Африканско првенство во ракомет за жени 1991

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 1991
Податоци за првенството
Домаќини Египет
Репрезентации7
Конечен исход
Прваци Нигерија (1 титула)
Второпласиран Ангола
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Алжир
Статистики за првенството
Натпревари24
Дадени голови1227 (51.13 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 1991 — 9-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Каиро, Египет. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Нигерија победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Барселона, Шпанија, во 1992 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Египет Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Египет" does not exist

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри во 1992
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Нигерија
Silver medal icon.svg  Ангола
Bronze medal icon.svg  Конго
4  Алжир
5  Сенегал
6  Брег на Слоновата Коска
7  Египет

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball IX Africa Championship 1991 - Egypt“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.