Африканско првенство во ракомет за мажи 1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1985
Податоци за првенството
Домаќини Ангола
Траење14 – 23 септември
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Алжир (3. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Египет

Африканско првенство во ракомет за мажи 1985 — 6-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Луанда, Ангола во периодот од 14 септември до 23 септември. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Алжир победила на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Швајцарија, во 1985 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Ангола

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Други тимови кои имале намера да учествуваат:

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (Локално време).

     Екипата се пласира за следната фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Ангола 6 3 0 1 49 37 +12 6
 Египет 6 3 0 1 81 76 +5 6
 Конго 3 0 1 43 48 -5 -3 6
 Брег на Слоновата Коска 2 1 0 3 38 45 -7 2
 Сенегал 0 0 0 4 47 52 -5 0
... септември 1985 Ангола  27-21  Брег на Слоновата Коска Луанда

... септември 1985 Египет  23-15  Конго Луанда

... септември 1985 Конго  28-25  Сенегал Луанда

... септември 1985  Египет v  Брег на Слоновата Коска Луанда

... септември 1985  Конго bt  Брег на Слоновата Коска Луанда

... септември 1985  Ангола bt  Сенегал Луанда

... септември 1985  Конго bt  Ангола Луанда

... септември 1985  Египет 24-22  Сенегал Луанда

... септември 1985  Брег на Слоновата Коска bt  Сенегал Луанда

... септември 1985  Ангола 22-16  Египет Луанда

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Алжир 3 3 0 0 63 47 +16 6
 Тунис 3 2 0 1 62 54 +8 4
 Нигерија 3 1 0 2 57 60 -3 2
 Камерун 3 0 0 3 53 74 -21 0
... септември 1985 Алжир  15 – 11  Тунис Луанда

... септември 1985 Нигерија  19-16  Камерун Луанда

... септември 1985 Алжир  25 – 15  Камерун Луанда

... септември 1985 Тунис  21-17  Нигерија Луанда

... септември 1985 Алжир  23 – 21  Нигерија Луанда

... септември 1985 Тунис  30-22  Камерун Луанда

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
септември – Луанда
 
 
 Конго
 
23 септември – Луанда
 
 Тунис
 
 Тунис17
 
септември – Луанда
 
 Алжир23
 
 Алжир24
 
 
 Египет17
 
Трето место
 
 
септември – Луанда
 
 
 Конго
 
 
 Египет

Полуфинале[уреди | уреди извор]

... септември 1985 Конго   Тунис Луанда

... септември 1985 Алжир  24 – 17  Египет Луанда

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

... септември 1985 Конго   Египет Луанда

Финале[уреди | уреди извор]

23 септември 1985 Тунис  17 – 23  Алжир Луанда

Табелс[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1986
Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет за мажи 1987 Група Б
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Алжир
Silver medal icon.svg  Тунис
Bronze medal icon.svg  Конго
4  Египет
5  Ангола
6  Брег на Слоновата Коска
7  Нигерија
8  Камерун
?  Сенегал
?  Мароко
?  Гвинеја

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball VI Africa Championship 1985 Angola“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.