Африканско првенство во ракомет за жени 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1974
Податоци за турнирот
Домаќини Тунис
Екипи4
Конечен исход
Првак Тунис (1 титула)
Второпласиран Сенегал
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Уганда
Статистикa за турнирот
Натпревари6
Дадени голови104 (17.33 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 1974 — прво Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Тунис, Тунис. Вкупно учествувале 4 репрезентации. Домаќинот Тунис победил на турнирот.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Тунис

Резултати[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 3 3 0 0 36 13 +23 6
0  Сенегал 3 1 1 1 34 27 +7 3
0  Египет 3 1 1 1 18 16 +2 3
0  Уганда 3 0 0 3 16 48 −32 0
Тунис  13–9  Сенегал

Тунис  walkover  Египет

Тунис  23–4  Уганда

Сенегал  9–9  Египет

Сенегал  16–5  Уганда

Египет  9–7  Уганда

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификувала за Светското првенство 1975
Место Екипа
 Тунис
 Сенегал
 Египет
4  Уганда

Надворешни врски[уреди | уреди извор]