Африканско првенство во ракомет за мажи 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1996
Податоци за првенството
Домаќини Бенин
Траење18 – 27 октомври
Репрезентации10 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Алжир (6. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Мароко
Статистики за првенството
Натпревари27
Дадени голови1176 (43.56 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за мажи 1996 — 12-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Котону, Бенин во периодот од 18 октомври до 27 октомври. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Јапонија, во 1997 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Бенин
Спортска палата,
Капацитет:?
Autre Vue de profil du palais des sport du stade Général Mathieu KéréKou à cotonou au Bénin en réhabilitation suite à une dégradation progressives après 36 ans d’existence.jpg

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 4 4 0 0 97 79 +18 8
0  Мароко 4 3 0 1 89 84 +5 6
0  Нигерија 4 2 0 2 99 89 +10 4
0  Брег на Слоновата Коска 4 1 0 3 101 101 0 2
0  Того 4 0 0 4 66 99 −33 0
18 октомври 1996 Нигерија  30–27  Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(15–11)
18 октомври 1996 Тунис  22–18  Того Спортска палата , Котону
(17–8)

19 октомври 1996 Мароко  22–17  Того Спортска палата , Котону
(10–6)
19 октомври 1996 Тунис  23–22  Нигерија Спортска палата , Котону
(10–9)

20 октомври 1996 Тунис  30–21  Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(13–11)
20 октомври 1996 Мароко  22–21  Нигерија Спортска палата , Котону
(11–8)

21 октомври 1996 Нигерија  26–17  Того Спортска палата , Котону
(12–5)
21 октомври 1996 Мароко  27–24  Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(14–15)

23 октомври 1996 Тунис  22–18  Мароко Спортска палата , Котону
(12–6)
23 октомври 1996 Брег на Слоновата Коска  29–14  Того Спортска палата , Котону
(16–5)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Алжир 4 4 0 0 95 61 +34 8
0  Египет 4 3 0 1 102 73 +29 6
0  Конго 4 1 1 2 61 80 −19 3
0  Камерун 4 1 0 3 86 91 −5 2
0  Бенин 4 0 1 3 63 102 −39 1
18 октомври 1996 Египет  30–18  Бенин Спортска палата , Котону
(17–10)
18 октомври 1996 Алжир  18–9  Конго Спортска палата , Котону
(7–6)

19 октомври 1996 Бенин  16–16  Конго Спортска палата , Котону
(7–7)
19 октомври 1996 Алжир  23–19  Камерун Спортска палата , Котону
(10–9)

20 октомври 1996 Египет  23–20  Камерун Спортска палата , Котону
(10–10)
20 октомври 1996 Алжир  29–10  Бенин Спортска палата , Котону
(13–6)

21 октомври 1996 Египет  26–10  Конго Спортска палата , Котону
(13–4)
21 октомври 1996 Конго  26–20  Камерун Спортска палата , Котону
(16–11)

23 октомври 1996 Алжир  25–23  Египет Спортска палата , Котону
(12–17)
23 октомври 1996 Камерун  27–19  Бенин Спортска палата , Котону
(12–11)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
25 октомври – Котону
 
 
 Тунис18
 
27 октомври – Котону
 
 Египет16
 
 Тунис19
 
25 октомври – Котону
 
 Алжир (прод.)21
 
 Алжир24
 
 
 Мароко16
 
трето место
 
 
27 октомври – Котону
 
 
 Мароко21
 
 
 Египет28
5-10 место
 
9 место
 
  
 
26 октомври – Котону
 
 
 Бенин26
 
 
 Того25
 

 
7 место
 
  
 
26 октомври – Котону
 
 
 Камерун28
 
 
 Брег на Слоновата Коска27
 

 
5 место
 
  
 
26 октомври – Котону
 
 
 Нигерија26
 
 
 Конго22
 

Полуфинале[уреди | уреди извор]

25 октомври 1996 Тунис  18–16  Египет Спортска палата , Котону
(9–9)

25 октомври 1996 Алжир  24–16  Мароко Спортска палата , Котону
(11–6)

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

26 октомври 1996 Бенин  26–25  Того Спортска палата , Котону
(11–13)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

26 октомври 1996 Камерун  28–27  Брег на Слоновата Коска Спортска палата , Котону
(11–15)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

26 октомври 1996 Нигерија  26–22  Конго Спортска палата , Котону
(12–9)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

27 октомври 1996 Мароко  21–28  Египет Спортска палата , Котону
(13–18)

Финале[уреди | уреди извор]

27 октомври 1996 Тунис  19–21 (ET)  Алжир Спортска палата , Котону
(7–8)
(17–17)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Алжир
Silver medal icon.svg  Тунис
Bronze medal icon.svg  Египет
4  Мароко
5  Нигерија
6  Конго
7  Камерун
8  Брег на Слоновата Коска
9  Бенин
10  Того

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball XII Africa Championship - 1996 Benin“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.