Африканско првенство во ракомет за мажи 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за мажи 1992
Податоци за турнирот
Домаќини Брег на Слоновата Коска
Датуми11 – 24 ноември
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Египет (2. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Заир

Африканско првенство во ракомет за мажи 1992 — 10-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Јамусукро, Брег на Слоновата Коска во периодот од 11 ноември до 24 ноември. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Шведска, во 1993 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Брег на Слоновата Коска Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Брег на Слоновата Коска" does not exist

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
ноември– Јамусукро
 
 
 
 
24 ноември– Јамусукро
 
 
 
 Египет
 
ноември– Јамусукро
 
 Тунис
 
 
 
 
 
 
трето место
 
 
ноември– Јамусукро
 
 
 Алжир
 
 
 Заир

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1993
Место Екипа
 Египет
 Тунис
 Алжир
4  Заир
5  Брег на Слоновата Коска
6  Сенегал
7  Мароко
8  Џибути

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball X Africa Championship 1992 - Côte d'Ivoire“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.