Африканско првенство во ракомет за мажи 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1983
Податоци за првенството
Домаќини Египет
Траење22 – 31 јули
Репрезентации6
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Алжир (2. титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Египет

Африканско првенство во ракомет за мажи 1983 — 5-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Каиро, Египет во периодот од 22 јули до 31 јули. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лос Анџелес, САД, во 1984 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Египет

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Групи[уреди | уреди извор]

Група A Група B

 Алжир
 Египет
 Мароко
 Нигерија
 Сенегал

 Ангола
 Камерун
 Конго
 Брег на Слоновата Коска
 Тунис

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (Локално време).

Група A[уреди | уреди извор]

22 јули 1983
Египет  24 (–:–) 23  Мароко
23 јули 1983
Нигерија  (–:–)  Мароко
Алжир  17 (–:–) 14  Сенегал
24 јули 1983
Алжир  18 (–:–) 14  Мароко
Египет  (–:–)  Сенегал
26 јули 1983
Сенегал  21 (10:12) 18  Мароко
Египет  20 (9:8) 16  Нигерија
27 јули 1983
Алжир  29 (17:11) 23  Нигерија
Тунис  (–:–)  Алжир
28 јули 1983
Нигерија  24 (13:15) 32  Сенегал
Алжир  25 (11:08) 22  Египет

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Алжир 4 4 0 0 0 0 0 8
 Египет 4 3 0 1 0 0 0 6
 Сенегал 4 2 0 2 0 0 0 4
 Мароко 4 1 0 3 0 0 0 2
 Нигерија 4 0 0 4 0 0 0 0

* Забелешка:      продолжува во полуфинале

Група B[уреди | уреди извор]

23 јули 1983
Ангола  20 (09:11) 22  Камерун
Брег на Слоновата Коска  (–:–)  Конго
24 јули 1983
Брег на Слоновата Коска  (–:–)  Камерун
Тунис  (–:–)  Конго
26 јули 1983
Конго  23 (8:9) 16  Камерун
Тунис  22 (10:10) 20  Ангола
27 јули 1983
Тунис  21 (11:10) 17  Камерун
Брег на Слоновата Коска  27 (10:11) 25  Ангола
28 јули 1983
Ангола  17 (10:12) 17  Конго
Брег на Слоновата Коска  18 (09:10) 28  Тунис

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Конго 4 3 1 0 0 0 0 7
 Тунис 4 3 0 1 0 0 0 6
 Камерун 4 2 0 2 0 0 0 4
 Брег на Слоновата Коска 4 1 0 3 0 0 0 2
 Ангола 4 0 1 0 0 0 0 1

* Забелешка:      продолжува во полуфинале

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

29 јули 1983
Алжир  19 (–:–) 17  Тунис
Конго  (–:–)  Египет

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

30 јули 1983 Тунис  29–24  Египет Каиро

Финале[уреди | уреди извор]

31 јули 1983 Алжир  25 – 24  Конго Каиро

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Екипата се квалификува за Светското првенство во 1985
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Алжир
Silver medal icon.svg  Конго
Bronze medal icon.svg  Тунис
4  Египет
5  Камерун
6  Сенегал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball V Africa Championship 1981 Egypt“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.