Африканско првенство во ракомет за жени 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 2016
Податотека:2016 African Women's Handball Championship (logo).png
Податоци за турнирот
Домаќини Ангола
Датуми28 ноември– 7 декември 2016
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Ангола (12 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Камерун
Четвртопласиран Конго
Статистикa за турнирот
Натпревари27
Дадени голови1366 (50.59 по натпр.)
Најдобар стрелецТунис Амал Хамруни
Најдобар играчАнгола Наталија Бернардо

Африканско првенство во ракомет за жени 2016 — 22-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Луанда во Ангола, во периодот од 28 ноември до 7 декември[1]. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Женска ракометна репрезентација на Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство кое се одржало во Германија, во 2017 година[2]. Ова бил првиот турнир во историјата на африканските првенства, машките и женските турнири да се организираат во две различни земји во различни периоди. Африканската ракометна конфедерација (CAHB) донела одлука да ги раздели двете конкуренции на состанокот на 23 јануари 2015 година во Алжир[3].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Луанда
Сала Мултисос до Киламбра
Капацитет: 12,730

Групи[уреди | уреди извор]

Група A Група B

 Ангола
 Камерун
 ДР Конго
 Брег на Слоновата Коска
 Сенегал

 Алжир
 Конго
 Гвинеја
 Тунис

Прва фазз[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Ангола 4 4 0 0 136 69 +67 8 Четвртфинале
2  Сенегал 4 3 0 1 94 85 +9 6
3  Камерун 4 2 0 2 77 95 −18 4
4  Брег на Слоновата Коска 4 1 0 3 85 110 −25 2
5  ДР Конго 4 0 0 4 92 125 −33 0
Source: CAHB
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
28 ноември 2016
13:00
ДР Конго  22–28  Сенегал Арена до Киламбра, Луанда
(10–15)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон
28 ноември 2016
19:00
Ангола  37–18  Брег на Слоновата Коска Арена до Киламбра, Луанда
(21–7)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон

29 ноември 2016
17:00
Брег на Слоновата Коска  17–22  Камерун Арена до Киламбра, Луанда
(6–11)
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
29 ноември 2016
19:00
Сенегал  18–31  Ангола Арена до Киламбра, Луанда
(9–16)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

30 ноември 2016
15:00
Брег на Слоновата Коска  33–27  ДР Конго Арена до Киламбра, Луанда
(14–14)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
30 ноември 2016
19:00
Камерун  14–30  Ангола Арена до Киламбра, Луанда
(5–16)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон

1 декември 2016
17:00
ДР Конго  24–26  Камерун Арена до Киламбра, Луанда
(9–14)
Suspension 1×добил жолт картон 11×Suspension 3×добил жолт картон
1 декември 2016
19:00
Сенегал  24–17  Брег на Слоновата Коска Арена до Киламбра, Луанда
(12–9)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

2 декември 2016
15:00
Камерун  15-24  Сенегал Арена до Киламбра, Луанда
(6–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
2 декември 2016
19:00
Ангола  38–19  ДР Конго Арена до Киламбра, Луанда
(18–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Тунис 3 3 0 0 87 68 +19 6 Четвртфинале
2  Конго 3 2 0 1 83 63 +20 4
3  Гвинеја 3 1 0 2 64 84 −20 2
4  Алжир 3 0 0 3 57 76 −19 0
Source: CAHB
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
28 ноември 2016
11:00
Тунис  34–22  Гвинеја Арена до Киламбра, Луанда
(15–11)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

29 ноември 2016
11:00
Алжир  19–25  Конго Арена до Киламбра, Луанда
(10–13)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

30 ноември 2016
17:00
Конго  25–26  Тунис Арена до Киламбра, Луанда
(13–16)
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон

1 декември 2016
15:00
Гвинеја  24–17  Алжир Арена до Киламбра, Луанда
Судии: Tshilanda, Amba (COD)
(13–7)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

2 декември 2016
13:00
Конго  33–18  Гвинеја Арена до Киламбра, Луанда
(13–7)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон
2 декември 2016
17:00
Тунис  27–21  Алжир Арена до Киламбра, Луанда
(14–9)

Последна фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
4 декември
 
 
 Ангола42
 
5 декември
 
 Алжир19
 
 Ангола31
 
4 декември
 
 Камерун19
 
 Камерун32
 
7 декември
 
 Конго27
 
 Ангола36
 
4 декември
 
 Тунис17
 
 Сенегал (DSQ)27
 
5 декември
 
 Гвинеја15
 
 Сенегал (DSQ)26
 
4 декември
 
 Тунис20 3 место
 
 Брег на Слоновата Коска26
 
7 декември
 
 Тунис38
 
 Камерунw/o
 
 
 Сенегал (DSQ)
 
5–8 место
 
5–8 место5 место
 
      
 
5 декември
 
 
 Алжир27
 
6 декември
 
 Конго31
 
 Конго32
 
5 декември
 
 Брег на Слоновата Коска24
 
 Гвинеја20
 
 
 Брег на Слоновата Коска23
 
7 место
 
 
6 декември
 
 
 Алжир33
 
 
 Гвинеја26

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

4 декември 2016
13:00
Брег на Слоновата Коска  26–38  Тунис Арена до Киламбра, Луанда
(13–21)

4 декември 2016
15:00
Камерун  32–27  Конго Арена до Киламбра, Луанда
(15–15)

4 декември 2016
17:00
Сенегал  27–15  Гвинеја Арена до Киламбра, Луанда
(14–7)

4 декември 2016
19:00
Ангола  42–19  Алжир Арена до Киламбра, Луанда
(22–9)

5–8 место[уреди | уреди извор]

5 декември 2016
13:00
Алжир  27–31  Конго Арена до Киламбра, Луанда
(12–16)

5 декември 2016
15:00
Гвинеја  20–23  Брег на Слоновата Коска Арена до Киламбра, Луанда
(10–10)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

По полуфиналето, Сенегал бил дисквалификуван од турнирот.[4][5]

5 декември 2016
17:00
Сенегал  26–20  Тунис Арена до Киламбра, Луанда
(17–11)

5 декември 2016
19:00
Ангола  31–19  Камерун Арена до Киламбра, Луанда

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

6 декември 2016
17:00
Алжир  33–26  Гвинеја Арена до Киламбра, Луанда
(13–11)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

6 декември 2016
19:00
Конго  32–24  Брег на Слоновата Коска Арена до Киламбра, Луанда

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

7 декември 2016
17:00
Камерун  службено доделен  Сенегал Арена до Киламбра, Луанда

Финале[уреди | уреди извор]

7 декември 2016
19:00
Ангола  36–17  Тунис Арена до Киламбра, Луанда
(16–7)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
 Ангола
 Тунис
 Камерун
4  Конго
5  Брег на Слоновата Коска
6  Алжир
7  Гвинеја
8  ДР Конго
дисквалификуван  Сенегал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „la CAN 2016 féminine aura lieu du 2 au 11 décembre“. rfi.fr. 6 January 2016.
  2. „L'Angola et l'Egypte organisent la 22e Coupe d'Afrique des Nations seniors 2016“. cahbonline.info. 23 January 2014. Архивирано од изворникот на 2017-08-23. Посетено на 2015-03-26.
  3. „la CAN 2016 féminine aura lieu du 2 au 11 décembre en Angola“. handball.tn. 7 January 2016.
  4. „Handball/African Cup: Senegal disqualified over irregular use of athlete“. ANGOP (англиски). Посетено на 2017-07-27.
  5. „Handball/AfroCup: Senegalese player Camarâ in irregular situation - organisers“. ANGOP (англиски). Посетено на 2017-07-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]