Африканско првенство во ракомет за мажи 1979

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за мажи 1979
Марјан Нгуаби Куп
Податоци за турнирот
Домаќини Конго
Датуми20 – 31 јули
Екипи9
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Тунис (3. титула)
Второпласиран Египет
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Конго

Африканско првенство во ракомет за мажи 1979 — 3-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Бразавил, Конго во периодот од 20 јули до 31 јули. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Москва, СССР, во 1980 година.

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Домаќин[уреди | уреди извор]

Република Конго

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Египет 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Алжир 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Камерун 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Того 0 0 0 0 0 0 0 0
... јули 1979 Алжир  43 – 15  Ангола Бразавил

... јули 1979 Алжир  31 – 24  Камерун Бразавил

... јули 1979 Алжир  29 – 22  Того Бразавил

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Конго 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Брег на Слоновата Коска 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Нигерија 0 0 0 0 0 0 0 0
0  Мадагаскар (withdrew) 0 0 0 0 0 0 0 0

Главна фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
29 јули – Бразавил
 
 
 Египет
 
31 јули – Бразавил
 
 Конго
 
 Египет15
 
29 јули – Бразавил
 
 Тунис21
 
 Тунис23
 
 
 Алжир18
 
Трето место
 
 
30 јули – Бразавил
 
 
 Конго24
 
 
 Алжир26

Полуфинале[уреди | уреди извор]

29 јули 1979 Египет   Конго Бразавил

29 јули 1979 Тунис  23 – 18  Алжир Бразавил

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

30 јули 1979 Конго  24 – 26  Алжир Бразавил

Финале[уреди | уреди извор]

30 јули 1979 Египет  15 – 21  Тунис Бразавил
(8 – 11)

Табела[уреди | уреди извор]

Тунис се квалификувал за Олимписките игри 1980, но одбил да настапува, а истото го направил и Египет. Така, Алжир продолжил..

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Место Екипа
 Тунис
 Египет
 Алжир
4  Конго
5  Камерун
6  Того
7  Брег на Слоновата Коска
8  Нигерија
9  Ангола