Африканско првенство во ракомет за мажи 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 2008
Податоци за првенството
Домаќини Ангола
Траење8 – 17 јануари
Репрезентации(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Египет (5. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Ангола
Статистики за првенството
Натпревари40
Дадени голови2326 (58.15 по натпр.)
Најуспешни стрелциЕгипет Хамад Хамад (32 голови)

Африканско првенство во ракомет за мажи 2008 — 18-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Луанда, Кабинда и Лубанго во Ангола, во периодот од 8 јануари до 17 јануари. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Хрватска, во 2009 година како и за Летните олимписки игри кои се одржале во 2008 година во Пекинг, Кина.[1].

Домаќини[уреди | уреди извор]

Луанда Кабинда
Спортска сала Луанда Спортска сала Кабинда
Капацитет: 6,873 Капацитет: 2,000
Pavilhão da Cidadela.png Cabinda VOA.png
Лубанго

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Ангола" does not exist

Спортска сала Лубанго
Капацитет: 2,000
Lubango sight.jpg

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+2).

     Екипата се квалификува за втората фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 3 3 0 0 95 68 +27 6
0  Ангола 3 1 0 2 81 83 −2 2
0  Камерун 3 1 0 2 82 87 −5 2
0  ДР Конго 3 1 0 2 83 103 −20 2
10 јануари 2008
16:00
Тунис  29–24  Камерун Спортска сала Кабинда, Кабинда
(14–14)
10 јануари 2008
18:00
Ангола  30–33  ДР Конго Спортска сала Кабинда, Кабинда
(14–14)

11 јануари 2008
16:00
Камерун  31–27  ДР Конго Спортска сала Кабинда, Кабинда
(17–13)
11 јануари 2008
18:00
Тунис  24–20  Ангола Спортска сала Кабинда, Кабинда
(13–10)

12 јануари 2008
16:00
Тунис  42–23  ДР Конго Спортска сала Кабинда, Кабинда
(22–12)
12 јануари 2008
16:00
Ангола  31–26  Камерун Спортска сала Кабинда, Кабинда
(14–10)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Египет 3 3 0 0 90 65 +25 6
0  Алжир 3 2 0 1 75 65 +10 4
0  Мароко 3 1 0 2 71 82 −11 2
0  Нигерија 3 0 0 3 65 89 −24 0
10 јануари 2008
16:00
Египет  26–23  Алжир Спортска сала Лубанго, Лубанго
(14–13)
10 јануари 2008
18:00
Мароко  30–25  Нигерија Спортска сала Лубанго, Лубанго
(18–10)

11 јануари 2008
16:00
Египет  31–22  Мароко Спортска сала Лубанго, Лубанго
(15–10)
11 јануари 2008
18:00
Алжир  26–20  Нигерија Спортска сала Лубанго, Лубанго
(14–9)

12 јануари 2008
16:00
Египет  33–20  Нигерија Спортска сала Лубанго, Лубанго
(12–10)
12 јануари 2008
18:00
Алжир  26–19  Мароко Спортска сала Лубанго, Лубанго
(17–9)

Финални натпревари[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
15 јануари – Луанда
 
 
 Египет35
 
17 јануари – Луанда
 
 Ангола27
 
 Египет27
 
15 јануари – Луанда
 
 Тунис25
 
 Тунис41
 
 
 Алжир25
 
Трето место
 
 
17 јануари – Луанда
 
 
 Ангола20
 
 
 Алжир23
5–8 место
 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
14 јануари – Cabinda
 
 
 ДР Конго30
 
15 јануари – Cabinda
 
 Мароко28
 
 ДР Конго31
 
14 јануари – Cabinda
 
 Нигерија30
 
 Нигерија37
 
 
 Камерун36
 
Трето место
 
 
15 јануари – Cabinda
 
 
 Мароко23
 
 
 Камерун32

5–8 место[уреди | уреди извор]

14 јануари 2008
17:00
Демократска Република Конго  30–28  Мароко Спортска сала Кабинда, Кабинда
(16–11)

19 февруари
19:30 UTC+2
Нигерија  37–36  Камерун Спортска сала Кабинда, Кабинда
(15–18)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

15 јануари 2008
14:00
Тунис  41–25  Алжир Спортска сала Луанда, Луанда
(17–11)

15 јануари 2008
18:00
Египет  35–28  Ангола Спортска сала Луанда, Луанда
(19–14)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

15 јануари 2008
15:00
Мароко  32–23  Камерун Спортска сала Кабинда, Cabinda
(20–11)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

15 јануари 2008
17:00
Демократска Република Конго  31–30  Нигерија Спортска сала Кабинда, Cabinda
(14–15)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

16 јануари 2008
18:00
Алжир  23–20  Ангола Спортска сала Луанда, Луанда
(11–11)

Финале[уреди | уреди извор]

17 јануари 2008
20:00
Египет  27–25  Тунис Спортска сала Луанда, Луанда
(12–16)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри и Светското првенство
Екипата се квалификува за Летните олимписки игри и Светското првенство
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Египет
Silver medal icon.svg  Тунис
Bronze medal icon.svg  Алжир
4  Ангола
5  ДР Конго
6  Нигерија
7  Камерун
8  Мароко

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball XVIII Africa Championship 2008 - Angola“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.