Африканско првенство во ракомет за жени 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 1974
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Репрезентации4
Конечен исход
Прваци Тунис (1 титула)
Второпласиран Сенегал
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Уганда
Статистики за првенството
Натпревари6
Дадени голови104 (17.33 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 1974 — прво Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Тунис, Тунис. Вкупно учествувале 4 репрезентации. Домаќинот Тунис победил на турнирот.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Тунис

Резултати[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 3 3 0 0 36 13 +23 6
0  Сенегал 3 1 1 1 34 27 +7 3
0  Египет 3 1 1 1 18 16 +2 3
0  Уганда 3 0 0 3 16 48 −32 0
Тунис  13–9  Сенегал

Тунис  walkover  Египет

Тунис  23–4  Уганда

Сенегал  9–9  Египет

Сенегал  16–5  Уганда

Египет  9–7  Уганда

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификувала за Светското првенство 1975
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Тунис
Silver medal icon.svg  Сенегал
Bronze medal icon.svg  Египет
4  Уганда

Надворешни врски[уреди | уреди извор]