Африканско првенство во ракомет за мажи 1989

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1989
Податоци за првенството
Домаќини Алжир
Траење17 – 27 јули
Репрезентации(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Алжир (5. титула)
Второпласиран Египет
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Конго

Африканско првенство во ракомет за мажи 1989 — 8-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 17 јули до 27 јули. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Алжир победила на турнирот[1].

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Чехословачка, во 1990 година[2].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се пласира за следната фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Алжир 3 3 0 0 66 50 +16 6
0  Тунис 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Мароко 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0
17 јули 1989 Алжир  19 – 11  Мароко Арена Харча Хасан, Алжир

19 јули 1989 Алжир  18 – 16  Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

21 јули 1989 Алжир  29 – 23  Ангола Арена Харча Хасан, Алжир

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Египет 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Конго 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Брег на Слоновата Коска 0 0 0 0 0 0 0 0

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
јули – Алжир
 
 
 Алжир18
 
27 јули – Алжир
 
 Конго13
 
 Алжир18
 
јули – Алжир
 
 Египет17
 
 Египет
 
 
 Тунис
 
Трето место
 
 
јули – Алжир
 
 
 Конго
 
 
 Тунис

Полуфинале[уреди | уреди извор]

... јули 1989 Алжир  18 – 13  Конго Арена Харча Хасан, Алжир

... јули 1989 Египет   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

... јули 1989 Конго   Тунис Арена Харча Хасан, Алжир

Финале[уреди | уреди извор]

27 јули 1989 Алжир  18 – 17  Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Гледачи: 8 000

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1990
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Алжир
Silver medal icon.svg  Египет
Bronze medal icon.svg  Тунис
4  Конго
5  Мароко
6  Брег на Слоновата Коска
7  Ангола

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Historique des confrontations Algérie – Egypt“. dZAIRSports.com. Admin. January 4, 2016. Архивирано од изворникот на 2017-08-19.
  2. „Men Handball VIII Africa Championship 1989 - Algeria“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.