Африканско првенство во ракомет за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:CAHB (logo).png
СпортРакомет
Основана1974
Број на екипи12
ДржаваCAHB (Африка)
Тековен првак Ангола (13 титули)
Најмногу титули Ангола (13 титули)

Африканско првенство во ракомет за жени — официјален натпревар за сениорски национални ракометни репрезентации на Африка, кој се одржува на секои две години. Покрај прогласување на најдобрите репрезентации, турнирот служи и како квалификациски турнир за Олимписките игри и за Светското првенство во ракомет.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Финале Натпревар за 3 место
Шампион Резултат Второ место Трето место Резултат Четврто место
1974
Детално
Тунис
Тунис

Тунис
n/a
Сенегал

Египет
n/a
Уганда
1976
Детално
Алжир
Алжир

Тунис
10–5
Конго

Алжир
10–8
Сенегал
1979
Детално
Република Конго
Конго

Конго
21–17
Камерун

Алжир
19–12
Брег на Слоновата Коска
1981
Детално
Тунис
Тунис

Конго
11–10
Тунис

Нигерија

Брег на Слоновата Коска
1983
Детално
Египет
Египет

Конго
27–14
Нигерија

Камерун
25–13
Брег на Слоновата Коска
1985
Детално
Ангола
Ангола

Конго

Брег на Слоновата Коска

Камерун

Тунис
1987
Детално
Мароко
Мароко

Брег на Слоновата Коска

Камерун

Конго

Тунис
1989
Детално
Алжир
Алжир

Ангола
22–18
Брег на Слоновата Коска

Конго

Алжир
1991
Детално
Египет
Египет

Нигерија

Ангола

Конго

Алжир
1992
Детално
Брег на Слоновата Коска
Брег на Слонова Коска

Ангола

Конго

Брег на Слоновата Коска

Нигерија
1994
Детално
Тунис
Тунис

Ангола
24–18
Брег на Слоновата Коска

Алжир

Конго
1996
Детално
Бенин
Бенин

Брег на Слоновата Коска
35–19
Алжир

Ангола
24–21
Конго
1998
Детално
Јужна Африка
Јужна Африка

Ангола
31–23
Конго

Брег на Слоновата Коска
30–28
Камерун
2000
Детално
Алжир
Алжир

Ангола
30–21
Конго

Тунис
34–33
Камерун
2002
Детално
Мароко
Мароко

Ангола
30–21
Брег на Слоновата Коска

Тунис
31–20
Алжир
2004
Детално
Египет
Египет

Ангола
31–20
Камерун

Брег на Слоновата Коска
24–22
Тунис
2006
Детално
Тунис
Тунис

Ангола
32–30
Тунис

Конго
22–15
Брег на Слоновата Коска
2008
Детално
Ангола
Ангола

Ангола
39–27
Брег на Слоновата Коска

Конго
30–25
Тунис
2010
Детално
Египет
Египет

Ангола
31–30
Тунис

Брег на Слоновата Коска
32–28
Алжир
2012
Детално
Мароко
Мароко

Ангола
26–24
Тунис

ДР Конго
33–24
Алжир
2014
Детално
Алжир
Алжир

Тунис
23–20
ДР Конго

Ангола
30–22
Алжир
2016
Детално
Ангола
Ангола

Ангола
36–17
Тунис

Камерун
Awarded
Конго
2018
Детално
Република Конго
Конго

Ангола
19–14
Сенегал

ДР Конго
33–22
Камерун
2020
Детално
Камерун
Камерун
2022
Детално
Сенегал
Сенегал
2024
Детално
Зелен ’Рт
Зелен ’Рт

^n/a a Одлучено според Бергеров систем.

Податоци по нација[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Ангола131216
2 Конго44513
3 Тунис35210
4 Брег на Слоновата Коска25411
5 Нигерија1113
6 Камерун0336
7 Сенегал0202
8 Алжир0134
9 ДР Конго0123
10 Египет0011
Вкупно23232369

Детални учества[уреди | уреди извор]

Легенда
  • 1-во – Шампион
  • 2-ро – Финалист
  • 3-то – Трето место
  • 4-то – Четврто место

  • Q — Квалификуван за иден турнир
  •  ••  — Квалификуван, но се повлекол
  •  •  — Не се квалификувал
  •  ×  — Не влегол/се повлекол од првенството
  •  ××  — Дисквалификуван / Казнет
  •    — Домаќин

Екипа Тунис
1974
(5)
Алжир
1976
(7)
Република Конго
1979
(9)
Тунис
1981
(7)
Египет
1983
(9)
Ангола
1985
(9)
Мароко
1987
(8)
Алжир
1989
(6)
Египет
1991
(7)
Брег на Слоновата Коска
1992
(8)
Тунис
1994
(6)
Бенин
1996
(7)
Јужна Африка
1998
(6)
Алжир
2000
(8)
Мароко
2002
(9)
Египет
2004
(8)
Тунис
2006
(7)
Ангола
2008
(8)
Египет
2010
(8)
Мароко
2012
(10)
Алжир
2014
(9)
Ангола
2016
(8)
Република Конго
2018
(10)
Камерун
2020
()
Години
 Алжир 5-то 3-то 3-то 5-то 7-мо 4-то 4-то 5-то 3-то 2-ро 6-то 4-то 6-то 4-то 4-то 4-то 6-то 8-мо 18
 Ангола 7-мо 6-то 5-то 5-то 1-во 2-ро 1-во 1-во 3-то 1-во 1-во 1-во 1-во 1-во 1-во 1-во 1-во 3-то 1-во 1-во 20
 Бенин 8-мо 1
 Камерун 2-ро 3-то 3-то 2-ро 5-то 4-то 4-то 5-то 2-ро 5-то 7-мо 7-мо 5-то 7-мо 3-то 4-то Q 17
 Конго 2-ро 1-во 1-во 1-во 1-во 3-то 3-то 3-то 2-ро 4-то 4-то 2-ро 2-ро 6-то 5-то 3-то 3-то 5-то 6-то 5-то 4-то 5-то 22
 ДР Конго 8-мо 8-мо 7-мо 6-то 5-то 8-мо 3-то 2-ро 8-мо 3-то 10
 Египет 3-то 6-то 8-мо 7-мо 6-то 5-то 7-мо 6-то 6-то 9-то 10
 Габон 9-то 9-то 7-мо 8-мо 7-мо 7-мо 8-мо 7
 Гана 9-то 1
 Гвинеја 8-мо 7-мо 7-мо 3
 Брег на Слоновата Коска 7-мо 4-то 4-то 4-то 2-ро 1-во 2-ро 6-то 3-то 2-ро 1-во 3-то 5-то 2-ро 3-то 4-то 2-ро 3-то 7-мо 5-то 9-то 21
 Мароко 8-мо 9-то 10-то 10-то 4
 Мозамбик 6-то 5-то 2
 Нигерија 6-то 6-то 3-то 2-ро 4-то 1-во 4-то 5-то 8
 Сенегал 2-ро 5-то 8-мо 5-то 6-то 7-мо 8-мо 6-то ×× 2-ро 10
 Јужна Африка 6-то 1
 Танзанија 8-мо 1
 Того 7-мо 7-мо 2
 Тунис 1-во 1-во 2-ро 5-то 6-то 4-то 6-то 7-мо 6-то 3-то 3-то 4-то 2-ро 4-то 2-ро 2-ро 1-во 2-ро 6-то 19
 Уганда 4-то 4-то 5-то 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]