Африканско првенство во ракомет за жени 1981

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1981
Податоци за турнирот
Домаќини Тунис
Екипи7
Конечен исход
Првак Конго (2 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Нигерија
Четвртопласиран Брег на Слоновата Коска

Африканско првенство во ракомет за мажи 1981 — 4-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Тунис, Тунис. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Конго победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство во ракомет кое се одржало во Унгарија, во 1982 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Тунис

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B

 Конго
 Египет
 Брег на Слоновата Коска

 Алжир
 Ангола
 Нигерија
 Тунис

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

19 јули 1981
00:00
Брег на Слоновата Коска  12–9  Египет
(7–6)

25 јули 1981
00:00
Конго  12–10  Египет

28 јули 1981
00:00
Конго   Брег на Слоновата Коска

Група B[уреди | уреди извор]

17 јули 1981
00:00
Тунис  17–10  Ангола
(9–6)
18 јули 1981
00:00
Алжир  9–9  Нигерија
(–)

21 јули 1981
00:00
Алжир  20–13  Ангола
(–)
21 јули 1981
00:00
Тунис  11–11  Нигерија
(4–4)

24 јули 1981
00:00
Тунис  17–10  Алжир
(–)
25 јули 1981
00:00
Нигерија  29–13  Ангола
(–)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

5 место[уреди | уреди извор]

Алжир  17–16  Египет
(–)

3 место[уреди | уреди извор]

25 јули 1981 Нигерија  12–9  Брег на Слоновата Коска
(5–3)

Финале[уреди | уреди извор]

30 јули 1981 Конго  11–10  Тунис

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
 Конго
 Тунис
 Нигерија
4  Брег на Слоновата Коска
5  Алжир
6  Египет
7  Ангола

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

„Taça Marien Ngouabi em Andebol“ [Handball Marien Ngouabi Cup]. Jornal de Angola (португалски). 19 Jul 1981.