври
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Тунис (5. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Нигерија
Статистикa за турнирот
Натпревари27
Дадени голови1176 (43.56 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за мажи 1998 — 13-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Јоханесбург, Јужноафриканска Република во периодот од 19 октомври до 28 октомври. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Египет, во 1999 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Јужноафриканска Република

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+2).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Египет 4 4 0 0 152 65 +87 8
0  Алжир 4 3 0 1 124 70 +54 6
0  Конго 4 2 0 2 90 102 −12 4
0  Брег на Слоновата Коска 4 1 0 3 86 110 −24 2
0  Јужна Африка 4 0 0 4 57 162 −105 0
19 октомври 1998 Конго  34–14  Јужна Африка Јоханесбург
20 октомври 1998 Алжир  31–14  Брег на Слоновата Коска Јоханесбург

20 октомври 1998 Египет  34–11  Конго Јоханесбург
21 октомври 1998 Брег на Слоновата Коска  34–20  Јужна Африка Јоханесбург

21 октомври 1998 Алжир  31–21  Конго Јоханесбург
22 октомври 1998 Египет  57–14  Јужна Африка Јоханесбург

23 октомври 1998 Алжир  37–9  Јужна Африка Јоханесбург
23 октомври 1998 Египет  35–15  Брег на Слоновата Коска Јоханесбург

24 октомври 1998 Египет  26–25  Алжир Јоханесбург
24 октомври 1998 Конго  24–23  Брег на Слоновата Коска Јоханесбург

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Нигерија 4 3 1 0 88 73 +15 7
0  Тунис 4 3 0 1 100 80 +20 6
0  Мароко 4 2 0 2 83 88 −5 4
0  Ангола 4 0 2 2 90 99 −9 2
0  Камерун 4 0 1 3 61 82 −21 1
18 октомври 1998 Мароко  20–18  Ангола Јоханесбург
19 октомври 1998 Нигерија  10–0  Камерун Јоханесбург

20 октомври 1998 Нигерија  28–24  Тунис Јоханесбург
20 октомври 1998 Ангола  23–23  Камерун Јоханесбург

22 октомври 1998 Нигерија  22–21  Мароко Јоханесбург
22 октомври 1998 Тунис  24–14  Камерун Јоханесбург

23 октомври 1998 Тунис  28–21  Ангола Јоханесбург
23 октомври 1998 Мароко  25–24  Камерун Јоханесбург

24 октомври 1998 Тунис  24–17  Мароко Јоханесбург
24 октомври 1998 Нигерија  28–28  Ангола Јоханесбург

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
26 октомври – Јоханесбург
 
 
 Египет23
 
28 октомври – Јоханесбург
 
 Тунис26
 
 Тунис22
 
26 октомври – Јоханесбург
 
 Алжир17
 
 Нигерија21
 
 
 Алжир32
 
трето место
 
 
27 октомври – Јоханесбург
 
 
 Египет35
 
 
 Нигерија26
5-10 место
 
9 место
 
  
 
25 октомври – Јоханесбург
 
 
 Јужна Африка18
 
 
 Камерун41
 

 
7 место
 
  
 
25 октомври – Јоханесбург
 
 
 Брег на Слоновата Коска27
 
 
 Ангола21
 

 
5 место
 
  
 
25 октомври – Јоханесбург
 
 
 Мароко25
 
 
 Конго23
 

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 октомври 1998 Египет  23–26  Тунис Јоханесбург

26 октомври 1998 Нигерија  21–32  Алжир Јоханесбург

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

25 октомври 1998 Јужна Африка  18–41  Камерун Јоханесбург

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

25 октомври 1998 Брег на Слоновата Коска  27–21  Ангола Јоханесбург

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

25 октомври 1998 Мароко  25–23  Конго Јоханесбург

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

27 октомври 1998 Египет  35–26  Нигерија Јоханесбург

Финале[уреди | уреди извор]

28 октомври 1998 Тунис  22–17  Алжир Јоханесбург

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет како домаќин
Место Екипа
 Тунис
 Алжир
 Египет
4  Нигерија
5  Мароко
6  Конго
7  Брег на Слоновата Коска
8  Ангола
9  Камерун
10  Јужна Африка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball XIII Africa Championship - 1998 South Africa“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.