Африканско првенство во ракомет за мажи 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за мажи 2000
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Датуми22 април – 1 мај
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Египет (3. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Мароко
Статистикa за турнирот
Натпревари21
Дадени голови882 (42 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за мажи 2000 — 14-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 22 април до 1 мај. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Франција, во 2001 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Алжир Џаср Касентина
Арена Харча Хасан Омниспортс Арена
Кпацитет: 8,000 Капацтет:

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

22 април 2000
15:30
Алжир  32–8  Габон Арена Харча Хасан, Алжир
(15–3)
23 април 2000
16:30
Тунис  15–15  Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
(9–7)
23 април 2000
16:30
Египет  35–18  Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(18–8)

24 април 2000
14:30
Тунис  51–12  ДР Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(23–3)
24 април 2000
16:30
Алжир  21–8  Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(10–5)
24 април 2000
18:30
Египет  29–18  Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
(13–7)

25 април 2000
16:30
Египет  22–20  Алжир Арена Харча Хасан, Алжир
(10–9)
25 април 2000
16:30
Тунис  28–9  Габон Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(16–5)
25 април 2000
18:30
Конго  27–19  ДР Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(12–11)

27 април 2000
14:30
Мароко  26–14  Габон Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(9–8)
27 април 2000
16:30
Тунис  31–15  Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(15–7)
27 април 2000
16:30
Египет  38–14  ДР Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(14–9)

28 април 2000
16:30
Алжир  36–10  ДР Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(16–3)
28 април 2000
16:30
Египет  33–15  Габон Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(18–6)
28 април 2000
18:30
Мароко  34–22  Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(15–11)

29 април 2000
14:30
Габон  18–17  ДР Конго Омниспортс Арена, Џаср Касентина (Алжир)
(10–8)
29 април 2000
16:30
Алжир  18–13  Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
(11–6)
29 април 2000
18:30
Египет  18–15  Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
(9–7)

1 мај 2000
14:30
Конго  22–16  Габон Арена Харча Хасан, Алжир
(11–5)
1 мај 2000
16:30
Мароко  31–15  ДР Конго Арена Харча Хасан, Алжир
(14–9)
1 мај 2000
18:30
Алжир  13–11  Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
(8–6)

Финале[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика Бодови
 Египет 6 6 0 0 175 100 +75 12
 Алжир 6 5 0 1 140 72 +68 10
 Тунис 6 3 1 2 151 82 +69 7
4  Мароко 6 3 1 2 137 113 +27 7
5  Конго 6 2 0 4 112 156 –44 4
6  Габон 6 1 0 5 80 158 –78 2
7  ДР Конго 6 0 0 6 87 201 –114 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball XIV Africa Championship 2000 - Algeria“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.