Африканско првенство во ракомет за жени 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1998
Податоци за турнирот
Домаќини ЈАР
Екипи6
Конечен исход
Првак Ангола (4 титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Брег на Слоновата Коска
Четвртопласиран Камерун
Статистикa за турнирот
Натпревари11
Дадени голови544 (49.45 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 1998 — 13-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Јоханесбург, Јужноафриканска Република. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Норвешка, во 1999 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Јужноафриканска Република

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 2 1 1 0 70 36 +34 3
0  Брег на Слоновата Коска 2 1 1 0 54 31 +23 3
0  Мозамбик 2 0 0 2 33 90 −57 0
19 Oct 1998 Ангола  53–19  Мозамбик

Брег на Слоновата Коска  37–14  Мозамбик

Ангола  17–17  Брег на Слоновата Коска

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Конго 2 2 0 0 68 23 +45 4
0  Камерун 2 1 0 1 63 33 +30 2
0  Јужна Африка 2 0 0 2 16 91 −75 0
Конго  46–5  Јужна Африка

Камерун  45–11  Јужна Африка

Конго  22–18  Камерун

Втора фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
26 октомври 1998
  Ангола 26  
  Камерун 21  
 
28 октомври 1998
      Ангола 31
    Конго 23
Трето место
26 октомври 1998 28 октомври
  Брег на Слоновата Коска 14   Камерун  30
  Конго 18     Брег на Слоновата Коска  28

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 октомври 1998 Ангола  26–21  Камерун

Конго  18–14  Брег на Слоновата Коска

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

Мозамбик  32–17  Јужна Африка

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

28 октомври 1998 Брег на Слоновата Коска  30–28  Камерун

Финале[уреди | уреди извор]

28 октомври 1998 Ангола  31–23  Конго
(19–15)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет]]
Место Екипа
 Ангола
 Конго
 Брег на Слоновата Коска
4  Камерун
5  Мозамбик
6  Јужна Африка

Надворешни врски[уреди | уреди извор]