Африканско првенство во ракомет за жени 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
ДатумиJanuary 11–20
Екипи10
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Ангола (11 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран DR Congo
Четвртопласиран Алжир
Статистикa за турнирот
Натпревари33
Дадени голови1592 (48.24 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 2012 — 20-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Сале во Мароко, во периодот од 11 јануари до 20 јануари. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лондон, во 2012 година.

Екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B

 Ангола
 Брег на Слоновата Коска
 Камерун
 DR Congo
 Египет

 Тунис
 Алжир
 Мароко
 Конго
 Сенегал

Прва фаза [1][уреди | уреди извор]

The draw was held on 24 September 2011 at Casablanca, Morocco.[2]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 4 4 0 0 125 79 +46 8
0  DR Congo 4 1 2 1 92 115 −23 4
0  Камерун 4 2 0 2 95 93 +2 4
0  Брег на Слоновата Коска 4 1 1 2 98 95 +3 3
0  Египет 4 0 1 3 86 114 −28 1
11 јануари 2012
11:00
Брег на Слоновата Коска  28 – 16  Египет Сала Мулај Абдулах, Сале
(12–7)
11 јануари 2012
15:00
Камерун  24 – 26  DR Congo Сала Мулај Абдулах, Сале
(12–18)

12 јануари 2012
11:00
Ангола  25 – 23  Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале , Сале
(15–16)
12 јануари 2012
19:00
Египет  24 – 27  Камерун Сала Мулај Абдулах, Сале
(14–12)

13 јануари 2012
11:00
DR Congo  23 – 23  Египет Спортска сала Сале , Сале
(11–12)
13 јануари 2012
17:00
Камерун  18 – 24  Ангола Сала Мулај Абдулах, Сале
(9–14)

15 јануари 2012
17:00
Ангола  40 – 15  DR Congo Сала Мулај Абдулах, Сале
(15–9)
15 јануари 2012
19:00
Брег на Слоновата Коска  19 – 26  Камерун Спортска сала Сале , Сале
(5–14)

16 јануари 2012
11:00
DR Congo  28 – 28  Брег на Слоновата Коска Сала Мулај Абдулах, Сале
(18–15)
16 јануари 2012
13:00
Египет  23 – 36  Ангола Спортска сала Сале , Сале
(12–19)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 4 4 0 0 123 78 +45 8
0  Алжир 4 3 0 1 97 74 +23 6
0  Конго 4 2 0 2 104 88 +16 4
0  Сенегал 4 1 0 3 95 100 −5 2
0  Мароко 4 0 0 4 46 125 −79 0
11 јануари 2012
13:00
Тунис  30 – 18  Алжир Спортска сала Сале , Сале
(15–8)
11 јануари 2012
17:00
Сенегал  25 – 15  Мароко Спортска сала Сале , Сале
(14–9)

12 јануари 2012
11:00
Алжир  25 – 17  Сенегал Спортска сала Сале , Сале
(12–9)
12 јануари 2012
17:00
Мароко  16 – 34  Конго Спортска сала Сале , Сале
(7–18)

13 јануари 2012
13:00
Конго  28 – 23  Сенегал Спортска сала Сале , Сале
(17–11)
13 јануари 2012
19:00
Мароко  8 – 35  Тунис Спортска сала Сале , Сале
(5–17)

15 јануари 2012
13:00
Тунис  26 – 22  Конго Сала Ибн Јасин , Сале
(14–9)
15 јануари 2012
15:00
Алжир  31 – 7  Мароко Спортска сала Сале , Сале
(16–4)

16 јануари 2012
13:00
Конго  20 – 23  Алжир Сала Ибн Јасин , Сале
(10–13)
16 јануари 2012
17:00
Сенегал  30 – 32  Тунис Спортска сала Сале , Сале
(15–16)

Последна фаза [3][уреди | уреди извор]

Bracket[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
18 јануари        
  Ангола  41
19 јануари
  Сенегал  20  
  Ангола  39
18 јануари
    DR Congo  19  
  Конго  19
20 јануари
  DR Congo  29  
  Ангола  26
18 јануари
    Тунис  24
  Алжир  23
19 јануари
  Камерун  22  
  Алжир  24 Трето место
18 јануари
    Тунис  27  
  Брег на Слоновата Коска  19   DR Congo  33
  Тунис  24     Алжир  24
20 јануари


5-8 место
  Полуфинале 5 место
             
19 јануари
  Камерун 19  
  Брег на Слоновата Коска 18  
 
20 јануари
      Камерун 22
    Конго 19
7 место
19 јануари 20 јануари
  Сенегал 22   Брег на Слоновата Коска  28
  Конго 25     Сенегал  21

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

18 јануари 2012
12:00
Конго  19 – 29  DR Congo Сала Ибн Јасин , Сале
(10–10)

18 јануари 2012
14:30
Ангола  41 – 20  Сенегал Сала Ибн Јасин , Сале
(19–10)

18 јануари 2012
17:00
Алжир  23 – 22  Камерун Сала Ибн Јасин , Сале
(11–10)

18 јануари 2012
20:00
Брег на Слоновата Коска  19 – 24  Тунис Сала Ибн Јасин , Сале
(7–11)

5-8 место[уреди | уреди извор]

19 јануари 2012
11:00
Камерун  19 – 18  Брег на Слоновата Коска Спортска сала Сале , Сале
(11–11)

19 јануари 2012
15:00
Сенегал  22 – 25  Конго Спортска сала Сале , Сале
(10–13)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 јануари 2012
12:00
Ангола  39 – 19  DR Congo Сала Ибн Јасин , Сале
(23–9)

19 јануари 2012
14:30
Алжир  24 – 27  Тунис Сала Ибн Јасин , Сале
(10–10)

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

17 јануари 2012
15:00
Египет  32 – 12  Мароко Сала Ибн Јасин , Сале
(15–8)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

20 јануари 2012
11:00
Брег на Слоновата Коска  28 – 21  Сенегал Спортска сала Сале , Сале
(14–8)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

20 јануари 2012
13:00
Камерун  22 – 19  Конго Спортска сала Сале , Сале
(11–8)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

20 јануари 2012
11:00
DR Congo  33 – 24  Алжир Сала Ибн Јасин , Сале
(14–8)

Финале[уреди | уреди извор]

20 јануари 2012
17:00
Ангола  26 – 24  Тунис Сала Ибн Јасин , Сале
(12–12)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Rank Team Record
 Ангола 7–0–0
 Тунис 6–0–1
 DR Congo 3–2–2
4  Алжир 4–0–3
5  Камерун 4–0–3
6  Конго 3–0–4
7  Брег на Слоновата Коска 2–1–4
8  Сенегал 1–0–6
9  Египет 1–1–3
10  Мароко 0–0–5

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Preliminary Round“. CAHBOnline. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2013-12-09.
  2. „Results of the draw : 20th Africa Nations Cup for Seniors 2012“. cahbonline.info. 2011-09-24. Архивирано од изворникот на 2011-10-28. Посетено на 2011-09-24.
  3. „Main Round“. CAHBOnline. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2013-12-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]