Африканско првенство во ракомет за мажи 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1976
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење1974
Репрезентации5
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Тунис (1. титула)
Второпласиран Камерун
Третопласиран Сенегал
Четвртопласиран Того

Африканско првенство во ракомет за мажи 1974 — прво Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Тунис, Тунис. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Домаќинот Тунис победил на турнирот.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Тунис

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Сала[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Тунис
Silver medal icon.svg  Камерун
Bronze medal icon.svg  Сенегал
4  Того
5  Централноафриканска Република