Африканско првенство во ракомет за жени 1989

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 1989
Податоци за првенството
Домаќини Алжир
Репрезентации6
Конечен исход
Прваци Ангола (1 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Алжир

Африканско првенство во ракомет за жени 1989 — 8-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Алжир, Алжир. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Ангола победила на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Јужна Кореја, во 1990 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000
Ангола  22–18  Брег на Слоновата Коска

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1990
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Ангола
Silver medal icon.svg  Брег на Слоновата Коска
Bronze medal icon.svg  Конго
4  Алжир
5  Египет
6  Тунис

Надворешни врски[уреди | уреди извор]