Африканско првенство во ракомет за жени 1989

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1989
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Екипи6
Конечен исход
Првак Ангола (1 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Алжир

Африканско првенство во ракомет за жени 1989 — 8-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Алжир, Алжир. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Ангола победила на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Јужна Кореја, во 1990 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000
Ангола  22–18  Брег на Слоновата Коска

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1990
Место Екипа
 Ангола
 Брег на Слоновата Коска
 Конго
4  Алжир
5  Египет
6  Тунис

Надворешни врски[уреди | уреди извор]