Африканско првенство во ракомет за мажи 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1976
Податоци за првенството
Домаќини Алжир
Траење10–18 април
Репрезентации7
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Тунис (2. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Камерун
Четвртопласиран Того
Статистики за првенството
Натпревари12
Дадени голови424 (35.33 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за мажи 1976 — 2-ро Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 10 април до 18 април. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Монтреал, Канада, во 1976 година.

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Домаќин[уреди | уреди извор]

Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за финале
     Екипата се квалификува за натпревар за трето место

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 3 3 0 0 47 34 +13 6
0  Алжир 3 2 0 1 72 56 +16 4
0  Того 3 1 0 2 51 57 −6 2
0  Брег на Слоновата Коска 3 0 0 3 42 65 −23 0
10 април 1976
17:00
Того  16 – 13  Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан, Алжир
10 април 1976
19:30
Алжир  12 – 14  Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

12 април 1976
18:00
Того  11 – 13  Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
12 април 1976
20:30
Алжир  29 – 18  Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан, Алжир

14 април 1976
18:00
Тунис  20 – 11  Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан, Алжир
14 април 1976
20:30
Алжир  31 – 24  Того Арена Харча Хасан, Алжир

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Египет 2 2 0 0 41 29 +12 4
0  Камерун 2 1 0 1 35 34 +1 2
0  Сенегал 2 0 0 2 33 46 −13 0
0  Мароко (withdrew) 0 0 0 0 0 0 0 0
11 април 1976
18:00
Египет  18 – 12  Камерун Арена Харча Хасан, Алжир

13 април 1976
19:00
Египет  23 – 17  Сенегал Арена Харча Хасан, Алжир

15 април 1976
19:00
Сенегал  16 – 23  Камерун Арена Харча Хасан, Алжир

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
5 место
 
  
 
18 април – Алжир
 
 
 Сенегал19
 
 
 Того15
 

 
Финале
 
  
 
18 април – Алжир
 
 
 Тунис15
 
 
 Египет14
 
 
 
 
 
3 место
 
 
18 април – Алжир
 
 
 Алжир24
 
 
 Камерун17
 

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

18 април 1976
15:00
Сенегал  19 – 15  Того Арена Харча Хасан, Алжир

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

18 април 1976
17:00
Алжир  24 – 17  Камерун Арена Харча Хасан, Алжир

Финале[уреди | уреди извор]

18 април 1976
19:00
Тунис  15 – 14  Египет Арена Харча Хасан, Алжир

Табела[уреди | уреди извор]

Египет завршил 2-ри, но бил дисквалификуван. Така, Алжир завршил на втората позиција, а Камерун на третата.

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Тунис
Silver medal icon.svg  Алжир
Bronze medal icon.svg  Камерун
4  Сенегал
5  Того
6  Брег на Слоновата Коска
7  Египет (дисквалификуван)