Африканско првенство во ракомет за мажи 1991

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за мажи 1991
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датумисептември
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Египет (1. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Мароко

Африканско првенство во ракомет за мажи 1991 — 9-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Каиро, Египет во септември. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Барселона, Шпанија, во 1992 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Египет

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Формат[уреди | уреди извор]

8 екипи се квалификувале на завршниот турнир и биле поделени во две групи:

Група Екипа
Group A  Алжир,  Конго,  Тунис,  Мароко
Group B  Египет,  Намибија,  Сенегал,  Брег на Слоновата Коска

Сепак, поради повлекувањето на Намибија, било решено да се направи формат на една финална група, прегрупирајќи ги седумте екипи.

Финален турнир[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

8 септември 1991 Египет  21 – 12  Брег на Слоновата Коска Каиро
8 септември 1991 Алжир  26 – 18  Сенегал Каиро
8 септември 1991 Тунис  27 – 16  Конго Каиро

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри во 1992
Екипата се квалификува за Светското првенство во 1993 Група Б
Rank Екипа Бодови
 Египет 18
 Алжир 16
 Тунис 13 (+2)
4  Мароко 13 (-7)
5  Брег на Слоновата Коска 8 (-22)
6  Сенегал 8 (-27)
7  Конго 8 (-47)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball IX Africa Championship 1991 - Egypt“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.