Прејди на содржината

Африканско првенство во ракомет за мажи 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за мажи 2002
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
Датуми19 – 28 април
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Тунис (6. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Мароко
Статистикa за турнирот
Натпревари28
Дадени голови1315 (46.96 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за мажи 2002 — 15-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Рабат, Мароко во периодот од 19 април до 28 април. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Португалија, во 2003 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Мароко

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+2).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Мароко 2 2 0 0 74 41 +33 4
0  ДР Конго 2 1 0 1 51 61 −10 2
0  Конго 2 0 0 2 43 70 −27 0
19 април 2002 Мароко  36–23  ДР Конго
(22–9)

21 април 2002 Конго  25–28  ДР Конго
(16–10)

22 април 2002 Мароко  38–18  Конго
(17–9)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Алжир 2 2 0 0 61 45 +16 4
0  Ангола 2 1 0 1 57 57 0 2
0  Брег на Слоновата Коска 2 0 0 2 44 60 −16 0
20 април 2002 Алжир  34–24  Ангола
(16–11)

21 април 2002 Брег на Слоновата Коска  23–33  Ангола
(12–13)

22 април 2002 Алжир  27–21  Брег на Слоновата Коска
(14–7)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Египет 2 2 0 0 62 45 +17 4
0  Нигерија 2 1 0 1 55 55 0 2
0  Сенегал 2 0 0 2 51 68 −17 0
20 април 2002 Египет  37–21  Сенегал
(17–10)

21 април 2002 Нигерија  31–30  Сенегал
(15–14)

22 април 2002 Египет  25–24  Нигерија
(13–11)

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 2 2 0 0 63 32 +31 4
0  Камерун 2 1 0 1 55 55 0 2
0  Габон 2 0 0 2 51 68 −17 0
20 април 2002 Тунис  36–13  Габон
(17–5)

21 април 2002 Камерун  27–22  Габон
(13–10)

22 април 2002 Тунис  27–19  Камерун
(12–9)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
24 април –
 
 
 Мароко31
 
26 април –
 
 Ангола17
 
 Мароко18
 
24 април –
 
 Алжир19
 
 Алжир25
 
28 април – Казабланка
 
 ДР Конго15
 
 Алжир19
 
24 април –
 
 Тунис25
 
 Египет26
 
26 април –
 
 Камерун11
 
 Египет19
 
24 април –
 
 Тунис25 Трето место
 
 Тунис29
 
27 април –
 
 Нигерија19
 
 Мароко35
 
 
 Египет25
 
5 место
 
5–8 место5 место
 
      
 
27 април –
 
 
 Камерун28
 
28 април –
 
 Нигерија25
 
 Камерун31
 
27 април –
 
 Ангола30
 
 Ангола32
 
 
 ДР Конго28
 
7 место
 
 
28 април –
 
 
 Нигерија (w/o)
 
 
 ДР Конго
9 место
 
9–12 место9 место
 
      
 
25 април –
 
 
 Сенегал29
 
26 април –
 
 Габон20
 
 Сенегал31
 
25 април –
 
 Брег на Слоновата Коска19
 
 Брег на Слоновата Коска23
 
 
 Конго19
 
11 место
 
 
26 април –
 
 
 Габон
 
 
 Конго (w/o)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Rank Team
 Тунис
 Алжир
 Египет
4  Мароко
5  Камерун
6  Ангола
7  Нигерија
8  ДР Конго
9  Сенегал
10  Брег на Слоновата Коска
11  Конго
12  Габон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball XV Africa Championship 2002 - Morocco“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.