Африканско првенство во ракомет за жени 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1983
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми23 – 31 јули 1983
Екипи9
Конечен исход
Првак Конго (3 титула)
Второпласиран Нигерија
Третопласиран Камерун
Четвртопласиран Брег на Слоновата Коска

Африканско првенство во ракомет за жени 1983 — 5-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Каиро, Египет во периодот од 23 јули до 31 јули. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Конго победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лос Анџелес, САД, во 1984 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Египет

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B

 Ангола
 Конго
 Египет
 Брег на Слоновата Коска

 Алжир
 Камерун
 Габон
 Нигерија
 Тунис

Група A[уреди | уреди извор]

23 јули 1983
Конго  22 (–:–) 12  Ангола
24 јули 1983
Брег на Слоновата Коска  19 (–:–) 13  Ангола
26 јули 1983
Брег на Слоновата Коска  23 (–:–) 16  Египет
27 јули 1983
Конго  26 (11:06) 13  Египет
28 јули 1983
Ангола  20 (08:10) 19  Египет
Брег на Слоновата Коска  22 (08:10) 18  Конго

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Брег на Слоновата Коска 3 3 0 0 64 47 +17 6
 Конго 3 2 0 1 66 47 +19 4
 Ангола 3 1 0 2 45 60 -15 2
 Египет 3 0 0 3 48 69 -21 0

* Забелешка:      се пласира за полуфинале

Група B[уреди | уреди извор]

23 јули 1983
Алжир  (–:–)  Габон
Камерун  20 (–:–) 19  Тунис
24 јули 1983
Тунис  (–:–)  Габон
Камерун  (–:–)  Нигерија
26 јули 1983
Нигерија  16 (8:6) 11  Алжир
Камерун  26 (10:05) 8  Габон
27 јули 1983
Нигерија  18 (10:05) 11  Габон
Тунис  18 (8:9) 13  Алжир
28 јули 1983
Камерун  23 (9:8) 16  Алжир
Нигерија  17 (7:7) 14  Тунис

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Камерун 4 4 0 0 0 0 0 8
 Нигерија 4 3 0 1 0 0 0 6
 Тунис 4 2 0 2 0 0 0 4
 Алжир 4 1 0 3 0 0 0 2
 Габон 4 0 0 4 0 0 0 0

* Забелешка:      се пласира за полуфинале

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

29 јули 1983
Брег на Слоновата Коска  (–:–)  Нигерија
Камерун  (–:–)  Конго

3 место[уреди | уреди извор]

31 јули 1983
Камерун  25 (–:–) 13  Брег на Слоновата Коска

Финале[уреди | уреди извор]

31 јули 1983
Конго  27 (–:–) 14  Нигерија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Конго
 Нигерија
 Камерун
4  Брег на Слоновата Коска
5  Тунис
6  Ангола
7  Алжир
8  Египет
9  Габон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]